شمار شهدای تجاوز رژیم اشغالگر به نوار غزه از هفتم اکتبر سال گذشته تا کنون به 32 هزار و 916 شهید رسید.

به گزارش جماران به نقل از الجزیره، وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد که رژیم اشغالگر  طی 24 ساعت گذشته 7 جنایت مرتکب شد که در نتیجه آن 71 شهروند فلسطینی به شهادت رسیدند و 102 نفر نیز زخمی شدند.

بدین ترتیب شمار شهدای تجاوز رژیم اشغالگر به نوار غزه از هفتم اکتبر سال گذشته تا کنون به 32 هزار و 916 شهید رسید.

در همین حال، رئیس سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی حق ندارد بیمارستان‌های نوار غزه را به میدان جنگ تبدیل کند.

 تدروس آدهانوم گیبرسیوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی در یادداشتی در پایگاه اجتماعی ایکس تصویری از حجم گسترده ویرانی در بیمارستان شفا در شهر غزه را منتشر کرد و گفت رژیم صهیونیستی باید حرمت بیمارستان‌ها را نگه داشته و از آن‌ها محافظت کند و حق ندارد آن‌ها را به میدان جنگ تبدیل کند.

گیبرسیوس اظهار داشت تصمیم دارد تیمی را برای بررسی وضعیت بیمارستان شفا پس از حملات اخیر ارتش رژیم صهیونیستی به این باریکه اعزام کند.

لازم به ذکر است که در حملات چند روزه ارتش رژیم صهیونیستی به بیمارستان شفا و مناطق اطراف آن، بیش از 400 نفر به شهادت رسیده و صدها نفر زخمی شدند.

اشغالگران اسرائیلی بیش از 800 فلسطینی را هم در این بیمارستان بازداشت کردند.

 

جنایت جدیدی که خشم جهان را برانگیخت

نیروهای رژیم اشغالگر صهیونیستی دیروز دوشنبه با حمله به یک تیم امدادی بین المللی و بمباران خودروی آنها در دیر البلح در مرکز نوار غزه  7 نفر از جمله 6 خارجی را به شهادت رساندند.

اسماعیل الثوابتة، مدیر دفتر رسانه‌ای دولتی در نشستی خبری گفت: "اسرائیل" علاوه بر یک فلسطینی در غزه یک تیم خارجی متشکل از اتباع انگلیسی، لهستانی، استرالیایی و سایر ملیت‌هایی که هنوز مشخص نیست را بمباران کرد.

وی افزود: نیروهای اشغالگر با خونسردی آنها را با هواپیماهای جنگی هدف قرار داده و به شهادت رساندند.

سحرگاه روز سه شنبه از شناسایی اجساد یک آمریکایی و یک کانادایی خبر داده شد که مجموع قربانیان خارجی در نتیجه بمباران اسرائیل به شش نفر رسیده است.

سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی اعلام کرد از خبر کشته شدن اعضای تیم خود در حمله ارتش اسرائیل در حال فعالیت درغزه آگاه است و این حادثه را یک تراژدی توصیف کرد که امدادگران و غیرنظامیان هرگز نباید هدف قرار گیرند.»

تصاویر منتشر شده توسط خبرنگاران، خارجی ها را نشان می دهد که لباس هایی با آرم آشپزخانه مرکزی جهانی پوشیده اند.

برخی شاهدان عینی گفتند: نیروهای اشغالگر یک خودروی متعلق به سازمان جهانی آشپزخانه مرکزی (موسسه خیریه بین المللی) را بمب گذاری کردند که در نتیجه 5 نفر از جمله 4 خارجی به شهادت رسیدند.

برخی صحنه‌های ویدیویی نشان می‌دهد که این تیم، با اینکه لباس و آرم آشپزخانه بین‌المللی داشتند، مستقیماً مورد هدف هواپیماهای اشغالگر قرار گرفتند.

