کشورهای منطقه اروپا و آسیای مرکزی به دلیل ارتباطات قوی تجاری، مالی و مهاجرتی با روسیه و اوکراین، احتمالا بیش از سایر نقاط جهان متحمل آسیب اقتصادی حمله نظامی روسیه به اوکراین خواهند شد.

به گزارش جماران، یورونیوز در گزارشی نوشت: بانک جهانی با انتشار گزارشی در خصوص تبعات حمله نظامی روسیه به اوکراین پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی کشورهای منطقه اروپا و آسیای مرکزی(ECM) در سال ۲۰۲۲ به طور متوسط حدود ۴.۱ درصد کاهش خواهد یافت که دو برابر بیش از تبعات رکود حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا در این منطقه خواهد بود.

بر پایه این گزارش، کشورهای منطقه اروپا و آسیای مرکزی به دلیل ارتباطات قوی تجاری، مالی و مهاجرتی با روسیه و اوکراین، احتمالا بیش از سایر نقاط جهان متحمل آسیب اقتصادی حمله نظامی روسیه به اوکراین خواهند شد.

روسیه صادرکننده عمده انرژی و فلزات است و اروپا ۴۷ درصد گاز طبیعی و ۲۵ درصد نفت مورد نیاز خود را از روسیه وارد می‌کند. همچنین روسیه و اوکراین بیش از ۲۵ درصد صادرات جهانی گندم را در اختیار خود داشته‌اند. بنابراین، کمبود عرضه و قیمت‌های بالاتر انرژی و مواد غذایی به تورم فزاینده دامن می‌زند.

در میان کشورهای منطقه اروپا و آسیای مرکزی، ارمنستان، گرجستان، قزاقستان و ترکیه بیش از ۷۵ درصد گندم خود را از روسیه و اوکراین وارد می‌کنند. البته کشورهای خاورمیانه و آفریقا نیز به واردات گندم و سایر کالاهای روسی و اوکراینی از جمله دانه‌های روغنی و خوراک دام و طیور متکی هستند که ادامه جنگ می‌تواند امنیت غذایی آنها را به خطر بیندازد.

بانک جهانی همچنین در این گزارش توضیح داده که جنگ و تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه با ایجاد اختلال در مسیرهای تجاری موجب افزایش هزینه‌های حمل و نقل و بیمه در سطح جهانی شده است. رخدادی که می‌تواند موجب افزایش قیمت محصولات و اختلال در زنجیره ارزش طیف گسترده‌ای از صنایع، از جمله مواد غذایی، خودرو، ساخت و ساز، پتروشیمی و حمل و نقل شود.

در عین حال، روسیه یک مقصد مهم صادراتی برای بسیاری از کشورهای اروپای شرقی بوده است. بر همین اساس بانک جهانی یادآور شده که بازار بیش از ۱۰ درصد صادرات کشورهای منطقه قفقاز جنوبی، آسیای مرکزی و بالتیک در حال از بین رفتن است. در این میان، روسیه مقصد حدود ۲۵ درصد صادرات ارمنستان و بیش از ۴۰ درصد صادرات بلاروس بوده است.

همچنین گردشگران روسی و اوکراینی بیش از ۱۰ درصد مجموع گردشگران ورودی به کشورهای این منطقه را تشکیل می‌داده‌اند که کاهش آن می‌تواند اقتصاد کشورهای وابسته به گردشگری از جمله گرجستان، مونته نگرو و ترکیه را تحت تاثیر قرار دهد.

بانک جهانی در ادامه گزارش خود پیش‌بینی کرده که نرخ رشد اقتصاد جهانی بر پایه مدل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه حدود ۱ درصد کاهش یابد و به ۳ درصد برسد.

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده که نرخ رشد اقتصادی اوکراین در سال ۲۰۲۲ به منفی ۴۵ درصد برسد و نرخ جمعیت فقرا در اوکراین(بر پایه درآمد ۵.۵ دلار در روز) از ۱.۸ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۱۹.۸ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد.

این نهاد بین‌المللی برآورد کرده که تولید ناخالص داخلی روسیه نیز در سال ۲۰۲۲ به دلیل تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا ۱۱.۲ درصد کاهش یابد.

