وقوع جنگ هسته‌ای و پیامدهای آن میزان دمای اقیانوس‌ها را نیز به سرعت کاهش خواهد داد. امری که در عمل فعالیت بسیاری از بندرهای مهم جهان را متوقف خواهد کرد.

به گزارش جماران، نتیجه بررسی‌های گروهی از دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد که وقوع جنگ هسته‌ای بین قدرت‌های بزرگ جهانی منجر به آنچه آنها «عصر یخبندان کوچک هسته‌ای» خوانده‌اند خواهد شد.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در آمریکا این «عصر یخبندان کوچک هسته‌ای» ممکن است چند هزار سال طول بکشد. در نتیجه تحقیق این گروه از دانشمندان آمده است که طوفان‌های آتش‌زای ناشی از انفجارهای هسته‌ای دود و غبار زیادی را به بالای جو زمین خواهد فرستاد. 

به گفته دانشمندان این دود و غبارها مانع از رسیدن نور خورشید به کره زمین خواهد شد. امری که برداشت محصولات کشاورزی در سراسر زمین را غیرممکن خواهد کرد.

طبق نتیجه پژوهش دانشمندان میانگین دمای کره زمین طی ماه‌های اولیه پس از درگیری هسته‌ای احتمالی بین قدرت‌های جهانی بیش از هفت درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت. این میزان از افت دما بیش از سطح کاهش میانگین دمای زمین در ماه‌های ابتدایی آخرین عصر یخبندان خواهد بود. 

آخرین عصر یخبندانی که کره زمین با آن روبرو بود ۱۱ هزار و ۷۰۰ سال پیش به پایان رسید و نسل برخی از حیوانات از جمله ماموت پشمالو را منقرض کرد. 

به گزارش یورونیوز، به گفته دانشمندان آمریکایی وقوع جنگ هسته‌ای و پیامدهای آن میزان دمای اقیانوس‌ها را نیز به سرعت کاهش خواهد داد. امری که در عمل فعالیت بسیاری از بندرهای مهم جهان را متوقف خواهد کرد.

نتیجه تحقیق دانشمندان آمریکایی درباره پیامدهای جنگ هسته‌ای بین قدرت‌های جهانی همزمان با تداوم تهاجم نظامی روسیه به اوکراین منتشر شده است. حمله روسیه به اوکراین نگرانی‌ها از احتمال وقوع درگیری بین کشورهای عضو ناتو و روسیه را افزایش داده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.