وی روز یکشنبه در جریان یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورا با استناد به ماده ۴ قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۹۶ مجلس شورای اسلامی افزود: به موجب این ماده شهرداری ‌ها مکلفند صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع‌ های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس ‌پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند.
وی افزود: این در حالی است که با گذشت یک سال و نیم و پس از ارزیابی‌های میدانی و دریافت گزارشهای ارزیابی از سازمان های مردم نهاد حمایت از حقوق توانیابان می توان گفت شهرداری تهران در اجرای این مهم از جدیت کافی برخوردار نبوده است.
فخاری با اشاره به گزارش ارزیابی کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر اساس این گزارش که در زمینه سرویس بهداشتی توانیابان در اماکن عمومی (پارک ها، فروشگاه ها و ...) تهیه و تنظیم شده، مشکلات عدیده ای از جمله کم توجهی به مناسب سازی سرویس های بهداشتی برای توانیابان، قفل بودن سرویس های بهداشتی مناسب سازی شده، عدم رعایت استانداردهای جهانی و خلاء استانداردهای شهری در این زمینه، عدم مناسب سازی مسیر منتهی به سرویس های بهداشتی، نظارت ناکافی و عدم ایجاد ضمانت اجرایی دستورها و قوانین مناسب سازی، نبود تابلوهای راهنما در ورودی و داخل پارک ها و اماکن عمومی مناسب سازی شده مشاهده می شود.

تنها افراد سالم می توانند از خطوط مترو استفاده کنند
عضو شورای تهران در ادامه با اشاره به تعطیلی مجدد خطوط ۶ و ۷ مترو با هدف بهبود وضعیت آنها و افتتاح مجددآنها در ماه های اخیر گفت: به جرأت می توان گفت تنها افراد سالم و جوان امکان استفاده از برخی ایستگاه ها را دارند و افراد دارای معلولیت، سالمندان و دیگر گروه های توان یاب فرصت استفاده از این امکان شهری را ندارند.
فخاری افزود: این خطوط به آسانسور تجهیز نشده است و وجود پلکان طولانی در کنار جای خالی پله برقی از فقدان برنامه ریزی هدفمند و فراموشی اصل دسترسی توانیابان به امکانات شهری حکایت می کند.

رفع تکلیف در نصب مبلمان شهری 
عضو شورای شهر تهران درخصوص مبلمان شهری ویژه افراد دارای معلولیت گفت: علائم حسی برای استفاده روشندلان وجود ندارد و نگاه حداقلی و رفع تکلیف در این زمینه مشهود است.
وی ادامه داد: همچنین ضوابط و مقررات تدوین شده بیشتر مربوط به توان یابان جسمی حرکتی است و سایر گروه های توان یاب را پوشش نمی دهد.
فخاری افزود: گرچه در شهرداری ستادی خاص با وظایف مشخص برای تحقق ضوابط و مقررات مناسب سازی تشکیل می شود اما ضعف ساختاری ونظارت ضعیف سبب شده تا شهرداری مناطق به صورت یکپارچه در اجرای ضوابط عمل نکنند و در نتیجه فعالیت های انجام شده از انسجام برخوردار نیست.
وی خاطرنشان کرد: نظام کنترلی و نظارتی مشخص و تعریف شده بر نحوه اجرای پروژه ها در راستای تحقق الزامات مناسب سازی وجود ندارد.
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در بهینه سازی محیط شهری برای توان یابان اصلاح سازوکار برنامه ریزی، طراحی، نظارت و ارزشیابی ضرورت دارد گفت: در کنار این اقدام، فرهنگ سازی و آموزش مدیران اجرایی و کارکنان شهرداری تهران در موضوع شرایط، نیازها و ویژگی های خاص توان یابان اگر با حذف کمله یا عبارتی در قانون، تغییری در کلیت قانون پیش نیاید، باید نتیجه گرفت که قانونگذار اشتباه کرده است. چون فرض قاطع بر حکمت و تسلط قانونگذار است، تقریبا این موضوع محال است.
وی گفت: با تفسیری که دوستان ما در شهرداری از ماده ۲۴ دارند، با حذف کلمه"بازسازی" هیچ تفاوتی در قانون بوجود نمی آید. بنابراین تفسیر افراد در شهرداری اشتباه است.
این عضو شورا با بیان اینکه به عقیده شهرداری بازسازی یعنی تخریب کل ساختمان و احداث یک بنای جدید گفت: در حالیکه این تعریف معادل همان احداث ساختمان است.
عضو شورای شهر تهران افزود: اگر بازسازی را به معنی عرفی آن یعنی تعمیرات تعریف کنیم، اتفاقات بسیار خوبی در جهت مناسب سازی در شهر تهران می افتد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.