یک کارشناس روس مدعی شد که غرب سلاح هایی قدیمی به اوکراین می دهد.

به گزارش جماران به نقل از  وبسایت روزنامه رأی الیوم، «ولادیسلاو شوریگن» کارشناس مسائل نظامی گفت که ناتو مجموعه ای از سلاح  های قدیمی خود از جمله تانک های«آر تی 91» لهستانی و توپ های «هاوتز ال 119 » قدیمی به اوکراین  داده و از شر آنها  راحت شده است.

شوریگن تأکید کرد که «آندری یرماک» مدیر دفتر رئیس جمهور اوکراین وارد کردن این سلاح ها را اعلام کرده بود.

این کارشناس نظامی روس تأکید کرد که  توپ های هاوتزر انگلیسی که با طراحی آمریکایی است تاریخ مصرف گذشته اشت و اواخر دهه هفتاد به انگلیس منتقل شده بود. 

کارشناس روس در ادامه گفت که لهستان تلاش می کند که توپ هایی که اوکراین از دست داده را جبران کند اما تانک های لهستانی«آر تی 91» همان تانک های «تی 72» شوروی  سابق است که تغییراتی در آنها صورت گرفته بود.

وی در ادامه گفت که با این تجهیزات نظامی هیچ گونه پیشرفتی رخ نمی دهد.

 

 تسلیحات تازه دوربرد اوکراین آغازگر فصل تازه‌ای در جنگ با روسیه 

راکت‌های دوربرد اهدایی آمریکا به ارتش اوکراین با توان انهدام و زمین‌گیر کردن نیروهای روس در شرق دونباس، می‌تواند جنگ را وارد مرحله تازه‌ای کند و راه را برای پاتک نیروهای اوکراین هموار سازد.

بیش از ۱۵۰ روز از آغاز حمله نیروهای روس به خاک اوکراین و اشغال مناطقی در این کشور می‌گذرد. ریچارد مور، رئیس سازمان اطلاعات برون مرزی بریتانیا ( MI6) در ارزیابی خود از وضعیت جنگ روسیه و اوکراین می‌گوید که نیرو‌های روسی در شرایط مطلوب رزمی به سر نمی‌برند، اما در عین حال معلوم هم نیست که آیا ارتش اوکراین توان استفاده از شرایط موجود به نفع خود را دارد یا خیر.

دلایل بسیاری هم در جبهه جنگ و هم در جبهه سیاسی برای طراحی یک حمله تمام عیار از سوی نیروهای اوکراینی وجود دارد؛ دلایل سیاسی، اقتصادی و نظامی که از لزوم یک عملیات گسترده حکایت دارد.

انستیتو مطالعات جنگ در گزارش روزانه خود از احتمال آغاز پاتک نیروهای اوکراینی در روزهای گذشته سخن به میان آورده و از کاهش آتش‌ توپخانه‌های روس‌ها در منطقه دونباس از ۱۵ ژوئیه (تیر) به دنبال هدف گرفته شدن انبارهای مهمات آنها با سامانه جدید و دوربرد «هیمارس» اوکراین خبر داده است. این راکت‌اندازها برد موثری برابر با ۸۰ کیلومتر دارند.

به گزارش موسسه مطالعات جنگ، نیروهای اوکراینی تمام پل‌ها را هم در منطقه خرسون که امکان ارتباط  و دسترسی نیروهای روس به منابع پشتیبانی‌شان در کرانه شرقی رود دنیپر را ممکن می‌ساخت، منهدم کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در روز پنج‌شنبه پس از جلسه با فرماندهان امنیتی این کشور اعلام کرد: «ما توان لازم برای پیشروی و خسارت وارد کردن به نیروهای اشغالگر را داریم.»

در حال حاضر تلفات جانی نیروهای اوکراینی از رقم ۱۰۰ تا ۲۰۰ نظامی در ماه مه (خرداد) به ۳۰ نفر در روز کاهش یافته است. این آمار بیانگر ورود جنگ اوکراین به مرحله تازه‌ای است.

از سوی دیگر فرماندهان روس با معضل پیدا کردن راهی برای در امان ماندن از تیررس راکت‌اندازهای تازه نیروهای اوکراینی‌اند. روس‌ها در چاره‌اندیشی ممکن است تلاش کنند تا این سامانه‌های موشکی را با حملات هوایی نابود کنند. 

پس روس‌ها در تلاشند تا راهی تازه برای دستیابی به منابع پشتیبانی خود پیدا و همزمان سامانه‌های راکت‌انداز جدید اوکراین را نابود کنند. ارتش اوکراین در هر دو این سناریو‌ اگر تعلل کند فرصت پیش آمده را از خود سلب کرده است.

