دکتر سیدعلی امامی روز چهارشنبه درحاشیه برگزاری پدافند غیرعامل بیماریهای مشترک بین دام و انسان در گفت و گو با  خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شهرستان پردیس و دماوند تا امروز گزارش مثبت از بیماری های واگیر دامی نداشتیم و اکیپ‌های بازرسی به منظور واکسیناسیون به دامداری‌ها اعزام می شوند و در طی یک سال ۳ تا ۴ مرتبه عملیات خونگیری و تست انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تب برفکی یک بیماری فوق واگیر دامی است و افت تولید شیر را به همراه دارد و با توجه به واگیری بالا و ویروسی بودن بیماری، تولید شیر به نصف می رسد و پس از بهبود دام هم به سطح تولید اولیه بر نمی گردد.

رئیس اداره دامپزشکی پردیس و دماوند با بیان اینکه این بیماری بین انسان و دام مشترک نیست، خاطر نشان کرد: تنها راه پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون به موقع  دام است.

امامی با بیان اینکه بیماری تب خونریزی دهنده کنگو بسیار کشنده و بین انسان و دام مشترک است، اظهار داشت: کنه" دیالوما " ویروس بیماری را به انسان و دام منتقل می‌کند و راه‌های مبارزه با این بیماری سمپاشی و تزریق است.

وی تاکید کرد: شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری "تب کریمه" یا CCHF از خرید و مصرف گوشت‌های خارج از چرخه نظارتی سازمان دام پزشکی خودداری کنند.

رئیس اداره دامپزشکی پردیس و دماوند عنوان کرد: گوشت قرمزی که خارج از کشتارگاه کشته می‌شود باید ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه یخچال نگهداری شود و دامی که از کشتارگاه واردچرخه مصرف قرار می‌گیرد این روند را در سردخانه طی کرده و مشکلی برای مصرف ندارد.

دامداران شهرستان پردیس تسهیلات بانکی دریافت می کنند

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان پردیس در حاشیه برگزاری پدافند غیر عامل بیماریهای مشترک بین انسان و دام در روستای طاهر آباد گفت: تامین علوفه و دارو برای دام و تسهیلات بانکی برای دامداران را در دست اقدام داریم و شرایط آن به زودی اعلام خواهد شد.

علی عابدی گفت: شرایط آب و هوایی کوهستانی این منطقه زمینه مناسبی برای پرورش دام ایجاد کرده و این مانور به منظور اطلاع رسانی در خصوص دو بیماری" تب برفکی و تب کریمه کنگو" برای دامداران این منطقه برگزار شده است.

وی افزود: امنیت غذایی یکی از اهداف برگزاری پدافند غیر عامل است، آلودگی دام عمد و یا سهو سلامت انسان را در مصرف گوشت، شیر و غذا به مخاطره می‌اندازد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان پردیس گفت: این مانور به صورت دوره ای و بر اساس نوع بیماری حاد و نوع دام در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و به همت جهاد کشاورزی شهرستان، اداره دامپزشکی پردیس و دماوند و با مساعدت فرمانداری، شهرداری و معاونت امور دام و به منظور اطلاع رسانی در مورد دو بیماری حاد دامی "تب برفکی و تب کریمه کنگو برگزار شد.

عابدی گفت: تعداد دامهای سبک(گوسفند و بز) از دام های سنگین (گوساله و گاو پرواری) بیشتر است و در حال حاضر ۲ هزار و پانصد راس دام سنگین در سطح شهرستان داریم.

دهیار روستای طاهر آباد در حاشیه این مراسم اظهار داشت: سم پاشی، قرنطینه دام، راههای پیشگیر از ابتلای دام به بیماریها و کنترل بیمارهای مشترک بین انسان و دام در این مانور به دامداران آموزش داده شد.

آرش ابراهیمی ضمن تقدیر از اداره جهاد کشاورزی، اداره دامپزشکی، محیط زیست اظهار داشت: در روستای طاهر آباد دو دامداری صنعتی با ۸۳۰ راس دام فعالیت دارند وسلامت دام ها توسط کارشناسان حاضر در پدافند غیر عامل تایید شد.

شهرستان پردیس با بیش از ۲۷۰ هزار نفر جمعیت در شرق پایتخت قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.