دوست و متحد ارشد و استراتژیست الکسی ناوالنی، مننقد فقید دولت روسیه، در نزدیکی خانه‌اش در ویلنوس، پایتخت لیتوانی مورد حمله فیزیکی قرار گرفت.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، لئونید ولکوف، دوست و متحد ارشد و استراتژیست الکسی ناوالنی، مننقد فقید دولت روسیه، در نزدیکی خانه‌اش در ویلنوس، پایتخت لیتوانی مورد حمله فیزیکی قرار گرفت.

کرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی سه‌شنبه ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) در شبکه ایکس چنین خبر داد که فرد مهاجمی با شکستن شیشه خودرو ولکوف گاز اشک آور به چشمان او پاشیده و سپس با چکش به او ضربه زده است.

ولکوف که از این حمله جان سالم به در برده، روز چهارشنبه دولت روسیه را در این رویداد دخیل و مقصر دانست. اطلاعاتی از فرد مهاجم منتشر نشده است.

گابریلیوس لندسبرگیس، وزیر امور خارجه لیتوانی با همرسان کردن مطلبی در شبکه ایکس، این حمله «تکان دهنده» خوانده و آن را محکوم کرد.

حمله در ویلنوس تقریبا یک ماه پس از آن صورت گرفت که الکسی ناوالنی در یک بازداشتگاه روسیه واقع در مکانی دورافتاده در نزدیکی قطب شمال کشته شد.

این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در آنجا به اتهام افراط‌گرایی در حال گذراندن دوران محکومیت ۱۹ ساله خود بود. مرگ او و علت آن به طور گسترده مورد تردید و مناقشه قرار گرفت و چهره‌های مخالف و بسیاری از رهبران بین المللی کرملین را در حذف او مقصر می‌دانند.

پوتین و دولت او هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرده‌اند.

ولکوف پیش از این مسئول دفاتر منطقه‌ای ناوالنی و در سال ۲۰۱۳ مسئول کارزار انتخاباتی او در هنگام نامزدی ناوالنی برای شهرداری مسکو بود. او چند سال پیش تحت فشار فزاینده دولت روسیه، کشورش را به اجبار ترک کرد.

ولکوف همچنین پروژه‌ای به نام «دستگاه مبارزات انتخاباتی ناوالنی» را با هدف گفتگو با مردم روسیه به منظور مقابله با پوتین در انتخابات ریاست‌ جمهوری آتی راه‌اندازی کرده است.

هم‌پیمانان و خانواده ناراضی فقید روس قول داده‌اند که به‌رغم ارعاب و تهدید مبازرات او بر ضد پوتین را پی بگیرند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.