لفاظی های پیروزی در سال 1945 بر نازی ها در طول دو دهه حکومت پوتین پیچیده تر شده است.

به گزارش جماران، شان واکر خبرنگار اروپای مرکزی و شرقی در روزنامه گاردین نوشت: در شهرهای سراسر روسیه صبح دوشنبه، تانک ها و کامیون های موشکی در خیابان های اصلی غوغا می کنند. سربازان در میدان های مرکزی راهپیمایی خواهند کرد. جت های جنگنده بالای سرشان غرش خواهند کرد.

روز پیروزی، زمانی که روس‌ها نقطه پایانی سال 1945 را جشن می‌گیرند که هنوز آن را «جنگ بزرگ میهنی» می‌نامند، به تدریج به محور مفهوم هویت روسی ولادیمیر پوتین در طول دو دهه ریاستش تبدیل شده است.

امسال، در حالی که حمله هولناک ارتش روسیه به اوکراین ادامه دارد، این روز آهنگ  خاصی دارد و برخی انتظار دارند که پوتین اعلامیه ای دراماتیک داشته باشد، یا پیروزی در اوکراین را اعلام کند یا خطرات را بیشتر کند.

در سرتاسر روسیه، برخی از خانواده ها بی سر و صدا اجدادی را که جان خود را در مبارزه با نازیسم فدا کردند، به یاد می آورند یا برای چند سرباز کهنه سربازی که هنوز زنده هستند، نان نان می زنند. برخی دیگر در راستای پیام‌های رسمی، رویکرد بمب‌افکنانه‌تری را اتخاذ خواهند کرد، شاید برجک کاغذی را به صندلی چرخدار کودک خود اضافه کنند تا شبیه تانک شود، یا روی ماشین‌های خود «به برلین» را بچسبانند.

یک شعار شوم تر که در سال های اخیر در روز پیروزی محبوبیت پیدا کرده است، "ما می توانیم آن را دوباره انجام دهیم" است.

بر اساس پیام های دولتی روسیه، این دقیقاً همان کاری است که روسیه از زمان تهاجم گسترده در 24 فوریه در اوکراین انجام داده است. کرملین از ابتدا از زبان و تصاویر جنگ جهانی دوم برای توصیف حمله به همسایه خود استفاده کرده است.

 در اواسط ماه مارس، هنگامی که او در میان جمعیتی که پرچم در ورزشگاه لوژنیکی در مسکو به اهتزاز درآوردند، سخنرانی کرد، بنرها نوید «جهانی بدون فاشیسم» را می دادند. سربازان او اغلب روبان نارنجی مایل به مشکی سنت جورج را می پوشند، که هم به نماد پیروزی جنگ جهانی دوم و هم از جنگ در اوکراین تبدیل شده است.

 مطمئناً توضیحات قانع‌کننده دیگری برای تهاجم روسیه به اوکراین ارائه شده است: ترس از گسترش ناتو، تحقیر زبان و فرهنگ اوکراینی پس از امپراتوری، و رهبر منزوی که همه‌گیری کووید را در پناهگاهی سپری کرده و به میراث خود می‌اندیشد.

اما لفاظی پیروزی و مبارزه با نازی‌ها، که در دو دهه گذشته به تدریج پیچیده‌تر شده است، نیز نقش دارد.

البته نگاهی به جنگ توسعه طلبانه روسیه با اعدام ها، هدف قرار دادن غیرنظامیان، اردوگاه های تصفیه و آزار و اذیت مخالفان در داخل کشور و به این نتیجه رسیدن که این اوکراینی ها هستند که نازی ها هستند، نیاز به یک ذهنیت خاص دارد.

اما چند سالی است که منتقدان از فرقه پیروزی با عنوان pobedobesi یاد می‌کنند، بازی تحقیرآمیز کلمات روسی برای پیروزی و تاریک‌گرایی - "Victorymania" یک ترجمه تقریبی انگلیسی است.

