انتشار اخبار پیروزی‌های راستگرایان افراطی در انتخابات پارلمان اروپا موجب شد تا در جریان معاملات روز دوشنبه بورس‌های اروپایی، شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو (EURO STOXX 500) ۱.۱۷ درصد افت کند و شاخص ۴۰ شرکت برتر بورس فرانسه (CAC 40) هم ۱.۸۷ درصد سقوط کند.

به گزارش جماران به نقل از یوورنیوز، پیروزی های احزاب راستگرای افراطی در انتخابات پارلمان اروپا بازارهای مالی را شوکه کرد. چنان که با آغاز داد ستدهای روز دوشنبه شاخص‌های سهام از برلین و پاریس گرفته تا مادرید سیر نزولی به خود گرفتند و نرخ تامین مالی در بازار پول افزایش یافت.

انتشار اخبار پیروزی‌های راستگرایان افراطی در انتخابات پارلمان اروپا موجب شد تا در جریان معاملات روز دوشنبه بورس‌های اروپایی، شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو (EURO STOXX 500) ۱.۱۷ درصد افت کند و شاخص ۴۰ شرکت برتر بورس فرانسه (CAC 40) هم ۱.۸۷ درصد سقوط کند.

همچنین، شاخص ۴۰ شرکت بزرگ بورس فرانکفورت (DAX) روز دوشنبه ۰.۶۵ درصد و شاخص بورس مادرید (IBEX 35) هم ۰.۷۲ درصد درصد پایین آمد.

نرخ بازده اوراق قرضه دولتی ۱۰ ساله نیز از ۳.۱۰ درصد در پایان معاملات روز جمعه گذشته بازار‌ پول فرانسه به ۳.۱۷ درصد در جریان مبادلات ظهر روز دوشنبه افزایش یافت که نشان از افزایش ریسک تامین مالی کسب و کارها در این کشور است.

در همین حال، نرخ بازده اوراق قرضه دولتی ۱۰ ساله دولت آلمان نیز نسبت به روز جمعه ۱۱ درصد افزایش یافت و به ۰.۵۵ درصد رسید.

به باور گروهی از کارشناسان اقتصادی، روی کار آمدن دولت‌های راستگرای افراطی که حامی سیاست‌های اقتصادی ملی‌گرایان و محدوسازی آزادی جریان سرمایه هستند، می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در اروپا را افزایش دهد.

در فرانسه، دومین قدرت اقتصادی اروپا پس از آلمان، حزب راست افراطیِ اجتماع ملی با پیروزی در مقابل ائتلاف مورد حمایت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری، او را ناگزیر به صدور فرمان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام کرد.

سوسیال دموکرات‌ها، حزب صدر اعظم آلمان اولاف شولتس پس از حزب دموکرات مسیحی به طور مشترک با حزب راست افراطیِ آلترناتیو برای آلمان در جایگاه دوم قرار گرفت.

حزب راست افراطی برادران ایتالیا نیز در صدر فهرست احزاب شرکت کننده در انتخابات پارلمان اروپا قرار گرفت. در اسپانیا و بلژیک نیز راستگرایان، سوسیالیست‌ها و لیبرال‌های حاکم را شکست دادند و در اتریش و هلند نیز راست‌های افراطی صاحب یک پیروزی تاریخی شدند.

 

گردش به راست اروپا با وجود مقاومت میانه‌روها؛ نتایج انتخابات اروپا چه آینده‌ای را رقم خواهد زد؟

 

هر چند احزاب میانه‌ور همچنان اکثریت کرسی‌های پارلمان جدید اروپا را در اختیار خواهند داشت ولی افزایش قدرت راست‌های افراطی می‌تواند اورزولا فن در لاین را در مسیر تکیه دوباره بر کرسی ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا با چالش‌های جدی مواجه کند.

