به گزارش ایرنا زهرا نژادبهرام، روز یکشنبه در یکصد و شصت و سومین جلسه شورای شهر نسبت به پایبند نبودن دستگاه های دولتی به تعهدات در قبال بازآفرینی شهری به وزیر راه و شهرسازی تذکر داد و اظهار داشت: با وجود تاکید رییس جمهوری  بر ضرورت توجه به امر بازآفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و تصویب آئین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری در سال ۹۷, در جلسه رسمی هیئت وزیران، متاسفانه مشاهده می‌شود که دستگاه های دولتی کمترین همکاری لازم را با مدیریت شهری در قبال این مهم نداشته اند.  
وی افزود: بر اساس ماده ۹ آئین نامه مذکور به منظور تسریع در نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری و در راستای اجرای ماده (۶) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ماده (۴۳) آیین نامه اجرایی قانون مذکور، حسب درخواست وزارت راه و شهرسازی، کلیه وزارتخانه‌ ها، مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی که صد درصد سهام آنها متعلق به دولت است مکلفند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.
وی ادامه داد: شرکت بازآفرینی موظف است با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به شناسایی اراضی موضوع این ماده اقدام لازم را به عمل آورد.   
 نژادبهرام عنوان کرد: برغم صراحت آئین نامه مذکور تاکنون حتی یک متر مربع از اراضی دولتی به منظور نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده تخصیص نیافته است.
وی گفت: با این وجود سازمان نوسازی شهر تهران اقدام به شناسایی ۵۶ قطعه متعلق به دستگاه های دولتی و حاکمیتی در محدوده هدف بازافرینی نموده که از این میان ۱۴ مورد شرایط لازم را به منظور استفاده در الگوی بازآفرینی داشته اند و شخص رییس جمهوری به دستگاه های مربوطه دستور واگذاری این اراضی را صادر کرد که البته کماکان و با گذشت بیش از یکماه از این فرمان، اتفاق جدیدی در این زمینه رخ نداده است.  
عضو شورای تهران ادامه داد: همچنین بر اساس تبصره ۲ ذیل ماده ۵ آئین نامه مورد اشاره، تأمین سی درصد از منابع مالی مورد نیاز برای تعریض معابر، اصلاح هندسی، تأمین فضای سبز جدید، جمع آوری و دفع آب های سطحی و آزادسازی اراضی برای موارد ذکر شده در طرح ها و برنامه های بازآفرینی شهری پایدار بر عهده شهرداری ها و هفتاد درصد بر عهده دولت است.  
نژاد بهرام گفت: در صورت تأمین اعتبار این بخش از منابع مورد نیاز توسط شهرداری ها، مابقی منابع مورد نیاز متناسب و همزمان از محل اعتبارات مصوب مربوط توسط دولت تأمین می شود.  
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا شهرداری تهران ریز هزینه کرد انجام شده پس از ابلاغ آئین نامه را بر اساس سهم ۳۰ درصدی خود به شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرده و برغم توافق اولیه مبنی بر پیش‌بینی ۳۰۰ میلیارد تومان در جهت تامین سهم دولت در ایجاد و توسعه خدمات زیربنایی و روبنایی در محدوده های هدف برای کلانشهر تهران، این رقم در مراحل بعدی به ۵۳ میلیارد تومان کاهش یافت و پس از آن به بهانه های مختلف از جمله کسری منابع بر اساس آخرین مکاتبات رسمی شرکت بازآفرینی شهری متعهد شده که ۱۰ میلیارد تومان برای این منظور پرداخت کند که از این رقم نیز تاکنون مبلغی محقق نشده است.  
عضو هیات رئیسه شورا تاکید کرد: به همین منظور و در راستای دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه کشور، تاکیدات رییس جمهوری و اولویت های مدیریت شهری تهران و ایفای نقش دولت در امر بازآفرینی شهری از وزیر راه و شهرسازی انتظار می‌رود با صدور دستورات مقتضی، بر مدار تحقق تکالیف دستگاه های دولتی در این مسیر گام بردارند.
تهرام/۷۲۴۴//۱۳۴۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.