این روزها، تقریباً هر مصاحبه ای با یک مقام روسی درباره رویدادهای جاری، حاوی اشاراتی به جنگ جهانی دوم است. وزارت امور خارجه تقریباً هر روز توئیت هایی درباره این درگیری منتشر می کند. نیکلای پاتروشف، معتمد پرنفوذ و جنگ‌طلب پوتین اخیراً غرب را برای ظهور هیتلر مقصر دانست و گفت که دنیای غرب امروز (و «عروسک‌های خیمه شب بازی» آنها در اوکراین) وارثان واقعی نازی‌ها هستند.

او خشمگین شد، شما نباید فریب احترام آنگلوساکسون را بخورید. حتی یک کت و شلوار تیز دوخت نمی تواند نفرت، خشم و غیرانسانی بودن را پنهان کند.

در روایت‌های مدرن روسیه از تلاش‌های جنگی شوروی، عناصر ناخوشایند، مانند پیمان عدم تجاوز نازی-شوروی در سال 1939 و متعاقب آن تجزیه اروپا، یا تبعید داخلی کل گروه‌های قومی توسط رژیم استالین در طول جنگ، بی سر و صدا هستند، نادیده گرفته شده است.

تصویر "نازی ها" نیز به طور فزاینده ای مبهم شده است. کتاب‌های درسی تاریخ روسیه در مورد سیاست هیتلر، به قدرت رسیدن او، یهودی‌ستیزی یا هولوکاست صحبت نمی‌کنند. در عوض، ویژگی اصلی "نازی ها" حمله آنها به اتحاد جماهیر شوروی است.

با این منطق، همه کسانی که روسیه مدرن را تهدید می کنند، نازی نیز هستند.

این روند در طول سال های طولانی ریاست پوتین به تدریج تکامل یافته است. در سال 2000، روز پیروزی تنها دو روز پس از تحلیف پوتین به عنوان رئیس جمهور برای اولین بار برگزار شد. رهبر جدید روسیه خطاب به گروهی از کهنه سربازان، اهمیت این پیروزی تاریخی را توضیح داد: «ما از طریق شما به برنده بودن عادت کردیم. این وارد خون ما شد. این فقط مسئول پیروزی‌های نظامی نبود، بلکه به نسل ما در زمان‌های صلح‌آمیز کمک می‌کند، به ما کمک می‌کند تا کشوری قوی و شکوفا بسازیم.»

به ندرت خانواده ای در روسیه وجود داشت که اقوام و خویشاوندانی نداشته باشد که در جنگ شرکت کرده باشند، و خسارات عظیمی که اتحاد جماهیر شوروی در پیروزی بر آلمان متحمل شد، مجموعاً از ضررهای سایر متحدان کوتوله است. اما میراث پیروزی جنگ و صحبت پوتین در مورد "برنده" بودن نیز یک نقطه درخشان تاریخی نادر برای جمعیتی بود که از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و هرج و مرج اقتصادی دهه 1990 آسیب دیده بود.  

البته روسیه تنها کشوری نیست که در روایت های خود درباره جنگ جهانی دوم گرفتار شده است. بریتانیا در حال حاضر نخست وزیری دارد که تلاشی شفاف و عمدتاً ناموفق برای هدایت روحیه وینستون چرچیل انجام می دهد. دولت لهستان به شدت در تلاش است تا موارد همدستی لهستان در هولوکاست را به حداقل برساند.

عدم تمایل آلمان به ارائه سلاح به اوکراین به طور گسترده به دلیل احساس گناه تاریخی نسبت به گذشته نازی این کشور نسبت داده می شود، و در بخش هایی از اوکراین، بسیاری از مردم در واقع تمایلی به بررسی همدستی ملی گرایان اوکراینی در جنایات در طول سال های جنگ نداشته اند.

اما هم سطح تحریف و هم فراگیر شدن گفتمان در روسیه در هیچ کجای اروپای مدرن قابل مقایسه نیست. به تدریج، روز پیروزی کمتر به یادآوری گذشته و بیشتر به فرافکنی قدرت روسیه جدید پوتین تبدیل شده است. در سال 2008، رژه روز پیروزی برای اولین بار پس از فروپاشی شوروی، تسلیحات سنگین را به نمایش گذاشت. سه ماه بعد روسیه به گرجستان حمله کرد.

