امروز آستانه، پایتخت قزاقستان، شاهد آغاز نوزدهمین نشست بین‌المللی سوریه در قالب آستانه به مدت دو روز است.

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، «الکساندر لاورینتییف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه به سوریه اعلام کرد که روسیه از شرکای ترک خود می خواهد که خویشتنداری کرده و از تشدید تنش در سوریه خودداری کنند.

لاورنتییف در آغاز نوزدهمین دور مذاکرات راه حل بحران سوریه در آستانه گفت که از شرکای ترک خود می خواهیم از خود خویشتنداری نشان دهند و نه فقط در شمال و شمال شرق سوریه بلکه در همه اراضی سوریه باعث تشدید تنش نشوند.

این دیپلمات روس تأکید کرد که ترکیه از قبل عملیات هوایی خود در سوریه و عراق را به اطلاع روسیه نرسانده است و این مساله در نشست آستانه مطرح می شود.

وی خروج نیروهای آمریکیی از سوریه را کمکی به برقراری ثبات در این کشور دانست.

 این در حالی است که امروز آستانه، پایتخت قزاقستان، شاهد آغاز نوزدهمین نشست بین‌المللی سوریه در قالب آستانه به مدت دو روز است.

در کنار هیأت سوری به ریاست ایمن سوسان دستیار وزیر امور خارجه، معاون و هیئت های کشورهای ضامن روند آستانه «روسیه، ایران و ترکیه» در این نشست بین المللی شرکت می کند به گونه‌ای که هیئت روسی به ریاست الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه و هیئت ایرانی به ریاست علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی شرکت دارند.

همچنین در این نشست نمایندگانی از دفتر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه، دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ و نمایندگانی از کشورهایی که به عنوان ناظر در فرایند آستانه شرکت دارند مانند لبنان ، عراق و اردن، و هیئت های دیگر شرکت دارند.

قرار است در روز اول این نشست، رایزنی‌ها و بحث‌های دوجانبه و سه جانبه بین هیئت‌های شرکت‌کننده درباره موضوعات دستور کار انجام شود این در حالی است که گفت وگو ها صبح روز دوم که جلسه عمومی برای اعلام بیانیه پایانی این نشست برگزار می‌شود، ادامه دارد. و سپس نشست های خبری برخی از روسای هیئت های شرکت کننده برگزار خواهد شد.

وزارت امور خارجه کشور میزبان، قزاقستان، پیشتر اعلام کرده بود بررسی وضعیت میدانی سوریه از جمله موارد مربوط به شرایط انسانی، اقتصادی و اجتماعی و بسیج تلاش‌های جامعه بین‌الملل بر اساس قطعنامه شورای امنیت، برای بازسازی سوریه پس از بحران و ایجاد شرایط برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان در دستور کار این نشست است.

هیئت سوری روز گذشته برای شرکت در نوزدهمین نشست بین المللی سوریه در قالب فرایند آستانه وارد پایتخت قزاقستان شد.

گفتنی است روند آستانه از زمان آغاز به کار در اوایل سال 2017 تا کنون در مجموع شاهد 19 نشست بوده است که دو مورد از آنها در تفرجگاه سوچی روسیه در سواحل دریای سیاه بوده است. نشست پیشین یعنی هجدهمین نشست نیز 15 و 16 ژوئن گذشته برگزار شد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.