همزمان، برای ارتش اوکراین جلوگیری از پیشروی روس‌ها بدون اطمینان حاصل کردن از دریافت تسلیحات بیشتر نظیر توپخانه‌، خودروهای زرهی و سیستم‌های ضدهوایی از هم‌پیمانان خود، غیرممکن است.  

از سوی دیگر در شرایط کنونی یک حمله ناموفق هم می‌تواند نیروهای اوکراینی را دچار مشکلات جدی کند. 

با تمام این ملاحظات رئیس جمهور اوکراین در ماه گذشته متعهد شد تا اراضی از دست رفته در جنوب را باز پس‌گیرد، اراضی‌ای که  دستیابی به آب‌های آزاد و همچنین صنایع موجود در حاشیه رود « دنیپر» که تنها ۵۰ کیلومتر با جبهه جنگ فاصله دارند را ممکن می‌سازد.

از سوی دیگر، روسیه در تلاش است تا مناطق بیشتری مثل زاپوریژیا و خرسون را ضمیمه دو منطقه‌ لوهانسک و دونتسک کند، دو منطقه‌ جدایی‌طلب تحت حمایت مسکو که اعلام استقلال کرده‌اند. 

به گزارش بلومبرگ؛ یک مقام نزدیک به وزارت دفاع روسیه که نخواسته نام‌اش فاش شود به این رسانه اعلام کرده است: «درحالی که اوکراین تسلیحات جدیدی دریافت می‌کند نیروهای روسیه بیشتر و بیشتر مجبور به استفاده از تسلیحات قدیمی‌تر می‌شوند.»

ایگور گیرکین فرمانده نیروهای جدایی طلب دونباس نیز که پیش‌تر در دادگاهی غیابی در هلند به جرم قتل و سرنگونی هواپیمای خطوط هوایی مالزی و کشته شدن ۲۹۸ مسافر این پرواز در سال ۲۰۱۴ محاکمه شده در رابطه با شرایط کنونی نیروهای روس در این منطقه گفته است: « ما تسلیحات لازم برای حمله به عمق خاک اوکراین را نداریم.»

با این وصف، یک پاتک از سوی اوکراین در منطقه خرسون می‌تواند پیروزی‌هایی هرچند موقت به همراه داشته باشد، چرا که نیروهای روس حاضر در این منطقه بسیار ضعیف هستند و موقعیت سوق الجیشی مناسبی ندارند و رود دنیپر را پشت سر خود دارند.

میکولا بیلیسکوف محقق مرکز مطالعات استراتژیک دولت اوکراین در این رابطه گفت:« در نهایت این یک جنگ میان آتش‌بارها و نیروهای توپخانه دو کشور است. و این بدان معناست که ما به تجهیزات توپخانه‌ای بیشتری احتیاج داریم. هم برای عمق تاکتیکی با ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر، هم سامانه موشکی «هیمارس» با ۸۰ کیلومتر برد موثر و هم «سامانه موشک‌های تاکتیکی» با برد ۳۰۰ کیلومتر».

اوکراین سامانه موشکی «هیمارس» را دریافت کرده است و شاهد تاثیرات آن بر افزایش قوای دفاعی اوکراین هستیم اما تاکنون خبری مبنی بر تایید ارسال «سامانه‌های موشک‌های تاکتیکی» با برد ۳۰۰ کیلومتر از سوی آمریکا به اوکراین مخابره نشده است.

 

خط لوله نورداستریم؛ گازپروم عرضه گاز به اروپا را باز هم کاهش می‌دهد 

 

گازپروم، شرکت غول‌ انرژی روسیه روز دوشنبه ۲۵ ژوئیه از کاهش مجدد عرضه گاز به اروپا از روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه خبر داد.

این تصمیم آنگونه که گازپروم مدعی شده دلایل فنی داشته و با توجه به نیاز موجود برای تعمیر و نگهداری یک توربین گازی اتخاذ شده است.

بر این اساس قرار است عرضه گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم از دو روز دیگر با کاهشی شدید همراه شود و به ۳۳ میلیون متر مکعب در روز تقلیل یابد.

گازپروم با انتشار پیامی در حساب تلگرامی خود تصریح کرد: «ظرفیت تولیدی ایستگاه کمپرسور پورتووایا از ساعت هفت صبح روز ۲۷ ژوئیه به ۳۳ میلیون مترمکعب خواهد رسید».

این کاهش به منزله رساندن حجم صادرات گاز به حدود ۲۰ درصد ظرفیت خط لوله نورد استریم است در حالی که تا پیش از این از حدود ۴۰ درصد ظرفیت این خط لوله برای عرضه گاز به اروپا استفاده می‌شد.

