sport

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: به نوزایی تبریک می‌گویم که از قبل نیز دستی بر آتش داشت، وی در این در رشته حضور داشته و امیدوارم این رشته که هویت ملی ایران است را توسعه بدهد.

به گزارش جی پلاس، محمدرضا داورزنی در پایان مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون چوگان اظهار داشت: به نوزایی تبریک می‌گویم که از قبل نیز دستی بر آتش داشت. وی در این در رشته حضور داشته و امیدوارم این رشته که هویت ملی ایران است را توسعه بدهد.

وی افزود: چوگان هویت ملی کشورمان است و امیدوارم در استان‌های دیگر نیز این رشته توسعه پیدا کند. امروز استان فارس نماینده‌ای در این رشته ندارد و این در حالی است که درگذشته چوگان در فارس و اصفهان بازی می‌شده است و با فرهنگ این کشور عجین بود.

داورزنی ادامه داد: توسعه چوگان به کشورهای همسایه خوب است اما ابتدا باید در داخل ایران ترویج پیدا کند. اعتقاد داریم که مردم نیز باید با این ورزش آشنا بشوند. 13 میلیون دانش‌آموز داریم و می‌توانیم این بازی فرهنگی و بومی را به این قشر از جامعه معرفی کنیم.

وی تصریح کرد: می‌توانیم با برگزاری مسابقات چوگان با کشورهای همسایه مثل پاکستان این رشته را بیش از پیش توسعه بدهیم. این که چوگان ثبت جهانی شد به نام ایران خوب است و مردم خوشحال هستند اما این کافی نیست.

داورزنی ادامه داد: باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص رشته چوگان، انتظار می‌رود که چوگان بیشتر از آنچه امروز کار شده از این رشته حمایت شود. دراین خصوص نیروهای مسلح می‌تواند کمک بزرگی به چوگان داشته باشند.  رهبری فرموند؛ چوگان برای ما بود رها شد دیگران آن را برداشتند. منِ مسئول و نیروهای مسلح باید کمک کنند و پیگیری داشته باشند تا این رشته را دوباره احیا کنیم.

وی اظهار داشت: تا سال 59 در بسیاری از مراکز استان‌ها رشته چوگان فعالیت داشت اما با شروع جنگ زمین‌های چوگان به نیروهای مسلح واگذار شد . حالا زمانی است که این ورزش باید احیا شود. برهمه ما لازم است که نگاه جدی تری به این بازی ملی و هویت فرهنگی کشورمان داشته باشیم. به عنوان عضو کوچکی از ورزش انتظار دارم که این حوزه را جدی تر حمایت کنند. مثل فوتبال که باید جدی گرفته شود. 7 زمین چوگان درست شده است که خیلی قابل تقدیر است اما باید بیشتر از این توجه شود.

داورزنی گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس با برگزاری این مسابقات در رشته چوگان سرمایه گذاری می‌کنند و ما تنها نظاره گر هستیم. این را به عنوان یک ماموریت باید جدی بگیریم و با برگزاری مسابقات بیشتر از این رشته حمایت بشود‌ حتی اگر لازم باشد در هیئت دولت نیز کمک بخواهیم و صرفا به ثبت این رشته به عنوان هویت فرهنگی و بازی ایران در ثبت جهانی اکتفا نکنیم.

وی افزود: در کشور 80 میلیونی که مسابقات متعدد فوتبال و فوتسال در همه رده‌ها برگزار می‌شود انتظار می‌رود رشته چوگان مسابقات متعدد داشته باشد.این انتظار زیادی نیست. نیروهای مسلح در این زمینه کمک بسزایی می‌تواند به چوگان داشته باشد. نیروهای مسلح فضاهای زیادی برای برگزاری مسابقات چوگان دارد تا فرمایش حضرت آقا درباره چوگان به بهترین شکل اجرا شود.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی اظهار داشت: نباید هر از گاهی جلسه‌ای برگزار کنیم و درباره چوگان صحبت کرد.باید کار جدی داشت و اقدامات لازم برای توسعه بهتر این رشته انجام بگیرد. امیدوارم به زودی فضایی فراهم باشد که هرهفته شاهد برگزاری مسابقات چوگان در یکی از مراکز ایران باشد. نباید تنها به این دلخوش بود که مسابقه چند جانبه‌ای در تهران برگزار بشود. بازهم تاکید می‌کنم نیروهای مسلح در این مورد کمک موثری می تواند داشته باشد.