بانک جهانی بر پایه سناریوهای سازمان ملل مبنی بر شدت‌گیری جنگ و طولانی بودن مدت آن، نسبت به افزایش فقر در سرتاسر جهان به دلیل کمبود مواد غذایی و گرانی هشدار داده است.

 

آخرین تحولات جنگ اوکراین 

 

در حالی که روسیه فرمانده جدیدی را برای جنگ با اوکراین منصوب کرد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی شبانه خود خطاب به شهروندان هشدار داد که هفته آینده مانند هر هفته دیگر در جنگ حیاتی خواهد بود: «نیروهای روسیه در حال تدارک عملیات‌های بزرگتری در شرق کشور ما هستند.»

او همچنین روسیه را به تلاش برای فرار از مسئولیت جنایات جنگی در اوکراین متهم کرد.

طبق گزارش آسوشیتدپرس و به نقل از کارشناسان مرحله بعدی جنگ ممکن است با یک حمله تمام عیار شروع شود.

 

 

کرواسی ۲۴ دیپلمات و کارمند سفارت روسیه را اخراج کرد

کرواسی روز دوشنبه اعلام کرد که ۲۴ دیپلمات و کارمند سفارت روسیه را به دلیل سیاست‌های خصمانه کرملین در تهاجم نظامی به خاک اوکراین و به تبعیت از بسیاری از کشورهای غربی اخراج کرده است.

وزارت خارجه کرواسی همچنین با احضار سفیر روسیه در زاگرب آنچه «تجاوز وحشیانه به اوکراین و جنایات متعدد» انجام شده در این کشور خوانده شده است را به شدت محکوم کرد.

 

آغاز دیدار پوتین و صدراعظم اتریش در مسکو

سخنگوی صدراعظم اتریش بعدازظهر روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و کارل نهمر، صدراعظم اتریش در اقامتگاه آقای پوتین در مسکو آغاز شده است.

این مقام اتریشی هدف از این دیدار و گفتگو را تلاش آقای نهمر برای گشودن کریدورهای بشردوستانه بیشتر در مناطق درگیر جنگ در اوکراین اعلام کرد.

صدراعظم اتریش نخستین رهبر اروپایی است که پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به روسیه سفر کرده و با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده است.

 

 

نیروی هوایی آلمان کار تخلیه اوکراینی‌های مجروح را آغاز کرد

ارتش آلمان، بوندس‌وهر، اولین ماموریت برای تخلیه غیرنظامیان اوکراینی‌ مجروح، از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین را آغاز کرد.

بر این اساس یک فروند ایرباس متعلق به نیروی هوایی این کشور روز دوشنبه از فرودگاه نظامی کلن‌-واهن رهسپار مناطق مرزی در جنوب شرق لهستان، در حدود ۹۰ کیلومتری مرز اوکراین شد.

بوندس‌وهر تایید کرد که این هواپیما کودکان و بزرگسالان را برای درمان به آلمان می‌آورد.

پیش از این سربازان مجروح اوکراینی از راه‌های دیگری به آلمان فرستاده شده بودند.

 

هشدار شهردار کی‌یف: روسیه دوباره برای تصرف پایتخت اقدام خواهد کرد

درحالی که در ادامۀ جنگ اوکراین توجه‌ها بر مناطق جنوبی و شرقی این کشور متمرکز شده است، ویتالی کلیچکو شهردار کی‌یف هشدار داد که نیروهای روسیه ممکن است دوباره برای تصرف پایتخت اوکراین اقدام کنند.

او در پیامی که در تلگرام منتشر شد گفت: «این واقعیت که دشمن از کی‌یف عقب نشینی کرده به این معنی نیست که آنها از تصرف پایتخت صرف‌نظر کرده‌اند.»

کلیچکو همچنین به ساکنان کی‌یف که از شهر فرار کرده‌اند، توصیه کرد که با توجه به آیندۀ نامعلوم شهر و احتمال تهاجم دوباره، صبر کنند.

 

تیمی از ژاندارمری فرانسه برای تحقیق درباره «جنایات جنگی» وارد اوکراین شد

سفیر فرانسه در اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که تیمی از ژاندارمری فرانسه برای کمک به همتایان اوکراینی خود برای انجام تحقیقات در موضوع «جنایات جنگی» روی داده در نزدیکی کی‌یف، وارد شهر لویو در غرب این کشور شده‌اند.

