انرژی آزاد شده از زمین لرزه 7.7 ریشتری اخیر در ترکیه معادل انفجار 500 بمب اتمی بوده است.

به گزارش جماران به نقل از آناتولی،«اورهان تتار» مدیر کل زلزله شناسی و مقابله با خطرات در اداره حوادث و شرایط اضطراری ترکیه (آفاد) انرژی آزاد شده از زمین لرزه 7.7 ریشتری اخیر معادل انفجار 500 بمب اتمی بوده است.

تتار تصریح کرد که زلزله نخست با قدرت 7.7 ریشتر به مدت 65 ثانیه ادامه یافت و زلزله دوم به مدت 54 ثانیه ادامه یافت و با وقوع این دو زلزله منطقه به شکل خطرناکی تقریبا به مدت دو دقیقه تکان خورد.

اداره حوادث و شرایط اضطراری ترکیه ضمن تکذیب گزارش های حاکی از فوران احتمالی آتشفشان پس از زمین لرزه اخیر جنوب این کشور، خاطر نشان ساخت: در منطقه زلزله زده هیچ گونه جریان گدازه یا خاکستر آتشفشانی و همچنین جریان نفت و گاز را ملاحظه نکردیم.

آفاد همچنین از ثبت بیش از دو هزار پس لرزه از زمان وقوع زمین لرزه 7.7 ریشتری در سحرگاه دوشنبه گذشته تاکنون خبر داده و تاکید کرد که پس لرزه های ناشی از آن همچنان ادامه دارد و شدت آنها بین چهار تا پنج ریشتر است.

در همین حال، متخصص زلزله و سازه دانشگاه کالج لندن گفت که وقوع دو زمین بزرگ با فاصله زمانی کوتاه در قهرمان‌ماراش ترکیه اتفاق چندان رایجی نیست.

پروفسور تیزیان روزتو، متخصص زلزله و سازه دانشگاه کالج لندن (UCL) در گفت‌وگو با آناتولی اظهار داشت: دو زلزله بزرگ با فاصله زمانی کوتاه اتفاق افتاد و مسئله چندان رایجی نیست و قطعا موقعیتی نیست که در هنگام ساختن طرح‌های لرزه‌ای به آن فکر کنیم.

وی ابراز داشت: از ویژگی‌های زمینی و گسلی قهرمان‌ماراش اطلاع داشتیم. با این حال، این یک زلزله بسیار بزرگ بود، در واقع اولین زمین لرزه بزرگ باعث ایجاد دومین زلزله بزرگ در خط گسل شرقی آناتولی شد.

روزتو با بیان صفحات تکتونیکی زمین با فشار یکدیگر یا حرکت در جهت مخالف زمین لرزه ایجاد می‌کنند، گفت: این حرکات یک انرژی را رها کرد، این انرژی در طول سال‌ها شکل می‌گیرد و می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی تخریبات گسترده‌ای به بار بیاورد.

وی افزود: اگر خط گسلی که در آن انرژی انباشته شده از قبل به شکستن نزدیک شده باشد، با کمی انرژی شکسته می‌شود. این اتفاق در اینجا نیز افتاد. انرژی و لرزش زمین ناشی از زلزله اول باعث شکسته شدن خط گسل دوم شد. خط گسل شکسته به نوعی نزدیک به شکستن بود و گسل دوم باعث زلزله شد.

در همین حال،شمار جانباختگان زلزله شدید در ترکیه و سوریه به 25 هزار نفر نزدیک شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای نوسازی صدها هزار خانه و زیرساخت‌ها در شهرهایی که در زلزله ویران شده اند، هستیم

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که تاکنون 21 هزار و 43 نفر در زمین لرزه‌ها جان خود را از دست داده‌ و 80 هزار و 97 نفر نیز مجروح شده‌اند

وی افزود که تا کنون در زلزله‌‌ها، 21 هزار و 43 نفر جان باخته و 80 هزار و 97 نفر نیز مصدوم از زیر آوار نجات یافتند. 

اردوغان تأکید کرد: زلزله‌های قهرمان‌مارش نسبت به زلزله سال 1999 در گولجوک، 3 برابر بزرگتر و 3 برابر ویرانگرتر بود. 

اردوغان در ادامه گفت: دوره سربازی برای بیش از 13 هزار نفر از مشمولان ساکن مناطق زلزله‌زده از ماه‌های مارس و آوریل به ماه می به تعویق می‌افتد. 

اردوغان همچنین گفت: در حال حاضر 160 هزار امدادگر همراه با تیم‌های اعزامی از خارج از کشور در 10 شهر زلزله‌زده مشغول فعالیت هستند 

اردوغان اشاره کرد: با توجه به وقوع زلزله‌های قهرمان‌ماراش، ادامه سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کاملا مجازی برگزار خواهد شد

وی همچنین گفت: برخی مراکز، احزاب سیاسی، سازمان‌های مردم نهاد به جای وحدت و اتحاد در این روزهای دشوار در حال نفاق و تفرقه پراکنی هستند؛ اکنون زمان وحدت و اتحاد است.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه تأکید کرد که دولت تمام امکانات کشور را بسیج کرده است. به ما اعتماد کنید، هیچ یک از هموطنان را در شرایط سخت تنها نگذاشته و نخواهیم گذاشت. 

اردوغان در پایان گفت: از خوابگاه‌های تمام دانشگاه‌های‌مان تا تابستان به عنوان محل اسکان زلزله زدگان استفاده خواهیم کرد چون آموزش عالی را در این دوره مجازی برگزار می‌کنیم. 

در همین حال، شمار قربانیان زلزله در شهرهای استان های«حلب، ادلب، حماه، لاذقیه، طرسوس و رقه» سوریه دست‌کم به 3 هزار و 553 نفر و آمار مجروحان نیز به بیش از 5 هزار و 500 تن رسید.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.