قلیچدار از اردوغان خواست« به سفره های غذای مردم ترکیه و رنج های آنها از گرانی و اقتصادی که نابودش کرد، نگاه کند».

به گزارش جماران، مخالفان ترکیه به تصمیم «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه برای اخراج 10 تن از سفرای خارجی واکنش نشان دادند.

«کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوریخواه خلق  مخالف در ترکیه در واکنش به اقدام اردوغان گفت: اردوغان برای توجیه اوضاع کنونی اقتصادی توطئه های خارجی می سازد.

قلیچدار افزود: شخصی که کشور را به لبه پرتگاه کشاند این بار دستور داد که 10 سفیر عنصر نامطلوب هستند.

وی تصریح کرد: دلیل این تدابیر حمایت از منافع ملی نیست بلکه ایجاد دلایل ساختگی برای اقتصادی است که نابودش کرد.

قلیچدار از اردوغان خواست« به سفره های غذای مردم ترکیه و رنج های آنها از گرانی و اقتصادی که نابودش کرد، نگاه کند».

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه گفت که دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور را که خواستار آزادی «عثمان کاوالا» شده بودند صادر کرده است.

سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه و آلمان دوشنبه شب در بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از مخالفان دولت ترکیه شده بودند. رجب طیب اردوغان گفت: «به وزیر خارجه‌مان دستور دادم تا هر چه سریعتر سفرای این ۱۰ کشور را "عنصر نامطلوب" اعلام کند.»

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: «این سفرا باید ترکیه را بشناسند و درک کنند.» وی گفت که سفرای خارجی اگر دیگر «شناختی» از ترکیه ندارند باید این کشور را ترک کنند.

عثمان کاوالا، تاجر مخالف دولت ترکیه است که از چهار سال پیش بدون اینکه حکمی قضایی علیه وی صادر شده باشد در زندان به سر می‌برد. سفرای آمریکا، فرانسه، آلمان، کانادا، فنلاند، دانمارک، هلند، نیوزیلند، نروژ و سوئد در ترکیه در بیانیه خود خواستار حل و فصل «سریع و منصفانه» پرونده عثمان کاوالا شده بودند.

رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه تهدید کرده بود که سفرای امضاءکننده این بیانیه از ترکیه اخراج خواهند شد. با این حال در این روز اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفت.

وزارت خارجه ترکیه روز سه‌شنبه با احضار سفرای این ۱۰ کشور بیانیه آنها را «غیرقابل قبول» خوانده بود.

مقامات دولت ترکیه از سال ۲۰۱۳ عثمان کاوالا، ۶۴ ساله را به تلاش برای بی‌ثبات کردن کشور متهم می‌کردند. عثمان کاوالا از حامیان تظاهرات اعتراض‌آمیز سال ۲۰۱۳ معروف به اعتراضات پارک گزی بود. او در جریان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به تلاش برای سرنگونی دولت متهم شد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.