کمیسیون اروپا برای اولین بار، پستی موسوم به «مسئول مبارزه با اسلام‌هراسی» را در ساختار این نهاد اجرایی خلق کرد.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، قرار است «ماریون لالیس» از این پس به عنوان مقام هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در این پست فعالیت کند و با ۲۷ کشور عضو اتحادیه، دیگر سازمان‌ها و نهادهای مدنی اروپایی همچنین دانشگاه‌ها با هدف تقویت پاسخ‌های سیاسی اتحادیه به موضوعات مرتبط با اسلام‌هراسی همکاری داشته باشد.

ماریون لالیس پس از انتخاب خود در این مقام اعلام کرد که مفتخر است چنین مسئولیتی در صحن اتحادیه اروپا به او واگذار شده است.

هلنا دالی، رئیس کمیسیون برابری اتحادیه اروپا نیز با استقبال از این انتصاب اعلام کرد: «هدف اصلی از تشکیل چنین نهادی، نابودی کامل تبعیض‌هایی است که به صورت سیستماتیک به شهروندان مسلمان اروپایی تحمیل می‌شوند. ما باید در همه زمینه‌های زندگی از جمله آموزش، اشتغال و سیاست‌های اجتماعی با نفرت علیه مسلمانان مبارزه کنیم و باید اطلاعاتی را درباره همه موارد نفرت و تبعیض علیه مسلمانان جمع آوری و با آنها مقابله کنیم.»

وظیفه اصلی ماریون لالیس و نهاد تحت امرش، مبارزه با گسترش اسلام‌هراسی همچنین رفع تمام تبعیض‌ها علیه شهروندان اروپایی مسلمان یا مسلمان‌زاده است. 

آمارها نشان می‌دهند که اسلام هراسی در یک دهه اخیر خصوصا پس از قدرت گرفتن گروه‌های اسلام گرای افراطی از جمله داعش در اروپا، گسترش زیادی پیدا کرده و حملات گروه‌های راست‌گرای افراطی اروپایی به مسلمانان افزایش یافته است.

ماریون لالیس، فارغ التحصیل دانشگاه شرق شناسی و مطالعات آفریقایی لندن همچنین کالج اروپا، پیش از این در چندین دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در سراسر جهان از جمله در غنا، موریتانی و قبرس فعالیت داشته است. 

او همچنین به مدت ۴ سال کاردار دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در یمن بوده است و پیش از انتخابش به عنوان هماهنگ کننده مبارزه علیه اسلام‌هراسی در اروپا نیز، در دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در مراکش مشغول بکار بوده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی اتحادیه اروپا
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.