حزب الله لبنان اعلام کرد که یکی از رزمنده هایش در بمباران جنوب لبنان توسط رژیم اشغالگر به شهادت رسید.

به گزارش جماران به نقل از الجزیره، حزب الله لبنان اعلام کرد که یکی از رزمنده هایش در بمباران جنوب لبنان توسط رژیم اشغالگر به شهادت رسید.

با شهادت این رزمنده شمار شهدای حزب الله لبنان در جنگ با رژیم اشغالگر از هشتم اکتبر سال 2023 تا کنون به 343 شهید رسید.

این در حالی است که پیش از این خبرنگار الجزیره از بمباران روستای«الخیام» در جنوب لبنان خبر داده بود.

در همین حال، حزب‌الله لبنان از حمله با چندین پهپاد به شهرک‌ صهیونیست‌نشین "المطله" در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.

حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که با پهپادهای انتحاری تجمع نظامیان صهیونیست در داخل شهرک صهیونیست‌نشین المطله را هدف قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که حمله هوایی به المطله در حمایت از غزه و پاسخ به تجاوزهای مکرر به منطقه "البرغلیه" انجام شد و زخمی شدن صهیونیست‌ها را به همراه داشت.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز با تایید این خبر اعلام کردند که سه پهپاد در المطله منفجر و منجر به آسیب دیدن تعدادی خودرو شد.

ساعاتی پیش نیز حزب‌الله لبنان اعلام کرد: رزمندگان ما موفق شدند در عملیاتی کارخانه صنعتی "بالاسان" تولید کننده تسلیحات رژیم صهیونیستی در "کیبوتص ساسا" را با موشک‌های فلق هدف قرار دهند.

بر اساس این گزارش، این کارخانه در تسلیح و محافظت از خودروها برای ارتش رژیم صهیونیستی فعالیت دارد.

حزب الله لبنان پیشتر نیز با صدور بیانیه‌ای از هدف قرار دادن پایگاه نظامی صهیونیستی المناره در مرز لبنان خبر داده بود.

شهردار شهرک المطله واقع در شمال فلسطین اشغالی چند روز پیش اعلام کرد که بر اثر حملات موشکی حزب الله لبنان، ۳۵ درصد از منازل در این شهرک آسیب دیده‌اند.

وی گفته بود که بیش از ۱۹۰ خانه در این شهرک یعنی حدود ۳۵ درصد از خانه‌های آن در حملات موشکی حزب الله خسارت دیده است.

شهردار المطله افزود که کابینه رژیم صهیونیستی منطقه شمال را از دست داده و ظاهرا هیچ اهمیتی به آن نمی‌دهد.

به گفته وی، موشک‌های حزب‌الله موجب وارد آوردن خسارت سنگین به زیرساخت‌ها، شبکه برق و اراضی کشاورزی شهرک المطله شده است.

شهردار المطله در ادامه گفت که دامنه آتش در نتیجه حملات موشکی حزب‌الله به نزدیکی خانه‌های صهیونیست‌ها رسیده است.

از ابتدای عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر۲۰۲۳ (۱۵ مهر۱۴۰۲) تاکنون، حزب الله و برخی از گروه‌های مقاومت فلسطین در جنوب لبنان، مواضع نظامیان اشغالگر و شهرک‌های صهیونیست نشین در شمال فلسطین اشغالی را هدف حمله قرار داده‌اند.

هدف حزب‌الله لبنان از این عملیات، درگیر کردن بخش عمده‌ای از نظامیان صهیونیست در شمال فلسطین و کاهش فشار بر مقاومت در غزه بوده است.

این امر باعث ناامن شدن شمال فلسطین اشغالی برای شهرک نشینان صهیونیست و فرار آنها از این منطقه شده به همین دلیل بخش‌های گسترده‌ای از این منطقه خالی از سکنه شده و صهیونیست‌های اسکان داده شده در شهرک‌های نزدیک مرز با لبنان اعلام کرده‌اند حتی پس از پایان جنگ، حاضر به بازگشت به این مناطق نیستند.

 

مأموریت هوکشتاین: شمارش معکوس برای جنگ یا آتش‌بس دائم؟

به گزارش العالم، سفر نماینده ویژه آمریکا به خاورمیانه این بار کمتر از دفعات گذشته رنگ و بوی دیپلماتیک داشت. زیرا با شدت گرفتن حملات رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، دیگر نمی‌توان از تمایل و تلاش آمریکا برای دور نگه داشتن لبنان از میدان جنگ سخن گفت.

در وهله اول می توان سفر "آموس هوکشتاین" به منطقه را یک سفر معمولی و بخشی از سفرهای او به لبنان از 7 اکتبر به بعد دانست که با تشدید درگیری بین حزب‌الله لبنان و رژیم اشغالگر، افزایش یافته است. اما با اندکی دقت متوجه علایم و نشانه‌های نگران‌کننده‌ای می‌شویم که باعث شدند برخی این سفر را متفاوت از سفرهای قبلی او بدانند؛ زیرا - به گفته عناصر وابسته به دولت آمریکا – این سفر در مقطع زمانی حساسی صورت می‌گیرد و "به منزله شمارش معکوس برای شروع جنگ یا صلح است".

