انگلیس برای آموزش نظامی نیروهای اوکراینی به اوکراین نیرو می فرستد.

به گزارش جماران به نقل از الجزیره، «گرانت شاپس» وزیر دفاع انگلیس برای نخستین بار فاش کرد که لندن طرح هایی برای ارسال نیروهایی از ارتش کشورش به اوکراین در چارچوب برنامه آموزش نیروهای اوکراینی دارد. 

شاپس در گفت و گو با روزنامه تلگراف که دیشب منتشر شد گف که با فرماندهان ارتش درباره انتقال رسمی برنامه آموزش به فرماندهی انگلیس به اوکراین به جای استفاده از پایگاه های نظامی انگلیس و پایگاه های نظامی دیگر اعضای پیمان ناتو  رایزنی کرده است.

وزیر دفاع انگلیس همچنین از شرکت های دفاع ملی خواست که کارخانه هایی را در اوکراین بسازند.

شاپس پس از سفر به کی یف که هفته پیش صورت گرفت  فاش کرد که وی با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین درباره امکان اقدام نیروی دریایی انگلیس در دفاع و حمایت از کشتی های تجاری در برابر حملات روسیه در دریای سیاه رایزنی کرده است.

از ابتدای حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال 2022  انگلیس بر دیگر کشورهای اروپایی در حمایت مالی و نظامی برتری پیدا کرده است. بر اساس چشم انداز استراتژیک لندن، روسیه بزرگترین خطر  برای امنیت ملی انگلیس به شمار می رود.

در همین حال، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه در واکنش به این اقدام انگلیس تأکید کرد که« آموزش نظامی نیروهای اوکراینی در اراضی اوکراین با قدرت ما را به سمت جنگ جهانی سوم می کشاند.»

 

پوپولیست و مخالف کمک به اوکراین؛ نخست‌وزیر پیشین در انتخابات اسلواکی پیروز شد

یک حزب عوامگرا با گرایش چپ موفق شد در انتخابات پارلمانی اسلواکی که روز شنبه برگزار شد پیروز شود.

رابرت فیچو، نخست‌وزیر پیشین اسلواکی که رهبری حزب «هدایت» (Smer) را برعهده دارد در جریان کارزار انتخاباتی وعده داده بود که کمک‌های کشورش به اوکراین را متوقف خواهد کرد. 

از نظر بسیاری از تحلیلگران رای‌دهندگان در اسلواکی در انتخابات روز شنبه بین ادامه گرایش کشورشان به غرب به عنوان یک عضو ناتو و اتحادیه اروپا یا چرخش به سمت روسیه دست به انتخاب زدند. 

نتیجه تقریبا قطعی رای‌گیری روز شنبه نشان می‌دهد که حزب رابرت فیچو ۲۳.۳ درصد آراء را کسب کرده است. حزب «اسلواکی پیشرو» با گرایش میانه‌رو ۱۷.۰۳ درصد آراء را به دست آورد. 

زوزانا چاپوتووا، رئیس‌جمهوری اسلواکی پیش از این گفته بود که نامزد حزب برنده در انتخابات را فارغ از ترجیح شخصی خود مامور تشکیل دولت آینده خواهد کرد.

رابرت فیچو در جریان کارزار انتخاباتی خود از اتحادیه اروپا و ناتو انتقاد کرده بود. او همچنین در اظهارات خود علیه دگرباشان جنسی موضع گرفته بود. 

حزب «هدایت» برای تشکیل دولت آینده اسلواکی به حمایت احزاب کوچکتر نیاز خواهد داشت. ائتلاف میانه‌روی حاکم بر اسلواکی طی یک سال و نیم گذشته با ارسال کمک‌های نظامی و بشردوستانه از اوکراین در برابر تهاجم نظامی روسیه حمایت کرده بود. اسلواکی در شمال مجارستان واقع شده و با اوکراین مرز زمینی دارد.

رابرت فیچو پیش از این دو بار بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ نخست‌وزیر اسلواکی بود.

اسلواکی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در سال ۱۹۹۳ به طور مسالمت‌آمیز از جمهوری چک مستقل شد. 

 

سفر غیرمنتظره مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اوکراین

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه و در سفری از پیش اعلام نشده به شهر بندری اودسا در اوکراین رفت و بر «ادامه حمایت مالی و تسلیحاتی اتحادیه اروپا از اوکراین» تاکید کرد. 

آقای بورل در جریان این سفر از کلیسای جامع اودسا که بخش‌هایی از آن در نتیجه حملات روسیه آسیب دیده و تخریب شده، بازدید کرد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هدف از این سفر را اعلام حمایت دوباره از اعطای کمک‌های نظامی و مالی به اوکراین در کنار ادامه دادن به تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری صلحی که تمامیت ارضی و استقلال این کشور را تضمین کند، عنوان کرد.

آقای بورل در پایان بازدید از کلیسای جامع اودسا به یاد و گرامیداشت جانباختگان اوکراینی در پی تهاجم نظامی روسیه شمعی روشن کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.