این تیم کمی پیش از هدف قرار گرفتن ،مشغول تخلیه یک کشتی بودند که از قبرس با کمک های منطقه البیدر بارگیری شده بود و در راه بازگشت به شهر رفح در جنوب نوار غزه بودند.

شاهدان اظهار داشتند که شهدا از جمله یک زن به بیمارستان شهدای الاقصی این شهر منتقل شدند.

سازمان آشپزخانه آمریکایی بر کار در بندر موقتی که واشنگتن اعلام کرده بود در نزدیکی غزه ایجاد کرده ، نظارت می کرد..

سازمان جهانی آشپزخانه مرکزی مستقر در آمریکا، با همکاری انجمن " بازوان باز" اسپانیا، محموله های کمک های بشردوستانه به غزه را سازماندهی کرد که از طریق دو کشتی در 12 و 30 مارس از قبرس حرکت کردند.

جنبش حماس نیز به نوبه خود حمله ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی به کارگران شرکت بین المللی آشپزخانه مرکزی در جنوب دیرالبلح را به شدت محکوم کرد.

حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: این جنایت بار دیگر تأکید می‌کند که رژیم اشغالگر همچنان بر سیاست کشتار سیستماتیک غیرنظامیان بی‌دفاع و تیم‌های امدادی بین‌المللی و سازمان‌های بشردوستانه، به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای ایجاد وحشت در کارگرانش، برای جلوگیری از ادامه ماموریت های بشردوستانه آنها اصرار دارند.

این جنبش از جامعه جهانی و شورای امنیت خواست تا این اقدام شنیع را محکوم کرده و برای پایان دادن به جنایات و تجاوزات اشغالگر علیه مردم فلسطین در نوار غزه اقدام کنند.

رژیم صهیونیستی از 7 اکتبر گذشته، جنگی ویرانگر را در نوار غزه به راه انداخته که علاوه بر یک فاجعه انسانی بی‌سابقه و تخریب گسترده زیرساخت‌ها، ده‌ها هزار قربانی غیرنظامی، که بیشتر آنها کودک و زن هستند، بر جای گذاشته که به حضور تل آویو در دادگاه بین‌المللی دادگستری به اتهام "نسل‌کشی " منجر شده است.

در واکنش به این جنایت جدید رادوسلاو سیکورسکی وزیر خارجه لهستان از اسرائیل خواست که درباره قتل 7  کارمند سازمان  بین المللی آشپزخانه مرکزی از جمله یک لهستانی توضیح دهد.

سیکورسکی تأکید کرد که ورشو قصد دارد درباره این حادثه تحقیق کند.

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا نیز تأکید کرد که دولت اسرائیل باید درباره حمله کار کنان امداد رسانی در غزه در نزدیک ترین زمان ممکن توضیح دهد.

مارتن گریفیت  معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه نیز تأکید کرد: از کشته شدن کارکنان امدادرسانی در غزه به شدت خشمگین هستیم.

مسئول بخش اسرائیل و فلسطین در دیده بان حقوق بشر نیز تأکید کرد که اسرائیل تصمیم به حمله به کاروان کارکنان امدادرسانی به رغم  اطلاعش از تحرکات این کاروان گرفته بود و هر کسی به فلسطینی ها در غزه کمک کند در معرض خطر قتل قرار دارد.

آژانس امدادرسانی امدادرسانی و کاریابی پناهندگان فلسطینی (اونروا) تأکید کرد: از کشته شدن 7 امدادرسان در غزه در بمباران کاروان شان توسط اسرائیل بهت زده ایم.

استرالیا نیز در پی کشته شدن یک کارمند زن امدادرسانی استرالیایی در حمله هوایی به تیم سازمان آشپزخانه بین المللی مرکزی سفیر رژیم اشغالگر را احضار کرد.

اتحادیه اروپا هم حمله به این کاروان امدادرسانی را محکوم کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی جنگ غزه 2023
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.