اخبار مرتبط

انوشیروان محسنی بندپی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اقدامات لازم در تمامی بخش ها برای مدیریت بحران احتمالی آبگرفتگی و سیلاب انجام شده و اکنون همه بخش های این استان تحت کنترل قرار دارد.
استاندار تهران اعلام کرد: علاوه بر بازدیدی که از تمامی مناطق این استان انجام گرفت، در تماس تلفنی با دفتر رئیس جمهوری نیز، وضعیت این استان و تحت کنترل بودن شرایط گزارش شد.
وی یادآورشد: آنچه که از امروز در تهران شاهد بودیم، ادامه اقداماتی است از قبل شروع شده بود.
محسنی بندپی اظهار داشت: برای لایروبی رودخانه ها و مراقبت از رود دره ها تمهیدات لازم اندیشیده شده و فرمانداران به اتفاق شهرداران تمامی شهرها و مناطق 22 گانه پایتخت در آمادگی به سر می برند.
استاندار تهران با بیان اینکه تاکنون مورد خاصی در خصوص بارندگی و سیلاب احتمالی مشاهده نشده است، گفت: با این وجود دبی رودخانه ها به علت تداوم جریان بارندگی در حال افزایش است.
وی خاطرنشان کرد: در رودخانه جاجرود در لواسان، 190 متر مکعب در ثانیه آب به سد لتیان وارد می شود و اکنون از ظرفیت 75 میلیون متر مکعبی آن فقط 45 میلیون متر مکعب پر شده است و 30 میلیون مترمکعب دیگر گنجایش دارد.
محسنی بندپی ادامه داد: در سد کرج نیز، نیمی از سد تقریبا پر شده است و ظرفیت نصف دیگر خالی است.
استاندار تهران گفت: ظرفیت رودخانه های کرج، شاد چای، سالور و سیاه آب در حال پر شدن هستند.
وی اضافه کرد: در شهرستان های غربی هم ذخیره گاه های ایجاد شده که ظرفیتی بین 20 تا 25 میلیون متر مکعب برای نگهداری آب ایجاد شده است.
محسنی بندپی تاکید کرد: از 10 حوضچه که پیش از این معادن شن و ماسه بودند به عنوان ذخیره گاه آبی استفاده کرده اند و حتی معادن بخش خصوصی هم برای استفاده از آنها به عنوان ذخیره گاه آب اعلام آمادگی کرده اند.
استاندار تهران گفت: استفاده از این ذخیره گاه ها علاوه بر آنکه زمینه مهار سرریز رودخانه ها و کانال ها در خیابان ها را فراهم می کند، می تواند موجب تغذیه سفره های زیر زمینی نیز باشد.
وی افزود: با شرایط و آمادگی که اعضای ستاد بحران فراهم کرده اند، علاوه بر آنکه میزان بارش از ادوار گذشته بیشتر شده اما آبگرفتگی قبل را نداریم و شهر تهران شرایط عادی را طی می کند و آب در کانال ها جریان دارد.
محسنی بندپی اظهار داشت: بر اساس گزارش هواشناسی، اوج بارنگی در غروب روز جاری رخ می دهد که باید این آمادگی را داشت که بتوان برای رفع موانع احتمالی یک نگاه علمی و کارشناسی داشته باشیم.
استاندار تهران گفت: در رود دره هایی مانند فرحزاد و مکان های این چنینی، افراد بی پناه، معتادان و کارتن خواب ها نیز با کمک شهرداری در حال جابجا شدن هستند تا به آنها نیز آسیبی نرسد.
از روزهایی گذشته اداره کل هواشناسی استان تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که طی روز 12 فروردین، این استان شاهد اوج گیری بارش ها خواهد بود.
تهرام/3001//1348
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.