نزدیک به 80 درصد از تونل های جنبش مقاومت اسلامی (حماس) بعد از هفته ها تلاش اسرائیل برای نابودی شان هنوز سالم هستند.

به گزارش جماران، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: برخی مسئولان -که نام آنها را ذکر نکرد- گفتند که نزدیک به 80 درصد از تونل های جنبش مقاومت اسلامی (حماس) بعد از هفته ها تلاش اسرائیل برای نابودی شان هنوز سالم هستند.

این مقامات به وال استریت ژورنال گفتند که جلوگیری حماس از استفاده از تونل ها سنگ بنای تلاش های رژیم اسرائیل برای دستگیری رهبران ارشد حماس و آزادی اسرای باقی مانده اسرائیلی است.

رژیم اسرائیل حملات سنگینی را به بیمارستان ها و دیگر زیرساخت های کلیدی غزه به بهانه تخریب تونل‌های حماس انجام داده بود.

این روزنامه طول تونل‌های حماس در باریکه غزه را که بیش از 300 مایل یا تقریباً نیمی از طول سیستم متروی نیویورک برآورد کرده است و خاطرنشان کرده است که رزمندگان حماس از طریق این تونل‌ها به انبار سلاح‌ و مهمات خود دسترسی مناسبی دارند.

گفتنی است اسرائیل به روشهای مختلف به دنبال پاکسازی تونل ها از جمله نصب پمپ‌هایی برای پر کردن آنها از آب دریای مدیترانه، انهدام آنها با حملات هوایی و مواد منفجره مایع، جستجوی آنها با سگ و روبات، تخریب ورودی های آنها و یورش شدید به آنها توسط سربازان آموزش دیده بود.

برخی مقامات آمریکایی تخمین می زنند بین 20٪ تا 40٪ از تونل ها که بیشتر در شمال غزه هستند، آسیب دیده یا غیرفعال شده اند.

برخی مقامات آمریکایی گفتند اسرائیل دارای یگان های متخصص در پاکسازی تونل هاست، اما بسیاری از این نیروها متشکل از مهندسانی هستند که برای تخریب نه جستجوی اسرا و رهبران حماس آموزش دیده اند.

در همین حال، خود ارتش اسرائیل نیز بعد از حمله زمینی به غزه در بیست و هفتم اکتبر گذشته، اذعان کرد که با طول و عمق و نوع شبکه تونل های زیر غزه غافلگیر شده است. 

اخیرا روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نیز در گزارشی جزئیات زیادی درباره این تونل ها به نقل از ارتش رژیم اشغالگر منتشر کرد و تأکید کرد که این جزئیات دلیل اینکه ارتش اسرائیل آنها را تهدید بزرگی در نوار غزه حتی قبل از آغاز جنگ کنونی می دانست را نشان می دهد.

روزنامه نیویورک‌تایمز  در گزارش اش  به عظمت و گستردگی تونل‌های غزه پرداخته، تونل‌هایی که صهیونیست‌ها تصور می‌کردند به آسانی ویران می‌شوند اما اکنون به «کابوس» آنها بدل شده‌اند.

این روزنامه نوشته است: یک تونل در غزه‌ به اندازه‌ای عریض است که یکی از اعضای جنبش حماس می‌تواند در آن رانندگی کند. تونل دیگری به وسعت سه زمین فوتبال است و ارتش اسرائیل در زیر خانه یکی از فرماندهان ارشد حماس، پلکان مارپیچی را پیدا کرده که به تونلی به عمق تقریبا منفی هفت طبقه منتهی می‌شود.

این جزئیات و اطلاعات جدید درباره تونل‌های حماس که برخی توسط ارتش اسرائیل کشف شده و برخی دیگر توسط ویدئوها و تصاویر ثبت شده‌اند، نشان می‌دهند که چرا این تونل‌ها تهدید بزرگی برای ارتش محسوب می‌شوند.

