life

در حالی که تاکنون گوشت قرمز با ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومان وارد کشور می‌شد، معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی گفت: از این به بعد واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی انجام می‌شود.

به گزارش جی پلاس، مرتضی رضایی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این که آیا واردات گوشت قرمز با ارز دولتی متوقف شده و قرار است با ارز نیمایی انجام شود؟ گفت: همین‌طور است و تصمیم‌ گرفته شده که از این به بعد واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی انجام شود.

طی چند ماه گذشته واردات گوشت از کشورهای مختلف با ارز ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شد تا بلکه قیمت در بازار متعادل شود، قیمت گوشت در سال گذشته از کیلویی ۶۰ هزار تومان به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسید. انتقادات زیادی بود مبنی بر این‌که اگر واردات گوشت قرمز با ارز دولتی منجر به تعادل قیمت در بازار نشده است، چه لزومی دارد که ارز دولتی اختصاص یابد.

آن‌طور که رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: سال گذشته برای واردات ۳۰۰ هزار تن گوشت قرمز ثبت‌سفارش شد.

ایران تولیدکننده گوشت قرمز است و ۹۰ درصد نیاز در داخل کشور تامین می‌شود و تنها برای تامین ۱۰ درصد واردات انجام می‌شود.

ارزش ارز نیمایی حدود ۸۳۰۰ تومان است.

دبیر ستاد تنظیم بازار امروز اعلام کرد: با واردات گوشت با ارز نیمایی، عرضه گوشت قرمز تنظیم بازاری هم متوقف می‌شود و عرضه و تقاضا قیمت را در بازار تعیین خواهد کرد.

به گزارش جی پلاس؛ صحبت های دبیر ستاد تنظیم بازار در حالی مطرح می شود که خود متولی واردات و توزیع گوشت تنظیم بازاری با هدف کاهش قیمت هاست!

او در حالی چنین صحبت هایی را مطرح می کند که گویی مقصر عدم کاهش قیمت گوش مردم هستند که به علت عملکرد ناسالم و ضعیف فرآیند واردات و توزیع گوشت، حالا  از تخصیص ارز دولتی به این منظور محروم می شوند!

برخی رسانه ها پیش از این مدعی شده بودند که واردات گوشت، به یک امتیاز انحصاری برای چند گروه و شرکت تبدیل شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1159135 منبع: فارس
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