حدود ۱۸۵ میلیون رای دهنده در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمان این اتحادیه شرکت کردند. هر چند احزاب راست افراطی در گوشه و کنار اتحادیه با اقبال عمومی مواجه شدند ولی آراء جلب شده توسط آنها چندان با پیش‌بینی‌ها منطبق نبوده چنان که اگر اراده سیاسی کافی در میان احزاب میانه‌رو وجود داشته باشد، ائتلاف حامی اروپای واحد همچنان اکثریت کرسی‌های پارلمان را در پنج سال آینده در اختیار خواهد داشت.

بر پایه برآوردهای اولیه روز دوشنبه ائتلاف بزرگ بین حزب راست میانه مردم اروپا (EPP)، سوسیالیست‌ها و دموکرات‌های چپ میانه (S&D) و گروه لیبرالِ تجدید اروپا (Renew Europe) با کسب ۴۰۳ کرسی حدود ۵۶ درصد پارلمان اروپا را در اختیار خود خواهند داشت.

این احزاب سال‌هاست که در سطح اتحادیه اروپا با یکدیگر همکاری کرده‌ و دیوار مستحکمی در برابر ورود راست رادیکال به جریان اصلی سیاست در اتحادیه اروپا بنا کرده‌اند.

اورزولا فن در لاین، نامزد اصلی احراز مقام ریاست کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، با وجود آن که پیشتر از اعلام آمادگی خود با راستگرایان محافظه‌ و رفرمیست اروپا(ECR) خبر داده بود ولی همزمان با انتقاد متحدان سنتی‌اش و نیز انتشار نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا گفت که با وجود افزایش حمایت‌هایی از چپ‌ها و راست‌های افراطی در برخی کشورها، میانه‌رو‌ها همچنان قدرت را در اختیار خواهند داشت.

اما در حالی که همزمان با قدرت‌گیری چپ‌ و راست‌های افراطی، قدرت مانور خانم فن در لاین در دور دوم ریاست احتمالی‌اش بر کمیسیون اروپا کاهش خواهد یافت، خیزش راست‌های افراطی در فرانسه و آلمان نیز حامیان اصلی او و اروپایی واحد یعنی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و نیز اولاف شولتس، صدراعظم آلمان را هم درگیر چالش‌های داخلی خواهد کرد.

خانم فن در لاین در ۲۸ ژوئیه و در جریان نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به طور رسمی به عنوان نامزد سمت ریاست کمیسیون اروپا معرفی خواهد شد. این نشست در شرایطی برگزار خواهد شد که فرانسوی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از موعد آماده می‌شوند، کشوری که خانم فن در لاین در میان هیات پارلمانی آن به شدت نامحبوب است.

اگر او از این مانع عبور کند و از سوی رهبران اتحادیه اروپا نامزد شود، پس از آن باید حمایت اکثریت ۳۶۱ نفری منتخبان تازه پارلمان اروپا را در یک رأی گیری مخفی به دست آورد.

این رای گیری ابتدا برای اواسط سپتامبر برنامه ریزی شده بود، اما ممکن است در ۱۸ ژوئیه و در جلسه افتتاحیه پارلمان جدید در استراسبورگ برگزار شود.

خانم فن در لاین در سال ۲۰۱۹ این آزمون را با اختلاف ۹ رای پشت سر گذاشت. بنابراین، همچنان این احتمال وجود دارد که با بروز اختلاف نظری کوچک در میان متحدان سنتی خانم فن در لاین، او ناگزیر به جلب نظر رهبران راستگرا و منتقد اتحادیه اروپا همچون جورجا ملونی، نخست وزیر ایتالیا یا مارین لوپن، از رهبران حزب راستگرای فرانسه، اجتماع ملی، ویکتور اروبان، نخست وزیر مجارستان شود. رخدادی که باعث ریزش بخشی از حمایت احزاب میانه‌رو چپ و راست از او خواهد شد و در عمل بازوی اجرایی اتحادیه اروپا را نیز بیش از پیش ناچار به گردش به راست خواهد کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.