دانشمند روس که هفته گذشته در سیبری به ظن «خیانت ملی» بازداشت و با وجود ابتلا به سرطان پیشرفته لوزالمعده به زندان لفورتوو در مسکو منتقل شده بود، جان‌باخت.

به گزارش جماران، دمیتری کولکر، دانشمند روس که هفته گذشته در سیبری به ظن «خیانت ملی» بازداشت و با وجود ابتلا به سرطان پیشرفته لوزالمعده به زندان لفورتوو در مسکو منتقل شده بود، جان‌باخت.

 خبرگزاری رویترز به نقل از وکیل دمیتری کولکر از دعوی قضایی به دلیل بازداشت او خبر داد. بنا به گزارش‌ها، این دانشمند روس روز شنبه ۲ ژوئیه و دو روز پس از بازداشتش در سیبری و انتقال به زندانی در مسکو، جان‌باخته است.

خانواده آقای کولکر هفته گذشته گفته بودند که ماموران پلیس فدرال روسیه، (اف‌اس‌بی) او را در شرایطی که به لوله تغذیه وصل بود، از بیمارستانی در شهر نووسیبیرسک سیبری خارج و سپس با هواپیما به مسکو منتقل کردند.

به گفته خانواده آقای کولکر، این دانشمند روس که دکترای فیزیک و ریاضیات داشت، به همکاری با سرویس‌های امنیتی چین متهم شده است. آقای کولکر پیشتر برای ایراد سخنرانی‌های علمی به چین سفر کرده بود.

خبر جان‌باختن آقای کولکر در حالی منتشر شده که خبرگزاری دولتی تاس روز شنبه اعلام کرده بود که روسیه دانشمند دومی را به ظن خیانت ملی در شهر نووسیبیرسک بازداشت کرده است. البته مشخص نیست که آیا این دو مورد به هم مرتبط هستند یا خیر.

به گزارش یورونیوز، در سال‌های گذشته، شماری از دانشمندان روسی به دلیل «انتقال اطلاعات حساس به خارجی‌ها» بازداشت و به خیانت متهم شده‌اند. منتقدان کرملین بر این نظرند که این بازداشت‌ها بیشتر از بدبینی‌های بی‌اساس نشأت می‌گیرد.

جرم «خیانت به کشور» در روسیه، مجازات تا ۲۰ سال حبس برای فرد محکوم در پی دارد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی دانشمندان روسیه
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.