برای زیاد و دیگر اعضای این گروه های مقاومت ، سه دهه گذشته و تشدید اشغال نظامی و شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل و همچنین مذاکرات بی‌ثمر، به این معناست که «مقاومت مسلحانه تنها راه‌حل است.» زیاد به نقل از سخنرانی معروف جمال عبدالناصر، رئیس جمهور فقید مصر، می گوید: «آنچه به زور گرفته شده است فقط با زور قابل بازیابی است. شرکت در مذاکرات بی فایده است.»

به گزارش جماران، آیا نابودی حماس و مقاومت فلسطین نتیجه بمباران بی وقفه نوار غزه و تشدید سرکوب در کرانه باختری توسط رژیم اسرائیل خواهدبود؟ گزارش میدانی که الجزیره از کرانه باختری منتشر کرده نشان می دهد که پاسخ به این پرسش منفی است.

چای، قهوه، و تفنگ‌های رنگارنگ، روی میز بیرون درب ورودی کافه ای در  اردوگاه پناهندگان نور شمس در شمال کرانه باختری به چشم می خورد. هر چند وقت یک‌بار، صاحب کافه با سینی‌های بیشتری از نوشیدنی‌ها و بیسکویت‌ها برای گروه کوچک مبارزان جوان فلسطینی که در کوچه زیر ردیف‌هایی از سایبان‌های پارچه‌ای نشسته اند، بیرون می‌آید. صاحب کافه که زنی میانسال است می گوید: اینها پسران ما هستند، روح ما. تنها چیزی که آنها می خواهند یک زندگی آبرومندانه است. مردم در سراسر جهان، همه کشورها، ادعا می کنند که دموکراتیک هستند و می خواهند آزاد زندگی کنند. جوانان ما چطور؟ آنها چاره‌ای جز راه مقاومت مسلحانه ندارند. دیگر زمینی باقی نمانده است. اشغال همه چیز را گرفت.

جنگ غزه 2023

مبارزان اردوگاه پناهندگان نور شمس بخشی از پدیده گسترده تر مقاومت مسلحانه فلسطینی ها در برابر چندین دهه اشغال کرانه باختری توسط اسرائیل هستند. مرکز این مقاومت در مناطق شمالی، بیش از دو سال پیش در ژوئن 2021 در کمپ پناهندگان جنین آغاز شد و سپس به نابلس و جاهای دیگر گسترش یافت. این توسعه شاهد ظهور گروه های مسلح متشکل از مردان جوان 17 تا 35 ساله بود که اکثریت آنها در اوایل دهه 20 زندگی خود بودند. این گروه‌ها با توانایی‌های محدود، بر دفاع در هنگام حملات نظامی اسرائیل به اردوگاه‌ها و حمله به پست‌های بازرسی و شهرک‌های غیرقانونی ارتش اسرائیل متمرکز هستند.

زیاد یکی از رهبران ارشد یکی از شاخه های این گروه مقاومت با تفنگی که روی سینه‌اش بسته است، مردی کم حرف به نظر می رسد. او که بیست و چندساله به نظر می رسد، می گوید: «حق ما این است که از خود دفاع کنیم. جنگ ادامه دار اسرائیل در نوار محاصره شده غزه، جایی که بیش از 18200 فلسطینی از جمله بیش از 7000 کودک کشته شده اند، تنها مردان بیشتری را برای پیوستن به مقاومت تشویق می کند.»

طی دو سال گذشته، اسرائیل حملات مرگبار خود را در شمال کرانه باختری اشغالی شدت بخشیده و ده‌ها شبه نظامی را در حملات پهپادی و ترورهای هدفمند کشته است. این امر به طور جدی توانایی برخی از گروه های مقاومت را برای ادامه کار مختل کرد. اما مقاومت مسلحانه در طولکرم، به‌ویژه در اردوگاه آوارگان نور شمس، یکی از دو اردوگاه در این شهر، همچنان ادامه دارد. با وجود حملات مرگبار فراوان به هر دو اردوگاه طی دو ماه گذشته که ده ها تلفات غیرنظامی و جنگنده را در پی داشت، نیروهای اسرائیلی نتوانسته اند با پای پیاده وارد نور شمس شوند که با موانع و تعداد قابل توجهی بمب های دست ساز برای اسرائیلی ها غیرقابل عبور شده است.

جنگ غزه 2023

در حالی که قوطی‌های کوچک‌تر و پرتاب‌شده با دست معمولاً رایج‌تر هستند، در دو سال گذشته شاهد افزایش تولید قوطی‌های بزرگ‌تر پر از پودر قابل اشتعال بوده‌ایم. این بمب‌های دست ساز که در شمال کرانه باختری اشغالی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای کاهش سرعت حملات ارتش طراحی شده‌اند و می‌توانند به خودروهای زرهی اسرائیل آسیب برسانند و حتی آنها را غیرقابل استفاده کنند.

جنگ غزه 2023

سامی السای روزنامه نگار و ساکن طولکرم می گوید: «ارتش اشغالگر هزار بار قبل از ورود به نور شمس فکر می کند. پیاده وارد آن نمی‌شوند. آنها بولدوزرها را می آورند زیرا میزان قوطی های انفجاری در نور شمس بی سابقه است.»

