راه ساده تر این بود که امریکا بر رژیم اسرائیل فشار وارد میکرد تا این رژیم کشتار مردم بی دفاع غزه را متوقف می کرد.

عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه در یادداشتی برای جماران نوشت: از زمانی که قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی ها صادر شد مشخص بود که امریکا با توجه به اخطار آخر خود به حوثی ها ، آماده حمله به یمن است. ایالات متحده اعلام کرده که ۱۵ محل نظامی متعلق به حوثی ها که عمدتا انبار تسلیحات موشکی آنها است را هدف قرار داده است. در مقابل حوثی ها هم اعلام کردند در صورتی که امریکا حاکمیت یمن را نقض کند، آنها هم بر حجم حملات خود می افزایند.

به نظر می رسد امریکا و بریتانیا با این حمله خود دو هدف را دنبال میکنند : 1. تضعیف توان موشکی وپهپادی یمن و 2. هشدار به صنعا مبنی بر اینکه در صورت تداوم حملات به کشتی ها خطرات بیشتری  زیرساختها و امکانات تسلیحاتی یمن را تهدید خواهد کرد.

طبق اعلام حوثی ها کشتیهای کشورها بجز کشتیهای عازم بنادر اسرائیلی بدون خطر میتوانند از باب المندب عبور کنند و خطری متوجه آنها نیست و این در حالی است که امریکا و بعضی متحدین غربی آن این مسئله را بین المللی تلقی کرده و تجارت جهانی را در خطر میدانند.

واقعیت امر این است که خود امریکا به خوبی می داند حملات یمنی ها در دریای سرخ صرفا در ارتباط با کشتار مردم بیگناه در غزه است و بهتر این بود که به جای حمله به یمن اسرائیل را از بمباران مردم در غزه باز می داشتند تا این غائله خاتمه پیدا کند.

یکی از دلایلی که امریکا نتوانست کشورهای زیادی را در این حملات با خود همراه کند همین نکته است. کشورهای جهانی و حتی متحدین امریکا به خوبی می دانند اقدام حوثی ها در ارتباط با حوادث غزه و نه ممانعت از تجارت جهانی و حمل و نقل بین المللی است. راه ساده تر این بود که امریکا بر رژیم اسرائیل فشار وارد میکرد تا این رژیم کشتار مردم بی دفاع غزه را متوقف می کرد.

ادامه حملات امریکا و بریتانیا به مواضع حوثی ها میتواند به گسترش جنگ در منطقه کمک کند و طبیعتا امریکا که خود مبلغ عدم گسترش جنگ در سه ماه گذشته بوده به عنوان جنگ افروز شناخته خواهد شد و باید مسئولیت آن را  بپذیرد.

یکی از دلایلی که دیگر متحدان اروپایی و ناتو در این حمله به امریکا و بریتانیا نپیوستند به خاطر نگرانی از توسعه درگیری ها در منطقه بوده در حالی که قبلا امریکا اعلام کرده بود ۲۰ کشور از میان متحدان امریکا آماده ایجاد آرامش در باب المندب و دریای سرخ هستند.

نکته قابل توجه دیگری که حوثی ها هم باید به آن  توجه داشته باشند این است که بیش از هر دولتی در دنیا ، دولت تندروی اسرائیل از این حمله به یمن خوشحال است و تلاش میکند نه تنها جنگ در حوزه دریای سرخ بلکه به دیگر مناطق خاورمیانه کشیده شود. ضمن اینکه ادامه حملات امریکا به یمن می تواند از نظر خبری جنایات  رژیم اسرائیل و نیز تلاش هایی که در دادگاه بین المللی جهت محکوم کردن اسرائیل بعمل می آید را  کمرنگ کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.