این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: مقامات و سربازان اسرائیلی که در تونل‌ها بوده‌اند و هم‌چنین مقامات فعلی و سابق آمریکایی با تجربه در منطقه اذعان می‌کنند که گستردگی، عمق و کیفیت تونل‌های ساخته شده توسط حماس آنها را شوکه کرده است. حتی برخی از ماشین‌آلاتی که حماس برای ساخت تونل‌ها استفاده کرده، ارتش اسرائیل را غافلگیر کرده و آنها را در بُهت فرو برده است.

ارتش اسرائیل اکنون اذعان می‌کند که تونل‌های بیشتری در زیر غزه وجود دارد.

در ماه دسامبر، این شبکه حدود ۲۵۰ مایل برآورد شد. مقامات وزارت جنگ به شرط آنکه نامشان فاش نشود، حالا می‌گویند که این شبکه را بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ مایل تخمین می‌زنند؛ رقم شگفت‌انگیزی برای سرزمینی که طولانی‌ترین نقطه عرض آن تنها ۲۵ مایل است. دو تن از مقامات همچنین ارزیابی کردند که نزدیک به ۵۷۰۰ چاه مجزا منتهی به تونل‌ها وجود دارد.

تونل‌های حماس؛ «کابوس یک رویا»

نیویورک تایمز در ادامه می‌نویسد: البته این آمار و ارقام را نمی‌توان به طور مستقل تایید کرد و براساس اطلاعات مختلف، مقامات اسرائیلی تخمین‌های گوناگونی را ارائه می‌دهند. البته تلاش‌ گسترده و عظیم حماس و شکست اطلاعاتی اسرائیل مشخص و واضح بوده و قابل بحث نیست.

این در حالی است که طی جلسه‌ای که در ژانویه ۲۰۲۳ توسط مقامات اسرائیلی برگزار شد، یک مقام ارشد وزارت جنگ ادعا کرده بود تونل‌های غزه «به دلیل قدرت نظامی اسرائیل، عاملی برای جنگ آتی با حماس نخواهند بود.»

«آرون گرین‌استون» افسر سابق سیا که به طور گسترده‌ای در خاورمیانه فعالیت کرده است، می‌گوید: حماس طی ۱۵ سال از زمان و منابعی برای تبدیل غزه به قلعه استفاده کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه تاکید می‌کند: تونل‌های غزه برای ارتش اسرائیل مثل یک «کابوس» هستند. در حال حاضر تمام اهداف استراتژیک اسرائیل در غزه نابودی این تونل‌ها است.

این روزنامه هم‌چنین به نقل از مقامات صهیونیستی می‌نویسد: ارتش اسرائیل دو نوع تونل پیدا کرده است؛ یکی که توسط فرماندهان استفاده می‌شود و دیگری توسط سربازان. تونل‌های فرماندهان عمیق‌تر و راحت‌تر هستند و شرایط برای حضور طولانی مدت فراهم است اما تونل‌های دیگر ساده‌تر و اغلب کم‌عمق‌تر هستند.

تونل‌های حماس؛ «کابوس یک رویا»

یکی از سربازان اسرائیلی به شرط آنکه نامش فاش نشود ضمن آنکه از عظمت و بزرگی این تونل‌ها شوکه شده، آن‌ها را «تله‌های انفجار» می‌نامد. هم‌چنین یکی از دیگر از مقامات اذعان می‌کند که «نابودی تونل‌های حماس کار آسانی نیست.»

علاوه بر آنچه اسرائیل اعتراف می‌کند، روزنامه نیویورک تایمز در پایان می‌نویسد: «تلاش‌های اخیر اسرائیل برای نابودی تونل‌ها و پمپاژ آب به داخل آنها با شکست مواجه شده است. مقامات اسرائیلی تخمین می‌زنند شاید سالها طول بکشد تا این تونل‌ها نابود شوند.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی تونل های حماس
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.