این فرآیند در سال 2014 زمانی که ماشین تبلیغاتی روسیه شروع به ادعا کرد که با نازی‌های واقعی در اوکراین می‌جنگد، با تمرکز بر اقلیتی از مبارزان که دیدگاه‌های راست افراطی داشتند، به کار گرفته شد.

مرگ غم انگیز 48 نفر، عمدتاً طرفدار روسیه، در آتش سوزی در اودسا در می 2014 توسط تلویزیون روسیه از یک جنایت به یک قتل عام فاشیستی از پیش طراحی شده تبدیل شد.

هنگامی که سرگئی آکسیونوف، رهبر خیمه شب بازی کریمه منصوب شده توسط کرملین، درست پس از الحاق شبه جزیره در میدان سرخ روی صحنه ظاهر شد، به جای سه رنگ روسی، روبان نارنجی مایل به مشکی سنت جورج را بر روی یقه خود می بست. او از نجات شبه جزیره از قتل عام توسط انبوهی فرضی فاشیست های اوکراینی صحبت کرد.

در غیاب دیگر پشتوانه‌های ایدئولوژیک محکم برای رژیم پوتین، پیروزی در سال 1945 و دوقلو آن در سال 2014 به دلیل وجودی رژیم تبدیل شد که هر دو رویداد با نوارهای نارنجی مایل به سیاه مشخص شدند.

پیروزی دین جدید روسیه شد این در مصاحبه ای در سال 2015، وزیر فرهنگ وقت، ولادیمیر مدینسکی، که اکنون رئیس هیئت روسی در مذاکرات متوقف شده صلح با اوکراین است، مورخانی را که سعی داشتند از شواهد آرشیوی برای اثبات اینکه برخی از افسانه های جنگ شوروی زینت یا اختراع شده اند استفاده کنند، انتقاد کرد. او گفت: ما باید آنها را مانند قدیسان در کلیسا ببینیم.

این مفهوم با تقدیس کلیسای جامع نیروهای مسلح در خارج از مسکو دو سال پیش زنده شد. فضای داخلی کلیسای جامع، در عین حال خیره کننده و شوم، ترکیبی از نقوش نظامی و مذهبی در مجموعه ای از موزاییک های بزرگ است. بخشی از نمای بیرونی از فلز ذوب شده تانک های اسیر شده نازی ساخته شده است. راهنماها بازدیدکنندگان را تشویق می‌کنند که وقتی وارد ساختمان می‌شوند احساس کنند که در حال زیر پا گذاشتن فاشیست‌ها هستند.

یک سرور محراب در طول یک تور از کلیسای جامع در سال 2020 گفت: فقط روس ها می توانند خود را برای نجات بشریت قربانی کنند، درست مانند عیسی.

در کنار کلیسای جامع یک موزه کاملاً جدید از جنگ جهانی دوم قرار دارد. راهنمای به نام ویکتوریا به سرعت در اتاق ها حرکت کرد و در مورد شاهکارها و فداکاری های شوروی صحبت کرد. نمایشگرهای گرافیکی غوطه ور و بوم های بلند جلوه ای چشمگیر ایجاد کردند، اما این احساس بیشتر شبیه حضور در یک بازی کامپیوتری بود تا یک تجربه آموزشی.

هم در مورد عناصر نامطلوب نظام سیاسی استالینیستی و هم در مورد نازی ها، تقریباً یک زمینه کامل وجود نداشت. هولوکاست به سختی ذکر شد، و زمانی که به آن اشاره شد، با تلاش جنگ عمومی شوروی همراه شد.

ویکتوریا می‌گوید: هیتلر می‌خواست دو سوم کل اسلاوها را با استفاده از اردوگاه‌های کار اجباری نابود کند و معروف‌ترین آنها در آشویتس بود. او در پاسخ به این سوال که چرا هیچ اشاره خاصی به هولوکاست نشده است، گفت: ما تصمیم گرفتیم همه آن را کنار هم بگذاریم، زیرا نباید قربانیان را بر اساس قومیت از هم جدا کنید.