به نوشتۀ اتین دو پونسین «این اولین گروه خارجی است که چنین کمکی را ارائه می‌کند».

 

تیپ ۳۶ نیروی دریایی اوکراین: برای «آخرین نبرد» خود آماده می‌شویم

تیپ ۳۶ نیروی دریایی اوکراین که بخشی از ارتش این کشور است، روز دوشنبه اعلام کرد که برای «آخرین نبرد» خود در بندر استراتژیک ماریوپل که به مدت ۴۰ روز در محاصره است، آماده می‌شود.

این تیپ در پیامی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: «امروز احتمالاً آخرین نبرد ما خواهد بود زیرا مهمات ما در حال اتمام است. پایان این نبرد برای برخی از ما مرگ خواهد بود و برای برخی دیگر اسارت.»

 

درخواست زلنسکی از کره جنوبی برای فرستادن سلاح به اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه در جریان سخنرانی خود در پارلمان کره جنوبی، بار دیگر از این کشور خواست که به اوکراین در تامین سلاح‌های مورد نیازش کمک کند. 

پیش از این وزارت دفاع کره جنوبی به درخواست کی‌یف در این موضوع، پاسخ منفی داده بود.

آقای زلنسکی خطاب به قانونگذاران این کشور و با اشاره به حمایت جامعه بین‌الملل از کره جنوبی در جریان جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی) گفت که «ارتش اوکراین برای دفاع از خود به تجهیزات نظامی از جمله تانک و هواپیما نیاز دارد و کره جنوبی می‌تواند در این زمینه و با ارسال سیستم‌های دفاعی پیشرفته خود، به اوکراین برای مقابله با تانک‌ها، کشتی‌ها و موشک‌های روسی کمک کند. »

پیش از این سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفته بود که آنها نمی‌توانند با توجه به نگرانی‌هایی که در موضوع امنیت ملی کره جنوبی وجود دارد، این خواسته اوکراین را برآورده کنند.

سئول پیش از این محموله‌های غیرنظامی از جمله کلاه ضد گلوله، چادر، پتو، غذاهای آماده، کیت کمک‌های اولیه و دارو به اوکراین فرستاده است.

 

زلنسکی: احتمالا ده‌ها هزار نفر در ماریوپل کشته شده‌اند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین صبح امروز با حضور ویدئویی در پارلمان کره‌جنوبی گفت که احتمالا ده‌ها هزار نفر در حمله روسیه به شهر ماریوپل در جنوب شرقی این کشور کشته شده‌اند. 

 

وی افزود: «ماریوپل ویران شده است، ده‌ها هزار کشته وجود دارد اما با وجود این روس‌ها تهاجم خود را متوقف نمی‌کنند.»

وی تصریح کرد: «روسیه نه تنها اوکراین را که اروپا را تهدید می‌کند. و تا زمانی که مجبور به توقف نشوند متوقف نخواهد شد.»

وی اضافه کرد که روسیه زیرساخت‌های کلیدی اوکراین از جمله ۳۰۰ بیمارستان را ویران کرده است. 

زلنسکی گفت: «اوکراین برای نجات از جنگ، به کمک بیشتری نیاز دارد.»

 

جوزپ بورل: تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه همیشه روی میز است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که برای ارزیابی اثربخشی واکنش این اتحادیه در موضوع تهاجم روسیه به اوکراین در بحبوحه نگرانی درباره آمادگی مسکو برای حمله بزرگ به شرق جلسه دارند. 

وی که ریاست نشست روز دوشنبه در لوکزامبورگ را برعهده دارد، از آنچه که آن را «تجاوز وحشیانه» نیروهای روسیه توصیف کرد، ابراز تاسف کرد.

بورل که آخر هفته پیش در اوکراین بود می‌گوید که تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه روسیه «همیشه روی میز است.»

وی اضافه کرد می‌ترسد که نیروهای روس در شرق جمع شوند تا به دونباس حمله کنند.

 

روسیه مدعی انهدام چهار سامانه پدافند هوایی اوکراین شد

ارتش روسیه می‌گوید محموله‌ای از سامانه‌های دفاعی موشکی ارائه شده از سوی غرب به اوکراین را منهدم کرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که ارتش از موشک‌های کروز برای انهدام چهار سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ در حومه جنوبی شهر دنیپرو استفاده کرده است. 

