«بدون شک، این مهم‌ترین ترور یکی از مقامات ارشد حماس از زمان آغاز جنگ در 7 اکتبر بود.»

به گزارش جماران، چند روز پس از ترور صالح العاروری از رهبران عالی رتبه حماس در بیروت، پایتخت لبنان، تحلیل ها درباره پیام و تبعات این ترور آغاز شده است. واشنگتن پست در نوشتاری در این باره می نویسد: هنگامی که یک جفت موشک به یک ساختمان مسکونی در جنوب بیروت در روز سه‌شنبه اصابت کرد و یکی از رهبران ارشد حماس و همراهانش را هدف قرار داد، به نظر می‌رسید که باید این حمله را نشانه تغییر در جنگ اسرائیل علیه حماس دانست.

اسرائیل در سه ماه اخیر، با یک  تهاجم نظامی تمام عیار بخش اعظم نوار غزه را با خاک یکسان کرده و بیش از 22000 نفر را (به بهانه) در تعقیب شبه نظامیانی که حمله 7 اکتبر به سرزمین های اشغالی را طراحی و اجرا کردند، کشته است. تا به امروز، اسرائیل به هدف دیگری که پیش از این هم اعلام کرده بود یعنی هدف قرار دادن سران حماس «هر کجا که هستند» مشغول نشده بود.

اکنون، در حالی که درگیری وارد چهارمین ماه خود می شود، اسرائیل ظاهراً در حال عملیاتی کردن این تهدید خود است و همین مسئله بیم ها درباره آغاز یک جنگ گسترده تر را افزایش داده است. عقب نشینی بخشی از نیروهای اسرائیلی از غزه را هم می توان یکی از نشانه های این تغییر استراتژی اسرائیل برای تعقیب سایر اهداف اعلام شده دانست. مقام های نظامی اسرائیل می گویند که این عقب نشینی از غزه حالا که حماس در نتیجه حملات اسرائیل تضعیف شده ممکن است و هزاران نفر از نیروهای ذخیره هم می توانند به خانه و کار خود بازگردند. البته واشنگتن هم از اسرائیل خواسته که  از بمباران بی رویه غزه که منجر به کشته شدن غیرنظامی ها می شود، دست بردارد. همزمان با این وقایع، نگرانی هایی درباره تاثیرپذیری اقتصاد داخلی رژیم اسرائیل از جنگ غزه و بازگشت تدریجی اعتراض های داخلی وجود دارد.

چاک فریلیش، معاون مشاور امنیت  سابق اسرائیل، با اشاره به مرحله جنگی که انتظار می‌رود پس از واکنش اولیه به حملات اکتبر و جنگ پایدار هوایی و زمینی در داخل غزه، حالا آغاز شده باشد می گوید:  «ما در مرحله 3 هستیم. من فکر می کنم که ما در حال حرکت به یک وضعیت جدید هستیم، چیزی نزدیک به آنچه ایالات متحده از ابتدا از آن حمایت می کرد.»

ارتش اسرائیل برای ماه‌ها اعلام کرده بود که آماده جنگیدن در دو جبهه است و نیروها و تانک‌ها را در امتداد مرز لبنان جمع کرده و حداقل 70000 نفر از ساکنان این منطقه را تخلیه کرده است. واحدهای نیروهای نظامی اسرائیل بارها با حزب‌الله، تبادل آتش کرده‌اند، اما حملات متقابل هرگز به بیروت نزدیک هم نشده بود.  اسرائیل از تایید یا رد هر گونه نقشی در ترور صالح العاروری، یکی از مقامات تبعیدی حماس که به عنوان رابط با ایران و حزب الله عمل می کرد، خودداری کرد. اما او در لیست ترور رژیم اسرائیل قرار داشت.

آوی ایساچاروف، کارشناس مسائل فلسطین روز چهارشنبه در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: «بدون شک، این مهم‌ترین ترور یکی از مقامات ارشد حماس از زمان آغاز جنگ در 7 اکتبر بود.»

در حالی که اسرائیل می گوید تعدادی از فرماندهان و مقامات حماس را در داخل غزه کشته است، یحیی سنوار، که گفته می شود مغز متفکر حمله 7 اکتبر بوده است، و دیگر رهبران ارشد هنوز هدف قرار نگرفته اند.

مقامات لبنانی و بین المللی روز چهارشنبه تلاش کردند تا انتقام مورد انتظار حزب الله را تعدیل کنند. حزب الله تا به امروز  در برابر درخواست های حماس برای ورود کامل به جنگ مقاومت کرده است. مقامات اسرائیلی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که امیدوارند حسن نصرالله، رهبر حزب الله، با توجه به اینکه هیچ یک از نیروهای حزب الله در این حمله کشته نشده اند، خویشتنداری نشان دهد.

نصرالله در سخنرانی روز چهارشنبه نسبت به "پاسخ و مجازات" هشدار داد، اما سرنخ های کمی در مورد نحوه واکنش نیروهایش بر زبان راند. به ساکنان اسرائیلی در شهر بندری شمالی حیفا توصیه شده است که برنامه‌هایی برای پناه گرفتن در هنگام حمله داشته باشند. تحلیلگران نظامی می گویند که عقب نشینی نیروها در غزه احتمالاً به افزایش حضور در مرز با لبنان منتهی خواهدشد.

