فرانسه جایگاه روسیه را گرفته است که در پی جنگ اوکراین صادراتش به نصف رسیده است.

به گزارش جماران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: مرکز بین المللی پژوهش های صلح استوکهلم در گزارشی اعلام کرد که  اوکراین تبدیل به چهارمین وارد کننده تسلیحات در  جهان شد و فرانسه نیز دومین صادر کننده تسلیحات بعد از آمریکا شد. فرانسه جایگاه روسیه را گرفته است که در پی جنگ اوکراین صادراتش به نصف رسیده است.

این مرکز تأکید کرد که واردات تسلیحات اروپا  به شدت افزایش یافت به طوری که در مدت 2019 تا 2023 در مقایسه با پنج سال قبل شاهد رشد 94 درصدی شد. این افزایش  تا حدود زیادی به دلیل جنگ در اوکراین رخ داده است.

از آن جایی که حجم محموله ها ممکن است که از یک سال به سال دیگر نوسان دارد این مرکز اطلاعات خود را هر پنج سال یک بار ارائه می کند.

 در گزارش این مرکز سوئدی آمده است که از فوریه 2022 حداقل 30 کشور به اوکراین کمک های نظامی ارائه کردند ولی برخی کشورهای اروپایی نیز واردات تسلیحات خود را افزایش دادند.

سهم مهم صادرات تسلیحات از آن آمریکا بزرگترین صادر کننده تسلیحات در جهان شد. بین سالهای 2019 تا 2013 تقریبا  55 درصد از واردات تسلیحاتی کشورهای اروپایی از آمریکا بوده است که در مقایسه با دوره پنج ساله قبل از آن یعنی بین سالهای 2014 و 2018 شاهد افزایش 35 درصدی بوده است.

 کشورهای اروپایی به این دلیل بیشتر از آمریکا تسلیحات وارد کرده اند این است که بیشتر آنها عضو ناتو و شریک در ساخت تجهیزات نظامی مانند جنگنده اف-35 هستند.

در همین حال، جهش واردات تسلیحات اروپایی ها از آمریکا  بازتاب دهنده شتاب کشورهای اروپایی برای دستیابی به تسلیحات در سریع زمان ممکن است و این نشان دهنده تمرکز نکردن آنها بر ساخت سامانه های نظامی جدید است.

به طور کلی صادرات تسلیحاتی آمریکا آمریکا در همین مدت 17 درصد افزایش یافته است. آمریکا 42 درصد از صادرات تسلیحات  جهانی را در اختیار خود دارد.

از سوی دیگر، روسیه  که برای مدتی طولانی دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان بود دیگر این چنین نیست و صادرات این کشور بین سالهای 2019 تا 2013 به نصف رسیده است.  مسکو نه فقط سلاح های کمتری صادر می کند بلکه به کشورهای کمتری در جهان سلاح صادر می کند. روسیه در سال 2019 به 31 کشور و در سال 2023 فقط به 12 کشور تسلیحات صادر کرده است.

                          

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.