بحران زیردریایی های هسته ای که آمریکا به راه انداخت منجر به تیرگی روابط اروپا و استرالیا شد.

به گزارش جماران، دور تازه مذاکرات تجاری میان استرالیا و اتحادیه اروپا که از مدت‌ها پیش برنامه ریزی شده بود در پی تصمیم کانبرا برای لغو قرارداد بزرگ خرید زیردریایی از فرانسه به تعویق افتاد.

یک مقام اروپایی امروز جمعه با اعلام این موضوع تصریح کرد که مذاکرات تجارت آزاد میان استرالیا و اتحادیه اروپا به دلیل بحران زیردریایی‌ها که همبستگی اروپایی‌ها با فرانسه را به همراه داشت در زمان پیش‌بینی شده در ماه جاری میلادی برگزار نمی‌شود.

خبرنگار فرانس پرس در کانبرا به نقل از این مقام اروپایی که نامی از وی برده نشده در گزارش خود آورده است: دور جدید گفتگوی تجاری و مبادلات آزاد میان بروکسل و استرالیا به مدت یک ماه به تعویق افتاده و برپایی آن به ماه نوامبر موکول شده است.

استرالیا ماه گذشته قرارداد ۵۶ میلیارد یورویی خرید ۱۲ زیردریایی‌ از فرانسه را به نفع توافقی امنیتی با ایالات متحده و انگلیس پس‌گرفت و در ازای آن اعلام کرد که زیردریایی‌هایی با سوخت هسته‌ای از آمریکا خریداری خواهد کرد.

پاریس در نخستین واکنش به این توافق امنیتی موسوم به «آکوس» که آنرا «خنجری از پشت» توصیف کرد، سفرای خود را از واشنگتن و کانبرا فراخواند و هشدار داد که بحران یاد شده بر ماهیت راهبرد دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیز سایه خواهند افکند.

پاریس در پی این بحران همچنین اعلام کرده که گفتگو‌های دفاعی پیش‌بینی شده با انگلیس را تا اطلاع ثانوی به حال تعلیق در می‌آورد.

تصمیم استرالیا برای لغو ناگهانی قرارداد خرید زیردریایی از فرانسه که کانبرا تاکید دارد از پیش آن را به اطلاع پاریس رسانده بود تنش دیپلماتیک بزرگی میان این کشور و یکی از مهم‌ترین اعضای اتحادیه اروپا به وجود آورد.

این تنش اکنون به نظر می‌رسد که از سطح روابط دو کشور فراتر رفته و مناسبات استرالیا با کل اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داده است.

فرانسه به صورت آشکار مقامات کانبرا را به دروغ‌گویی متهم و اعلام کرده که دیگر نمی‌تواند پس از اتفافات به وجود آمده به دولت استرالیا اعتماد کند.

«دن تهان»وزیر تجارت استرالیا که قرار بود ماه جاری برای انجام گفتگوی‌های تجاری با مقامات اروپایی به بروکسل سفر کند در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تصمیم بروکسل برای به تعویق انداختن این گفتگوها را زیر سوال برده و از موضع کشورش در خصوص تنش به وجود آمده بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی از فرانسه تاکید کرده است.

آقای تهان در این خصوص به فرانس‌پرس گفت: «ما واکنش فرانسه را نسبت به تصمیم خود در خصوص قرارداد زیردریایی‌ها درک می کنیم اما در نهایت هر کشوری باید در راستای منافع ملی خود عمل کند؛ کاری که استرالیا نیز انجام داده است.»

به گزارش یورونیوز، وزیر تجارت استرالیا همچنین تصریح کرده که هفته آینده با والدیس دومبروکیس، کمیسر ارشد تجاری اتحادیه اروپا دیدار و با وی در قالب دوازدهمین دور گفتگوهای تجارت آزاد میان دو طرف گفتگو خواهد کرد.

وی تاکید کرده که انعقاد توافق بر سر تجارت آزاد به نفع هر دو طرف و در راستای منافع استرالیا و اتحادیه اروپا خواهد بود.

مقامات استرالیایی در حالی بر حصول توافقی با بروکسل بر سر تجارت آزاد تاکید دارند که اتحادیه اروپا سومین شریک تجاری این کشور به حساب می‌آید.

بر اساس آمارهای منتشر شده، میزان تجارت کالا و خدمات میان استرالیا و اتحادیه اروپا طی سال گذشته میلادی به ترتیب ۳۶ و ۲۶ میلیارد یورو بوده است.

در دور آتی مذاکرات میان دو طرف قرار است مضوعاتی چون تجارت، خدمات، سرمایه‌گذاری و حقوق مالکیت معنوی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.