در این مرحله، مفهوم "نازی ها" در گفتمان روسیه از همه زمینه ها به جز حمله سال 1941 به اتحاد جماهیر شوروی خالی شده بود. و با توجه به اینکه تلویزیون روسی رژیم بی پایانی از داستان های ترسناک در مورد طراحی های غربی در روسیه را عرضه می کند، انتقال همان روایت به رویدادهای امروزی برای خیلی ها جهش بزرگی نیست.

ایوان فئودوروف، شهردار شهر ملیتوپل در جنوب اوکراین، گفت زمانی که سربازان روسی در ماه مارس، چند هفته پس از اشغال شهر، او را ربودند، یکی از دلایلی که آنها بیان کردند این بود که به سربازان کهنه سرباز در جنگ جهانی دوم در شهر مورد بی احترامی و ضرب و شتم قرار گرفتند.

فیورودوف گفت که او سعی کرد به اسیرکنندگان خود توضیح دهد که در حال حاضر 34 جانباز زنده در ملیتوپل وجود دارد، که همه آنها را شخصاً می‌شناسد و با آنها برای بزرگداشت پیروزی و آزادی ملیتوپل در 23 اکتبر جمع شده است.

او گفت: نتونستم بهشون سر بزنم آنها فقط مانتراهای خود را تکرار می کردند، آنها مانند زامبی بودند.

اگر روسیه روز دوشنبه یک رژه پیروزی در ویرانه های سوخته ماریوپل برگزار کند، بسیاری از کسانی که در خانه از تلویزیون تماشا می کنند ممکن است این ایده را قبول کنند که روسیه توسط روسیه از دست «نازی ها» اوکراینی و حامیان آمریکایی آنها «آزادسازی» شده است. اما تعداد کمی در خارج از کشور موافق خواهند بود، حتی در میان کسانی که قبل از فوریه با پیام های کرملین موافق بودند.

اوکراینی ها نیز به نوبه خود به فریادهای «نازی ها» روسیه با در دست گرفتن آینه پاسخ داده اند. زلنسکی، به جای انکار اهمیت یا اهمیت پیروزی شوروی، سعی کرده است کنترل نمادها و افسانه های آن را از دست روس ها بگیرد و کرملین امروزی را "وارثان ایدئولوژیک نازی ها" نامیده است.

پوتین از طریق تجاوزات خود به ایجاد غرور ملی متحد در اوکراین کمک کرده است، کشوری که برای سه دهه ایده های رقیب بسیاری از هویت ملی و تاریخ داشت. اکنون، اوکراینی‌ها به دور پرچم خود تجمع کرده‌اند، همان‌طور که بسیاری از شهروندان شوروی برای دفاع از کشورشان تا پای جان جنگیدند، حتی اگر قبلاً نسبت به رهبران خود تردید داشتند.

سربازان روسی اکنون در اوکراین به طور گسترده با عنوان راشیستی (ترکیبی از "روس ها" و "فاشیست ها") شناخته می شوند. همکارانی که موافقت می‌کنند برای روس‌ها کار کنند، "Gauleiters" نامیده می‌شوند، که اصطلاحی است برای مقامات ارشد نازی در مناطق اشغالی در طول جنگ جهانی دوم. و کیف مملو از پوسترهایی است که سال‌های 1941 و 2022 را مقایسه می‌کنند، دو سالی که در آن شهر توسط یک نیروی بدخواه خارجی مورد حمله قرار گرفت.

زلنسکی لقب «شهر قهرمان» را که یک رسم اتحاد جماهیر شوروی است، به مکان‌هایی که بیشترین مقاومت را در برابر حمله روسیه نشان داده‌اند، اعطا کرده است. یک برنامه کمکی ایالات متحده پس از برنامه کمک در زمان جنگ به اتحاد جماهیر شوروی، "قرض-اجاره" نامگذاری شده است.

خلاصه اینکه روس ها در روایت خودشان نازی شده اند.

ادعاهایی که روسیه درباره نحوه مبارزه با نازی‌ها در اوکراین مطرح می‌کند، هر هفته غیرمنطقی‌تر می‌شود، همانطور که ادعای این هفته وزیر امور خارجه، سرگئی لاوروف، مبنی بر اینکه آدولف هیتلر ریشه‌های یهودی داشت، در پاسخ به این سوال که چگونه اوکراین می‌تواند یک کشور نازی باشد، نشان می‌دهد. رئیس جمهور آن یهودی است.