روز سه شنبه در یک مایلی جنوب مرز لبنان، توپخانه اسرائیل هر چند دقیقه یک بار به سمت آنچه که ارتش اسرائیل مدعی است «اهداف تروریستی» بود، پرتاب هایی انجام می داد.  یکی از ساکنان این منطقه که به عنوان سرباز ذخیره در آنجا خدمت می کند، گفت که تخلیه ها از غزه به ارتش اسرائیل اجازه داده  تا آزادانه در منطقه عملیات هایی بیشتری را پیش ببرند.

واشنگتن پست در ادامه این گزارش ادعا می کند که ترور چهره ارشد حماس در بیروت از حمایت داخلی در اسرائیل برخوردار شده هرچند برخی نگران تبعات این حمله بر روند آزادی اسرای در اختیار حماس هستند.

ارتش اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد که پنج تیپ را از شمال نوار غزه بیرون می کشد  که نشان دهنده تغییر احتمالی استراتژی از بمباران گسترده به حملات هدفمندتر توسط نیروهای مستقر در خارج از غزه است. با این حال مقامات اسرائیلی بارها گفته‌اند که جنگ احتمالا ماه‌ها ادامه خواهد داشت.

صدای بمب ها و گلوله باران روز چهارشنبه در شهر خان یونس در جنوب غزه طنین انداز شد، جایی که شاهدان عینی به واشنگتن پست گفتند که درگیری ها مانند همیشه شدید است. به گفته حسام کردیه، یک غیرنظامی آواره شهر غزه که در بیمارستان ناصر پناه گرفته است، آمبولانس ها در طول روز به این سو و آن سو می رفتند و کشته ها و مجروحان را حمل می کردند.

او گفت: «مردم اینجا به منظره وحشتناک بمباران عادت کرده اند. با این حال، مبارزه روزانه بیشتر حول تامین غذا، آب و مایحتاج ضروری است.»

با این حال، در سرزمین های اشغالی، جنگ دیگر آنقدر همه‌گیر به نظر نمی‌رسد و اسرائیلی ها فضایی برای بحث‌های سیاسی گسترده‌تر پیدا کرده‌اند. روز دوشنبه، دادگاه عالی رژیم اسرائیل رای ائتلاف بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، برای سلب اختیارات کلیدی بازبینی قضایی از دادگاه را لغو کرد، حکمی که منتقدان وی آن را پیروزی برای دموکراسی  می دانستند.  تظاهرات ضد دولتی که در بیشتر سال گذشته در جریان بود ، اما پس از 7 اکتبر متوقف شد، بازگشته است.

روز شنبه، جمعیت در تل آویو و بیت المقدس در بحبوحه خشم فروخورده از نتانیاهو، که به طور گسترده به دلیل ناکامی در جلوگیری از حمله حماس سرزنش می شود و حمایت او در انتخابات عمومی کاهش یافته است، برای انتخابات جدید شعار سر دادند.

یک دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه عبری، گفت: مردم دوباره به خیابان ها می آیند. اکنون مردمی که در صف جلوی تظاهرات ایستاده اند، خانواده‌های گروگان‌ها، خانواده‌های سربازان کشته شده، نیروهای ذخیره هستند.

شکاف‌ها در کابینه جنگ اضطراری که در آن نتانیاهو قدرت را با رقیب سیاسی خود، رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل، بنی گانتز و  دیگران تقسیم کرد، بیش از پیش مشهود است. گانتز و یوآو گالانت وزیر جنگ از حضور در کنار نتانیاهو در برخی کنفرانس های خبری اخیر خودداری کرده اند. هر دو نسبت به ایده های مطرح شده توسط بایدن برای تشکیل دولت پس از جنگ در غزه که متکی بر تشکیلات خودگردان فلسطینی است، ابراز تمایل کرده اند، ایده ای که نتانیاهو و اعضای تندروتر ائتلافش آن را رد کرده اند.

گانتز که محبوبیت او افزایش یافته است، گفته است که فعلا وقت تحقیق درباره علل شکل گیری هفت اکتبر و بررسی نقصان ها نیست و این مسئله باید به پس از پایان جنگ موکول شود. با اینهمه گانتز می‌تواند با متقاعد کردن پنج عضو ائتلاف، که بسیاری از آنها از نتانیاهو انتقاد کرده‌اند، برای پیوستن به رای عدم اعتماد، باعث برگزاری انتخابات جدید شود.به گفته کارشناسان در لحظه ای که گانتز احساس کرد می تواند کابینه جنگ را ترک کند، آن گلوله برفی شروع به چرخیدن می کند و می تواند بهمن شود. با تثبیت وضعیت غزه، این امر ممکن است اتفاق بیفتد البته اگر جبهه دومی در جنگ با حزب الله باز شود، همه چیز دوباره تغییر خواهدکرد.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی جنگ غزه 2023
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.