ارتش اسرائیل طی یک یورش 30 ساعته به هر دو اردوگاه در روزهای 19 و 20 اکتبر، 13 فلسطینی از جمله 5 کودک را به شهادت رساند و 25 نفر دیگر را مجروح کرد. سامی می گوید: ارتش از پهپادهای بدون سرنشین استفاده کرد - آنها در یک حمله هفت نفر را کشتند. بقیه از جمله تعدادی از کودکان توسط تک تیراندازها کشته شدند.

حملات ارتش اسرائیل بر اردوگاه دیگر تولکرم خسارت های بیشتری وارد کرده است. از آنجا که ارتش نتوانسته است با پای پیاده وارد نور شمس شود و طی چند هفته هیچ تلاشی صورت نگرفته است، شبه نظامیان فکر می کنند یک حمله قریب الوقوع است. زیاد در این باره می گوید: ما انتظار داریم هر لحظه بیایند. آنها ممکن است در حالی که ما اینجا نشسته ایم و صحبت می کنیم، حمله کنند.

برای زیاد و دیگر اعضای این گروه های مقاومت ، سه دهه گذشته و تشدید اشغال نظامی و شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل و همچنین مذاکرات بی‌ثمر، به این معناست که «مقاومت مسلحانه تنها راه‌حل است.» زیاد به نقل از سخنرانی معروف جمال عبدالناصر، رئیس جمهور فقید مصر، می گوید: «آنچه به زور گرفته شده است فقط با زور قابل بازیابی است. شرکت در مذاکرات بی فایده است.»

حمایت مردمی از مقاومت مسلحانه در سراسر کرانه باختری اشغالی طی دو سال گذشته افزایش یافته است و بسیاری از مبارزان کشته شده به عنوان نمادهای مقاومت ظاهر شدند و هزاران نفر در مراسم تشییع جنازه آنها شرکت کردند.

لیث یکی دیگر از چهره های رده بالای این گروه مقاومت می گوید: علیرغم فقدان توانایی ها، مقاومت مسلحانه در کرانه باختری وجود دارد که به اشغال آسیب می رساند. حتی اگر کشته شویم، 10 نفر دیگر ظاهر خواهند شد. مردان جوان به خوبی از مرگ  خود آگاه هستند، زیرا می دانند که ممکن است به زودی کشته شوند، اما آنها حاضرند جان خود را برای این هدف بدهند. هیچ چیز یک شبه اتفاق نمی افتد. این مستلزم فداکاری زیادی است و ما باید سخت کار کنیم، بنابراین نسل بعدی می‌تواند از جایی که رها کرده‌ایم ادامه دهد و ما را به رهایی برساند.

جنگ غزه 2023

در کمتر از یک سال دو گروه مقاومت مسلح در طولکرم تشکیل شد. در نور شمس، پس از کشته شدن سیف ابو لیبده 25 ساله توسط ارتش اسرائیل در جنین در 2 آوریل 2022، یارگیری های جدید آغاز شد.  ابولیبده مقدمات تشکیل یک گروه مقاومت مسلحانه را در اردوگاه فراهم کرده بود. او مدتی را در جنین گذراند و از مبارزان آنجا نکاتی را  آموخت و در کنفرانس های مطبوعاتی و رژه های نظامی با صورت پوشیده ظاهر شد. پس از چندین حمله گسترده ارتش اسرائیل به نابلس، جنین و اریحا در ژانویه و فوریه سال جاری، گروه مسلح گردان های تولکرم-سرایا القدس که وابسته به جهاد اسلامی فلسطین مستقر در غزه (PIJ) است، شروع به فعالیت کرد. ماه‌ها بعد، گروه دوم پس از کشته شدن رزمنده امیر ابوخدیجه در 23 مارس تشکیل شد، گردان‌های واکنش سریع طولکرم وابسته به شاخه مسلح حزب سیاسی فتح، گردان‌های شهدای الاقصی  است. یکی از عوامل کلیدی که در تشکیل گروه‌های مقاومت مسلحانه در دو سال گذشته نقش داشته است، گرد هم آمدن مبارزان از سراسر طیف سیاسی فلسطین علیرغم اختلافات داخلی طولانی مدت در سطح رهبری احزاب آنها از فتح تا حماس است.

در چندین نوبت در طول مراسم تشییع جنازه مبارزان کشته شده، نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان به خشونت روی آورده اند. آنها به سمت جمعیت گاز اشک آور پرتاب کرده اند، شرکت کنندگان را دستگیر کرده اند و پرچم های حماس را مصادره کرده اند.  تشکیلات خودگردان همچنین اعتراضات مردمی در کرانه باختری اشغالی در 17 اکتبر علیه بمباران بیمارستان الاهلی غزه توسط رژیم صهیونیستی و کشته شدن یک دختر 12 ساله فلسطینی در جنین را سرکوب کرد.

مهراج شهاده پدر رزمنده ای است که  در ۱۵ آبان ماه در یک ترور هدفمند به همراه سه رزمنده دیگر به شهادت رسید. شهاده که در اتاق نشیمن خود در اردوگاه آوارگان طولکرم نشسته است، می گوید که پسرش و دیگران پیامی قوی برای همه رهبران ارسال کردند  از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان تا اسماعیل هنیه از  حماس.  آنها گفتند: «ما کسانی هستیم که مردم را در خیابان ها متحد می کنیم، نه شما.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.