روسیه پیش از این در ماه ژوئن دو بار دیگر از حجم صادرات گاز خود به اروپا کاسته و اعلام کرده بود که خط لوله گاز بدون توربینی که در کانادا در دست تعمیر است و به دلیل تحریم‌های غرب هنوز به کشور بازنگشته، نمی‌تواند تحت شرایط عادی کار کند.

آلمان و کانادا ماه گذشته میلادی برای بازگرداندن تجهیزات به روسیه توافق کرده بودند اما گویا توربین گازی در دست تعمیر و نگهداری هنوز به مسکو تحویل داده نشده است.

برلین کاهش مجدد عرضه گاز روسیه به اروپا را یک نوع «بهانه» و «تصمیم سیاسی» برای تأثیرگذاری بر غربی‌ها در میانه درگیری‌های جاری در اوکراین توصیف کرده است.

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «طبق اطلاعات ما، هیچ دلیل فنی برای کاهش عرضه گاز از سوی روسیه وجود ندارد.»

گروه آلمانی زیمنس انرژی، فعال در زمینه تعمیر و نگهداری توربین‌های گازی نیز تاکید کرده است که «هیچ ارتباطی بین توربین و کاهش عرضه گاز اجرا یا اعلام شده از سوی روسیه» نمی‌بیند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیش‌تر هشدار داده بود که اگر کشورش توربین مورد نیاز خود را دریافت نکند، خط لوله درنظر گرفته شده برای عرضه گاز به اروپا به دلیل تعمیر و نگهداری توربین دوم با ۲۰ درصد ظرفیت خود در هفته جاری کار خواهد کرد.

خط لوله گازی نورد استریم با ظرفیت انتقال ۱۶۷ میلیون مترمکعب در روز، روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان متصل می کند.

این خط لوله برای تامین گاز اروپایی‌ها که در حال حاضر به شدت به منابع انرژی روسیه وابسته‌اند، استراتژیک و مهم است.

غربی‌ها مسکو را به استفاده از «سلاح انرژی» در تلافی تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور پس از تهاجم نظامی به خاک اوکراین متهم می کنند.

از سوی دیگر، کرملین نیز می‌گوید که تحریم‌ها منشأ مشکلات فنی در زیرساخت‌های گازی است و این مسئله سبب شده تا اروپا خود نیز از اقداماتی که علیه روسیه در پیش گرفته آسیب ‌ببیند.

 

اعضای اتحادیه اروپا بر سر برنامه اضطراری گاز به توافق رسیدند

 

پیش‌بینی می‌شود طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز روسیه به همراه معافیت‌های مندرج در آن امروز تصویب شود.

به گزارش رویترز، کشورهای اتحادیه اروپا قرار است روز سه‌شنبه پیشنهاد اضطراری تضعیف‌شده اتحادیه را برای محدود کردن تقاضای گاز خود تصویب کنند. این طرح همچنین به برخی از کشورهای عضو اجازه می دهد مسیرهای مناسب با شرایط تقاضای ملی خود را دنبال کنند.

طبق این طرح، کشورهای عضو اتحادیه اروپا مصرف گاز خود را از روز اول اوت ۲۰۲۲ تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ به صورت داوطلبانه ۱۵ درصد کاهش می‌دهند.

همچنین مکانیسم هشداردهنده‌ای در سراسر اتحادیه اروپا به وجود خواهد آمد که در صورت کمبود گسترده گاز با هدف صرفه‌جویی به صورت الزامی اجرا شود.

در این توافق‌نامه شرایط سخت‌گیرانه پیش‌نویس اول کمیسیون به میزان قابل توجهی تعدیل شده و پیشنهادهای متنوعی نیز برای خروج از بحران ارائه شده است.

یک دیپلمات گفت که به نظر می رسد وزرا این طرح را تایید کنند به خصوص حالا که بسیاری از آنها معافیت ها یا قوانین نرم تری را به دست آورده اند. این دیپلمات گفت: «باید یک اجماع گسترده وجود داشته باشد.»

روسیه پیش از آغاز عملیات نظامی در اوکراین 40 درصد گاز اتحادیه اروپا را تأمین می‌کرد.

این طرح همبستگی اتحادیه اروپا را به بوته آزمایش گذاشته است و برخی از کشورها می گویند اعمال یک درصدِ واحدِ کاهش در همه کشورها ناعادلانه است. منتقدان شامل اسپانیا که به گاز روسیه متکی نیست و یونان که می گوید می تواند با قطع گاز روسیه مقابله کند است.

یک مقام لهستانی نیز می گوید این کشور با هر قانونی که به سایر اعضای اتحادیه اروپا اجازه استفاده از ذخایر گاز لهستان را بدهد، مخالفت خواهد کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.