وزارت امور خارجه سپس با انتشار بیانیه‌ای که در آن «نمونه‌های غم‌انگیز همکاری بین یهودیان و نازی‌ها» را تشریح کرد، این روند خشم رژیم صهیونیستی را که تا این لحظه عمدتاً در درگیری‌ها بی‌طرف بوده، خشمگین کرد. چند روز بعد پوتین از نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی عذرخواهی کرد.

زلنسکی درباره سخنان لاوروف در پیام ویدئویی شبانه خود گفت: «من حرفی ندارم... رهبری روسیه همه درس‌های جنگ جهانی دوم را فراموش کرده است. «یا شاید هرگز آنها را یاد نگرفتند.

شایان ذکر است: به گزارش دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از اظهارات وزیر خارجه خود که گفته بود آدولف هیتلر، رهبر نازی‌ها "خون یهودی داشته"، عذرخواهی کرده است.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی، آقای پوتین در گفتگوی تلفنی با نفتالی بنت بابت اظهارات اخیر سرگئی لاوروف عذرخواهی کرده است.

در گزارش روسیه از این گفتگو، به عذرخواهی اشاره‌ای نشده است.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، که پنجشنبه ۵ ماه مه منتشر شد، آمده که بنت، عذرخواهی پوتین را پذیرفته و از او به خاطر روشن کردن نگرش خود درباره یهودیان و خاطره هولوکاست سپاسگزاری کرده است.

دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که این دو درباره هولوکاست گفتگو کردند اما نگفت که پوتین عذرخواهی کرده است.

لاوروف چه گفت؟

سخنان جنجالی سرگئی لاوروف روز یکشنبه در مصاحبه با یک شبکه ایتالیایی و در پاسخ به این سوال مطرح شد که چطور روسیه ادعا می‌کند در اوکراین به دنبال "نازی‌زادیی" است در حالی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خود یک یهودی است.

 لاوروف در پاسخ گفت: "وقتی می‌گویند 'این چه جور نازی‌زادیی است وقتی خودمان یهودی هستیم' هیچ معنایی ندارد چون من فکر می‌کنم که هیتلر هم اصل و نسب یهودی داشته است."

وزیر خارجه روسیه این را هم اضافه کرد که "مدت‌هاست ما این را از یهودیان خردمند شنیده‌ایم که می‌گویند بزرگترین ضد یهودیان خود یهودیان هستند."

این اظهارات وزیر خارجه روسیه خشم رژیم صهیونیستی را برانگیخت. آلمان نازی شش میلیون یهودی را در جریان هولوکاست در جنگ جهانی دوم به قتل رساند.

رژیم صهیونیستی خواستار عذرخواهی شده بود. یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی این اظهار نظر را "نابخشودنی و شرم‌آور" توصیف کرد و از وزیر خارجه روسیه خواسته بود به خاطر این "اشتباه وحشتناک تاریخی" عذرخواهی کند.

 لاپید گفت: "در جریان هولوکاست یهودیان خودشان را قتل‌عام نکردند. پست‌ترین نوع نژادپرستی مقصر دانستن خود یهودیان برای یهودی‌ستیزی است."

نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم در بیانیه‌ای در واکنش به سخنان آقای لاوروف گفت: "هدف از چنین دروغ‌هایی این است که خود یهودیان را مقصر هولناک‌ترین جنایت‌های تاریخ جلوه دهد و بار مسئولیت را از دوش ظالمان به یهودیان بردارد... هیچ جنگی امروز هولوکاست یا شبیه هولوکاست نیست."

رژیم صهیونیستی از زمان حمله روسیه به اوکراین سعی کرده میان دو کشور میانجیگری کند، اما دولت رژیم صهیونیستی به دلیل اینکه موضع سختگیرانه‌تری نسبت به روسیه نداشته، با انتقاداتی رو به رو شده است.

این هفته رسانه‌های رژیم صهیونیستیی گزارش دادند که دولت رژیم صهیونیستی در حال بررسی افزایش کمک‌های غیرنظامی و نظامی خود به اوکراین است.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