اصرار پلوسی بر سفر به تایوان به رغم هشدارهای چین منجر به برخورد نظامی مسلحانه میان دو قدرت بزرگ در جهان می شود.

به گزارش جماران، روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود به سفر احتمالی و جنجالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان پرداخت و نوشت:  سفر خانم «ناسنی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در جریان سفر دوره ای اش به آسیا که روز جمعه آغاز می شود و شامل کره جنوبی، ژاپن، مالزی و سنگاپور می شود نخستین آزمون جدی روابط چین و آمریکا به شمار می رود.

این سفر تقریبا قطعی که در برنامه سفر خانم پلوسی گنجانده شده است تحریک چین در این زمان سخت به شمار می رود که تنش میان دولت های چین و آمریکا شدیدتر می شود. بنابراین اصرار بر انجام آن به رغم هشدارهای چین منجر به برخورد نظامی مسلحانه میان دو قدرت بزرگ در جهان می شود.

ارتش آزادیبخش خلق چین به صفوف خود اعلام آماده باش داده است و فرماندهانش پیامی قوی به اعضای خود در حساب رسمی توئیتری ارسال کردند و به آنها دستور دادند که آماده جنگ شوند. این پیام پس از آن ارسال شد که شی جینگ پینگ رهبر چین در گفت و گوی تلفنی با جو بایدن همتای آمریکایی اش که دو ساعت طول کشید به وی هشدار داد و گفت: هر کسی با آتش بازی کند نه فقط انگشتانش بلکه به طور کلی می سوزد».

چین جزیره تایوان را بخشی از خاک خود می داند و برای بازپس گیری آن با استفاه از همه ابزارها و شیوه ها از جمله زور فکر می کند.به رغم هشدارهای متعدد چین به واشنگتن اما آمریکایی ها به حمایت خود از جزیره تایوان که از خودمختاری برخوردار است ادامه داده و دولتش را با جدیدترین سلاح ها مجهز کرده است.

دولت بایدن رئیس جمهور آمریکا که نفوذش در همه جهان رو به کاهش است و جنگ نیابتی شکست خورده ای را در اوکراین به راه انداخته است در عمل با آتش بازی می کند و بر این باور نیستیم که خانم پلوسی بتواند بدون هماهنگی قبلی با کاخ سفید دست به این اقدام تحریک آمیز بزند.

به نظر می رسد که چین در اوج جدیت برای جلوگیری از انجام این سفر است به ویژه بعد از آن که حمایت قوی کرملین روسیه را دریافت کرد. کرملین به دستور ولادیمیر پوتین بیانیه ای در این زمینه صادر کرد. به همین دلیل اکنون  فقط دو گزینه پیش روی واشنگتن قرار دارد:پایان سفر تحریک آمیز یا جنگ.

ما بر این باوریم که بایدن به شکل تحقیر آمیزی از سفر خانم پلوسی عقب نشینی می کند و او را وادار می کند که لغوش کند دقیقا همانطورکه روی کرامت خود پا گذاشت و با ذلت به جده سفر کرد تا از شاهزاده محمد بن سلمان کمک بگیرد.  بایدن از همه تهدیداتش برای انزوای بن سلمان و عربستان سعودی به دلیل مساله ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی چشم پوشید.

آمریکا هیبت و جایگاه خود به عنوان تنها قدرت بزرگ جهان را از دست داده است و حاضر نیست به این واقعیت که اظهر من الشمس است اذعان کند و به ارتکاب اشتباه های خود و پرداخت تاوان آنها به شکل تحقیرآمیزی ادامه می دهد. اما جدیدترین اشتباه آمریکا سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان خواهد بود و خطرناک ترین اشتباه نیز خواهد بود و منفجر کننده رویارویی های نظامی ای خواهد بود که آمریکا در آن پیروز نخواهد شد...و خدا بهتر می داند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.