وی در بیانیه‌ای افزود که اوکراین سامانه‌های دفاع هوایی را از یک کشور اروپایی که نام آن را ذکر نکرد، دریافت کرده است. 

 

بریتانیا: اوکراین چندین حمله نیروهای روسیه را در دونتسک و لوهانسک دفع کرده است

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید اوکراین چندین حمله نیروهای روسیه در مناطق دونتسک و لوهانسک دفع کرده است که منجر به نابودی تانک‌ها، خودروها و توپخانه مسکو شده است. 

این وزارتخانه می‌گوید که گلوله‌باران روسیه در دو منطقه شرقی ادامه دارد.

این نهاد به استفاده مسکو از بمب‌های هدایت نشده اشاره کرده و می‌گوید که این موضوع می‌تواند تلفات نظامی را افزایش دهد.

وزارت دفاع بریتانیا با اشاره به استفاده قبلی روسیه از بمب‌های فسفر در منطقه دونتسک این احتمال را داد از این تسلیحات در ماریوپل نیز استفاده شود. 

 

رمضان قدیروف: کی‌یف و سایر شهرها را خواهیم گرفت

رمضان قدیروف، رئیس جمهوری خودمختار چچن در جنوب روسیه گفت که نیروهای روس نه تنها به بندر ماریوپل بلکه به کی‌یف و دیگر شهرهای اوکراین نیز حمله خواهند کرد. 

وی در ویدئویی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد گفت: «نه تنها به ماریوپل، بلکه به مکان‌ها، شهرها و روستاهای دیگر نیز حمله می‌شود.»

وی افزود: «در وهله اول لوهانسک و دونتسک را به‌طور کامل آزاد خواهیم کرد و سپس کی‌یف و همه شهرهای دیگر را خواهیم گرفت.»

قدیروف که اغلب خود را به‌عنوان «سرباز پیاده» ولادیمیر پوتین توصیف می‌کند، گفت که نباید در مورد کی‌یف شک کرد.

وی افزود: «به شما اطمینان می‌دهم که روسیه یک قدم به عقب بر نمی‌گردد.»

 

 

صدر اعظم اتریش برای دیدار با پوتین به مسکو می‌رود

کارل نهامر، صدراعظم اتریش گفت که روز دوشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. 

وی به خبرنگاران در وین گفت که قصد دارد این سفر را انجام دهد. 

این سفر پس از سفر روز شنبه به کی‌یف جایی که وی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دیدار کرد، انجام می‌شود. 

طبق گزارش خبرگزاری اتریش، نهامر در این دیدار خواهان تشویق گفت‌وگو بین اوکراین و روسیه می‌شود و به موضوع «جنایات جنگی» در دیدار خود با پوتین رسیدگی خواهد کرد. 

اتریش یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که از تحریم‌های این اتحادیه علیه روسیه حمایت کرده است. این کشور با این حال عضو ناتو نیست و از نظر نظامی بی‌طرف است. 

نهامر گفت که این سفر بنا به تصمیم خودش انجام می‌شود و با مقامات ارشد اتحادیه اروپا نیز مشورت کرده است. 

 

هشدار زلنسکی: نیروهای روسیه در عملیات بزرگتری در شرق اوکراین شرکت خواهند کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین یکشنبه شب هشدار داد که هفته آینده مانند هر هفته در جنگ حیاتی خواهد بود.

وی در سخنرانی شبانه خود گفت:« نیروهای روسیه در عملیات‌های بزرگتری در شرق کشور ما شرکت می‌کنند.»

وی روسیه را به تلاش برای فرار از مسئولیت جنایت جنگی متهم کرد.

وی افزود: «وقتی کسی شجاعت پذیرش اشتباهات خود، عذرخواهی، سازگاری با واقعیت و یادگیری را نداشته باشد، تبدیل به هیولا می‌شود. و هنگامی که جهان آن را نادیده می‌گیرد، این هیولاها هستند که تصمیم می‌گیرند جهان را با خود سازگار کنند.» وی افزود: «اوکراین همه این‌ها را متوقف خواهد کرد.»

وی تاکید کرد که روزی فرا خواهد رسید که روسیه باید همه چیز را بپذیرد. حقیقت را بپذیرد.

وی بار دیگر از کشورهای غربی از جمله آلمان خواست تا کمک‌های بیشتری به اوکراین ارائه دهند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.