انگلیس از زمانی که به‌طور کامل از اتحادیه اروپا خارج شد با کانادا در دو سال گذشته در حال مذاکره بر سر یک توافق تجاری جدید بوده است. تجارت بین این دو کشور تا حد زیادی تحت همان قرارداد زمان عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا ادامه یافت.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، دولت انگلیس مذاکرات تجاری پسا برکسیت با کانادا را پس از ایجاد اختلاف مربوط به واردات و صادرات گوشت گاو و پنیر لغو کرد.

انگلیس از زمانی که به‌طور کامل از اتحادیه اروپا خارج شد با کانادا در دو سال گذشته در حال مذاکره بر سر یک توافق تجاری جدید بوده است. تجارت بین این دو کشور تا حد زیادی تحت همان قرارداد زمان عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا ادامه یافت.

دولت انگلیس در بیانیه‌ای گفت که برای از سرگیری مذاکرات در آینده «آماده است» اما تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ارزش سالانه تجارت بین دو کشور حدود ۲۶ میلیارد پوند (۳۳ میلیارد دلار) است.

با گذشت زمان و با ادامه مذاکرات، مذاکره‌کنندگان کانادایی تحت فشار فزاینده‌ای از سوی صنعت‌کاران حوزه گوشت گاو و تولیدکنندگان داخلی پنیر قرار گرفتند.

صنعت‌کاران گوشت گاو می‌خواستند گوشت‌هایی را که هورمونی بودند به انگلیس ارسال کنند در حالی که تولیدکنندگان پنیر درباره تاثیر اقتصادی پنیر بدون تعرفه از انگلیس مخصوصا پنیر چدار هشدار دادند. صادرات پنیر بدون تعرفه از انگلیس در پایان سال ۲۰۲۳ پس از انقضای یک توافق جانبی محدود، متوقف شد و تولیدکنندگان انگلیسی با تعرفه‌های ۲۴۵ درصدی مواجه شدند.

مری نگ، وزیر تجارت کانادا در شبکه ایکس گفت دولت این کشور «هرگز با معامله‌ای که برای کارگران، کشاورزان و مشاغل ما خوب نیست موافقت نخواهد کرد.»

مینت باترز، رئیس اتحادیه ملی کشاورزان انگلستان و ولز از دولت انگلیس به‌ویژه از امتناع آشکار آن از ورود گوشت‌های گاو هورمونی به بریتانیا تمجید کرد.

او گفت: «تجارت محصولات کشاورزی همیشه نخستین چیزی است که باید مورد بحث و توافق قرار گیرد. من خوشحالم که دولت به خط و خطوط خود پایبند بوده و تسلیم نشده است.»

یکی از مزایای اصلی که در همه پرسی سال ۲۰۱۶ انگلیس برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا مطرح شد این بود که به این کشور اجازه می‌داد سیاست تجاری مستقل خود را دنبال کند.

با این حال از زمان برکسیت تعداد کمی از قراردادهای تجاری جدید مورد مذاکره قرار گرفته است و هرگونه منافع ناشی از آن در برابر موانع تجاری که اکنون بین انگلیس و اتحادیه اروپا ایجاد شده است به‌طور گسترده در نظر گرفته می‌شود. بریتانیا پیش از برکسیت می‌توانست به‌طور آزادانه در داخل این بلوک تجارت کند.

دولت محافظه‌کار انگلیس که درباره توافق تجاری پس از برکسیت با اتحادیه اروپا مذاکره داشت تلاش کرد تا شکست مذاکرات با کانادا را کم اهمیت جلوه دهد.

کامیلا مارشال، سخنگوی دفتر نخست وزیری گفت: «این یک مزیت از وضعیت تجارت مستقل ما است که می‌توانیم بر جزییات هر معامله پافشاری کنیم تا مطمئن شویم که این معامله در راستای منافع انگلیس عمل می‌کند.»

وی افزود: «آماده هستیم تا در آینده مذاکرات با کانادا را از سر بگیریم تا بتوانیم نوعی رابطه تجاری ایجاد کنیم که به نفع مشاغل و مصرف کنندگان در هر دو طرف باشد.»

با شکست مذاکرات، مجددا این نگرانی وجود دارد که خودروهای انگلیسی از ماه آوریل شاهد افزایش تعرفه‌های گمرکی بر صادرات باشند یعنی زمانی که قرارداد موقت بدون تعرفه منقضی خواهد شد.

اتاق بازرگانی انگلیس گفت که شکست مذاکرات «خبری ناخوشایند» است و از دولت خواست تا به بخش‌های آسیب‌پذیر کمک کند.

ویلیام بین، رئیس حوزه سیاست بازرگانی اتاق گفت: «برای صادرکنندگان لبنیات و بخش‌هایی از صنعت تولید ما، از دست دادن اولویت‌های کلیدی تجاری، آن‌ها را در وضعیت بدتری نسبت به قبل از سال ۲۰۲۰ قرار می‌دهد.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.