نیروهای اوکراینی در چارچوب پیشروی به سمت جنوب دریای آزوف در نزدیکی روستای «ویرپوف» سنگر گرفته اند.

به گزارش جماران به نقل از رویترز،  ارتش اوکراین اعلام کرد که به رغم حرف و حدیث ها درباره کندی روند ضد حمله نیروهای اوکراینی به ارتش روسیه برای بازپس گیری مناطق اشغالی اما ارتش اوکراین در ضد حمله خود به پیشروی هایی دست یافته است.

 یک سخنگوی نظامی اوکراینی گفت که نیروهای کشورش در روستاهای نزدیک به شهر«باخموت»پیشروی کردند. باخموت از ماه می گذشته پس از نبردهای شدید و خونین به اشغال نیروهای روسی در آمد و کی یف تلاش می کند آن را بازپس گیرد.

یک سخنگوی نظامی دیگر اوکراینی نیز گفت که نیروهای اوکراینی در چارچوب پیشروی به سمت جنوب دریای آزوف در نزدیکی روستای «ویرپوف» سنگر گرفته اند.

در تحولی دیگر، کرملین روز چهارشنبه لندن و واشنگتن را به دست داشتن در طراحی و تدارک حمله اخیر نظامیان اوکراینی به مقر ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه متهم کرد.

به ادعای وزارت امور خارجه روسیه این حمله «به درخواست سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا» و نیز «با هماهنگی آنها» صورت گرفته است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه روز چهارشنبه در این خصوص گفت: «کوچکترین تردیدی وجود ندارد که این حمله از پیش با استفاده از کمک‌های اطلاعاتی غرب و داده‌های جمع‌آوری شده توسط تجهیزات ماهواره‌ای ناتو و هواپیماهای شناسایی، طراحی شده بود.»

وی سپس در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود با خبرنگاران افزود: «این حمله به درخواست سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا و با هماهنگی کامل آنها انجام شد.»

ارتش اوکراین پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای یادآور شده بود که حمله به مقر ناوگان دریای سیاه مسکو همزمان با برپایی «نشست فرماندهان نیروی دریایی روسیه» در سواستوپل صورت گرفته است.

شبه جزیره کریمه و شهر سواستوپل در غرب آن که مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در آن واقع شده اغلب هدف حملات پراکنده اوکراین به ویژه از سوی هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی قرار می گیرد.

این منطقه که روسیه در سال ۲۰۱۴ در پی برپایی یک همه‌پرسی غیرقانونی آنرا ضمیمه خاک خود کرد برای مسکو از نظر راهبردی بویژه در پشتیبانی و تدارک نیروها در جبهه‌های جنوب وجنوب شرق از اهمیت زیادی برخوردار است.

کی‌یف در کوران عملیات ضد تهاجمی خود تلاش دارد تا نبرد‌ها را به شبه جزیره کریمه بکشاند، جایی که طی هفته‌های اخیر شاهد تشدید حملات موشکی و پهپادی اوکراین بوده است.

تازه‌ترین حملات از این دست که مسکو به بهانه انجام آن، غرب به ویژه آمریکا و بریتانیا را به هم‌دستی با اوکراین متهم کرده روز جمعه گذشته صورت گرفت.

این حمله موشکی و پهپادی مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه را در سواستوپل هدف قرار گرفت و به ادعای مقامات اوکراینی به کشته‌ شدن چند افسر ارشد و فرمانده بلند‌پایه نیروی دریایی روسیه منجر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لندن و واشنگتن هنوز به اتهامات مطرح شده از سوی وزارت امور خارجه روسیه مبنی بر دست داشتن در حمله اخیر نیروهای اوکراینی به سواستوپل واکنشی نشان نداده‌اند.

اوکراین مدعی است که حدود ۳۰ افسر بلند پایه از جمله ویکتور سوکولف، فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در جریان حمله روز جمعه کشته شده‌اند.

این در حالیست که وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه با انتشار تصاویری که فرمانده ناوگان دریای سیاه این کشور را در حال صحبت در یک کنفرانس ویدئویی نشان می‌داد، ادعای کی‌یف را رد کرد.

در همین راستا، نیروهای عملیات ویژه اوکراین با تاکید بر اینکه شناسایی کشته‌شدگان در این حمله کاری دشوار است اعلام کردند که در حال به روز کردن اطلاعات خود هستند.

کانال تلویزیونی زوزدا که از آن به عنوان رسانه رسمی ارتش روسیه یاد می‌شود روز چهارشنبه یک مصاحبه ویدیویی کوتاه و بدون تاریخ را از ویکتور سوکولف، فرمانده ناوگان این کشور در دریای سیاه منتشر کرد که وی در آن مشغول ستایش از موفقیت‌های نیروهای تحت رهبری خود بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.