با توجه به انبوه هشدارهایی که درباره کشیده شدن به جنگ فراگیر به لبنان داده می‌شوند و در شرایطی که رژیم صهیونیستی تهدیدهای خود علیه این کشور را شدت داده است، سفر نماینده ویژه آمریکا به فلسطین اشغالی و سپس لبنان، پیام‌های دیگری می‌تواند در بطن خود داشته باشد که بسیار فراتر از تمایل چندین ماهه آمریکا به بی‌طرف نگه داشتن لبنان در جنگ کنونی است.

مأموریت هوکشتاین در منطقه از همان نخستین سفر وی در ماه نوامبر، بر اساس روند حوادث و مذاکرات بین آمریکا و ایران و آمریکا و کشورهای عربی بر سر آتش‌بس در غزه و آینده این منطقه و مواضع رژیم صهیونیستی درباره آتش‌بس، تغییر ماهیت یافت. از آن زمان به بعد، داده‌های میدانی تغییر کردند؛ تمام طرح‌هایی که تا آن زمان درباره لبنان در جریان بودند و طرح اجرای قطعنامه 1701 سازمان ملل و تثبیت خطوط مرزی و عقب‌نشینی حزب‌الله به عمق ۳۰ کیلومتری خاک لبنان، همه و همه ظرف چند ماه جنگ و تشدید درگیری بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی و نیز تحت تأثیر مذاکرات جاری در منطقه تغییر یافتند.

از دید لبنان، هوکشتاین، به طور همزمان حامل پیام‌های آمریکا و "اسرائیل" است. در حالی‌که "اسرائیل" تمام پیام‌های مربوط به خود را به طور مستقیم از دوایر و منابع عالی‌رتبه قدرت آمریکا اعم از "جو بایدن" رئیس‌جمهوری این کشور و "آنتونی بلینکن" وزیر امور خارجه دریافت می کند. بر این اساس مأموریت هوکشتاین این بار، دیپلماتیک به معنای رایج کلمه نیست بلکه حامل مواضع افراطی رژیم صهیونیستی و علاقه‌مندی آمریکا به جلوگیری از تشدید تنش آنهم از سوی لبنان است. اظهارات وی نیز این بار بیش از هر چیز مشتمل بر هشدار در عالی ترین سطح ممکن است. وی این بار علنا درباره کاهش فرصت‌های پیش روی لبنان ابراز نگرانی کرد.

نگرانی هوکشتاین درباره کشانده شدن لبنان به جنگ فراگیر از درگیری‌های جاری در فلسطین اشغالی فراتر رفته و اکنون صحبت از مرحله پس از جنگ غزه و مستقیما متوجه لبنان است؛ آنچه از مواضع آمریکا و اروپا برمی‌آید این است که موضوع درگیری در جنوب لبنان در مقایسه با ماه‌های قبل، جدی‌تر شده است و تهدیدهایی که پیش از این در داخل محافل صهیونیستی وجود داشت اکنون به حدی جدی شده است که این رژیم گسترش عمده توجه خود را به جای غزه و آزادی اسرای خود، به گسترش دامنه درگیری در جنوب لبنان معطوف کرده است.

اجماع محافل صهیونیستی درباره جنگ در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی، انگیزه مضاعفی برای گسترش دامنه جنگ به کابینه این رژیم خواهد داد. اینجاست که آمریکا از خود خواهد پرسید که در این میان، لبنان چه خواهد کرد؟ و به عبارت دقیق‌تر آیا حزب‌الله حتی در صورت توقف جنگ غزه، همچنان به عملیات‌های پشتیبانی ادامه خواهد داد؟ این بار هوکشتاین هیچ ایده تکنیکی یا طرح عملیاتی برای مرحله پس از جنگ یا صلح ارائه نکرده است مضاف بر اینکه سفر این بار وی با برخی تغییر و تحولات مربوط به ایران همراه شده است.

چند ماه پیش، وقتی که نماینده ویژه آمریکا مأموریت خود را تازه آغاز کرده بود، می‌شد درباره تدابیر (پیشگیرانه) در جنوب لبنان صحبت کرد چون در آن زمان حزب‌الله هیچ تمایلی به گسترش جنگ نداشت و تحرکات خود را به چند عملیات در پشتیبانی از غزه محدود کرده بود. اما این وضعیت اکنون تغییر کرده، و اکنون سئوال این است که آیا این جنگ به صورت عملیات‌های پشتیبانی باقی می ماند یا تبدیل به جبهه‌ای مستقل خواهد شد.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.