محمد ابوعسا که با عجله به محل حادثه در محله شمال غربی تل السلطان شتافت، به آسوشییتدپرس گفت که امدادگران کسانی را که در وضعیت غیرقابل تحملی بودند بیرون کشیدند. ما بچه هایی را که تکه تکه شده بودند بیرون کشیدیم. جوانان و سالمندان را بیرون کشیدیم. آتش سوزی در کمپ به قدری وحشتناک بود که تصاویر پیش روی ما غیرواقعی به نظر می رسیدند.

به گزارش جماران، آسوشییتدپرس در گزارشی درباره وضعیت فاجعه بار رفح در نوار غزه پس از حملات بی امان رژیم اسرائیل می نویسد:

به گفته مقامات محلی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل روز دوشنبه اعتراف کرد که پس از حمله این رژیم به شهر رفح در جنوب غزه، یک اردوگاه اسکان موقت آوارگان فلسطینی به آتش کشیده شده و در نتیجه آن حداقل 45 نفر کشته شده اند.

اسرائیل به دلیل جنگ با حماس با انتقادهای بین‌المللی فزاینده‌ای مواجه شده است و حتی برخی از نزدیک‌ترین متحدانش، به‌ویژه ایالات متحده، از کشتار غیرنظامیان ابراز خشم کرده‌اند. اسرائیل اصرار دارد که به قوانین بین‌المللی پایبند است، اما عالی ترین نهادهای قضایی بین المللی از جمله دیوان بین المللی دادگستری در چند هفته اخیر بارها از این رژیم خواسته اند که حمله به رفح را متوقف کند و اجازه دهد که مسئله ارتکاب جنایت جنگی در نوار محاصره شده غزه بررسی شود.

نتانیاهو روز دوشنبه در سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل گفت: «علی‌رغم نهایت تلاش‌های ما برای آسیب نرساندن به غیرنظامیان بی‌گناه، شب گذشته، اشتباهی غم‌انگیز رخ داد. ما در حال بررسی این حادثه هستیم و سیاست ما این است که نتیجه را اعلام کنیم.»

محمد ابوعسا که با عجله به محل حادثه در محله شمال غربی تل السلطان شتافت، به آسوشییتدپرس گفت که امدادگران کسانی را که در وضعیت غیرقابل تحملی بودند بیرون کشیدند.  ما بچه هایی را که تکه تکه شده بودند، بیرون کشیدیم. جوانان و سالمندان را بیرون کشیدیم. آتش سوزی در کمپ به قدری وحشتناک بود که تصاویر پیش روی ما غیرواقعی به نظر می رسیدند.

به گفته وزارت بهداشت غزه و سازمان امداد و نجات هلال احمر فلسطین، دست کم 45 نفر کشته شدند. کشته شدگان شامل حداقل 12 زن، هشت کودک و سه بزرگسال و سه جسد دیگر غیرقابل شناسایی به دلیل حجم بالای سوختگی بودند.

در تحولی جداگانه، ارتش مصر بدون ارائه جزئیات بیشتر اعلام کرد که یکی از سربازان این کشور در جریان تبادل آتش در منطقه رفح به ضرب گلوله کشته شد. اسرائیل گفت که با مقامات مصری در تماس است و هر دو طرف گفتند که در حال تحقیق هستند.

رفح، جنوبی‌ترین شهر غزه در مرز با مصر، بیش از یک میلیون نفر، حدود نیمی از جمعیت غزه  را که از سایر مناطق این سرزمین آواره شده بودند، در خود جای داده است. بسیاری از آنها بار دیگر از زمانی که اسرائیل در اوایل ماه جاری به آنجا حمله محدودی را آغاز کرد، گریختند. صدها هزار نفر در چادرهای محقر در داخل و اطراف شهر جمع شده اند. نتانیاهو می گوید اسرائیل باید آنچه را که آخرین گردان های باقی مانده حماس در رفح می خواند، نابود کند. حماس روز یکشنبه رگبار موشکی را از شهر به سمت مرکز اسرائیل پرتاب کرد که آژیرهای حمله هوایی را به صدا درآورد، اما هیچ آسیبی در پی نداشت.

حمله به رفح موج جدیدی از محکومیت را حتی از سوی برخی از متحدان نزدیک اسرائیل به همراه داشت.

«این عملیات باید متوقف شود. هیچ منطقه امنی در رفح برای غیرنظامیان فلسطینی وجود ندارد. چنین انفجارهایی به تولید نفرت پراکنی و ریشه دواندن نفرت در فرزندان و نوه های نسل فلسطینی درگیر در غزه منتهی خواهد شد.» این جملات را  امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در گفتگوی تلویزیونی بر زبان راند.

قطر، یک میانجی کلیدی بین اسرائیل و حماس در تلاش برای تضمین آتش‌بس و آزادی گروگان‌های حماس، گفت که حمله رفح می‌تواند مذاکرات را «پیچیده» کند، مذاکراتی که به نظر می‌رسد مرتبا از سر گرفته می شود اما باز به دلیل عدم تطبیق خواسته های اسرائیل و فلسطین به شکست منتهی می شود.

کشورهای همسایه،  مصر و اردن نیز که ده ها سال پیش با اسرائیل صلح کردند، حمله رفح را محکوم کردند. وزارت خارجه مصر این اقدام را نقض آشکار و جدید قوانین بین المللی بشردوستانه خواند. وزارت خارجه اردن آن را جنایت جنگی خواند.

یک مقام ارشد حقوقی ارتش اسرائیل گفت که مقامات در حال بررسی این حملات هستند و ارتش از کشته شدن غیرنظامیان متاسف است.

البته او در سخنانی ادعا کرد که چنین حوادثی در جنگی با چنین وسعت و شدت رخ می دهد.  او در این باره گفت: اسرائیل 70 تحقیق جنایی را در مورد حوادثی که سوء ظن نقض قوانین بین المللی را برانگیخته، از جمله مرگ غیرنظامیان، شرایط بازداشتگاهی که شبه نظامیان مظنون فلسطینی در آن نگهداری می شود و مرگ برخی از زندانیان آغاز کرده است.

اسرائیل مدت‌هاست که دارای یک قوه قضاییه مستقل است که گفته می شود تخلفات را بررسی و تعقیب می کند. اما گروه های حقوق بشری می گویند که مقامات اسرائیلی به طور معمول در مورد خشونت علیه فلسطینیان تحقیق نمی کنند و حتی زمانی که سربازان پاسخگو باشند، مجازات معمولاً سبک است.

اسرائیل اتهامات نسل کشی را که توسط آفریقای جنوبی در دیوان بین المللی دادگستری علیه خود مطرح شده است رد کرده است. هفته گذشته، دادگاه به اسرائیل دستور داد تا حملات خود در رفح را متوقف کند، حکمی که قدرت اجرایی ندارد.

به طور جداگانه، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی به دنبال صدور حکم بازداشت علیه نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، و همچنین سه رهبر حماس به اتهام جنایات مرتبط با جنگ است.

در نتیجه بیش از هشت ماه جنگ، حدود 80 درصد از جمعیت 2.3 میلیون نفری غزه خانه های خود را ترک کرده اند، گرسنگی شدید بر سرتاسر این منطقه سایه انداخته و مقامات سازمان ملل می گویند که بخش هایی از این سرزمین با قحطی روبرو شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.