به نظر می رسد بحران سیاسی در عراق با اقدام جدید مقتدی صدر کمی فروکش بکند.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، «صالح محمد العراقی» از نزدیکان مقتدی صدر با انتشار بیانیه ای خواستار تخلیه مجلس و انتقال تحصن‌کنندگان به خیابان‌های اطراف آن شد.

صالح محمد العراقی که از وی به سخنگوی صدر در شبکه‌های اجتماعی یاد می‌شود با انتشار بیانیه‌ای در حساب توئیتری خود نوشت که پس از «آزادسازی» پارلمان نمایندگان و تبدیل آن به «پارلمان ملت» از تحصن‌کنندگان می‌خواهد که ظرف 72 ساعت آینده ساختمان پارلمان را تخلیه و تحصن خود را به خیابان‌های اطراف آن منتقل کنند.

وی خوستار تحصن مقابل و اطراف پارلمان شد.

او افزود که اگر لازم باشد که نقاط دیگری نیز تصرف شود دستورالعمل‌های لازم صادر می‌شود و تأکید کرد که «ادامه دار بودن تحصن برای تحقق مطالباتی که بعدا اعلام خواهیم کرد بسیار مهم است».

وی همچنین دستور برگزاری نماز جمعه یکپارچه در بغداد و بابل و کوت و کربلا و نجف اشرف را صادر و تأکید کرد که در حال تشکیل کمیته‌ای برای مدیریت اعتراضات است.

پیش از این سخنگوی صدر پس از تصرف ساختمان پارلمان توسط هوادارانش، اعلام کرده بود که این موضوع را به «تحصن نامحدود» تبدیل می کند.

شب گذشته و در پی راهپیمایی در دفاع از قانون و مشروعیت، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، با انتشار بیانیه ای ضمن تأکید بر ضرورت مسئولیت پذیری نیروهای سیاسی عراق و پایبندی آنها به زمان بندی قانونی تشکیل دولت جدید پیشنهادهای سه گانه ای را برای بازگشت آرامش به کشور مطرح کرد.

در همین حال برخی منابع از احتمال بازگشت نمایندگان مستقل مستعفی ائتلاف صدری ها در پارلمان عراق به پارلمان خبر دادند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.