 داورزنی در حاشیه مجمع انتخابات فدراسیون چوگان پاسخ گوی سوالات دیگری نیز بود. وی گفت: سعی می‌کنیم به زودی وضعیت فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند مشخص شود. در تلاش هستیم تا دهه اول تیرماه انتخابات فدراسیون‌های تنیس،کشتی و وزنه برداری برگزار شود.

داورزنی بعد از مجمع انتخابات چوگان در جمع خبرنگاران درباره بدهی مالیاتی فدراسیون های ورزشی و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تاکید کرد: فدراسیون‌های ورزشی کمک بگیر دولت هستند، در این چهار دهه گذشته همواره این بوده که فدراسیون‌ها و کسانی که فعالیت ورزشی دارند مثل باشگاه‌ها از مالیات معاف هستند. الان هم برای اینکه گردش مالی کشور رصد شود موضوع مالیات‌ها مطرح شده است شرط معافیت از مالیات ارائه اظهارنامه است.

وی افزود: از سال 91 تا 95 فدراسیون‌ها ملزم بودند اظهار نامه مالیاتی پر کنند سال 96 دوستان سازمان مالیاتی گفتند شما 5 سال اظهارنامه مالیاتی پر نکرده‌اید، البته فدراسیون‌ها مالیات‌های مربوط به حقوق را می‌دادند اما کسی برای عملکرد تصور مالیات نمی‌کرد مخصوصا فدراسیون‌ها و ورزش که از ارزش افزوده 28 صدم درصد هم کمک می‌گیرد.

معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش خاطرنشان کرد: فعالیت‌های ورزشی مشمول مالیات نمی‌شود اما باید اظهارنامه پر می‌شد. فدراسیون‌ها باید هر سال این اظهارنامه را ارائه کنند. بسیاری از فدراسیون‌ها اظهارنامه خود را ارائه کردند. درخواست وزیر ورزش هم این بوده در کمیته 251 مکرر این موضوع مطرح شود تلاش می‌شود با همکاری معاونت مالی و حوزه مالیاتی این مشکل حل شود.

داورزنی در پاسخ به این سوال که رقم بدهی مالیاتی چقدر است و آیا این بدهی مالیاتی برای استقلال و پرسپولیس هم هست تصریح کرد: ارقام متفاوت است باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس هم همین شرایط را دارند اما مجموعه پرونده مالیاتی در حال رسیدگی است و نیاز به توجه دولت دارد تا هم اجرای قانون شود و هم اظهار نامه مالیاتی ارائه شود.

وی درخصوص اتفاقات فینال جام حذفی فوتبال یادآور شد: اگر مسابقه در یک فدراسیون برگزار می‌شود تعریف خاص خود را دارد و فدراسیون باید پاسخگو باشد. از طرفی حفظ امنیت و نظم توسط ارگان دیگری است. تلاش ما این بوده نظارت کلی خودمان را داشته باشیم اما مسئولیت پاسخگویی داخل فدراسیون با خود آن‌هاست. نقش وزارت ورزش نظارتی، حمایتی و پشتیبانی است اینکه در یک استادیوم اتفاق می‌افتد و می‌گویند وزیر باید پاسخگو باشد نباید این انتظار را داشت. اگر حوزه مسئولیت خوب تعریف شود می‌توان دید چه کسی باید پاسخگو باشد؟ بررسی ها انجام شده و هرکسی کوتاهی کرده باید پاسخ دهد. وزارت ورزش هم از مسئولیت خود فرار نمی‌کند اما برخی موضوعات در چارچوب دیگر ارگان‌ها است.

داورزنی افزود: ما در فرآیند تصمیم‌گیری باشگاه‌ها دخالتی نمی‌کنیم اگر باشگاه‌ها بازیکن می‌گیرند یا مربی جابه‌جا می‌کنند، هواداران دولت را دخیل می‌دانند در حالی که باشگاه‌ها الان هیئت مدیره دارند و آنها تصمیم می‌گیرند. هر اتفاقی در ورزش کشور می‌افتد از وزیر سوال می‌کنند یا او را استیضاح می‌کنند اما ساختار وزارت و وزیر این نیست مسئولیت و اختیارات تعریف شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1198923
ارسال نظر

موضوعات داغ