توافقنامه جدید آمریکا،استرالیا و انگلیس همچون خنجری از پشت به اروپا زده شد.

به گزارش جماران،استرالیا بواسطه یک پیمان دفاعی مشترک با ایالات متحده آمریکا و انگلیس قرار است زیردریایی‌هایی با سوخت اتمی را که قبلا سفارش خرید آنها را به فرانسه داده بود از واشنگن تحویل بگیرد.

پاریس روز پنجشنبه به شدت از این موضوع خشمگین شد و اقدام کانبرا در لغو سفارش خرید زیردریایی‌های اتمی را «خنجری از پشت» توصیف کرد.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز در واکنشی صریح و بسیار انتقاد آمیز نسبت به دولت آمریکا رویکرد بایدن را با آنچه پیشتر ترامپ در تقابل با اروپایی‌ها انجام می‌داد مقایسه کرد.

توافق ایالات متحده، انگلیس و استرالیا بر سر یک پیمان دفاعی که برخی تحلیل‌گران اعلام خبر آن را بویژه برای اروپایی‌ها غافلگیرکننده خواندند تا حدی دست واشنگتن برای مقابله با چین در منطقه هند و اقیانوس آرام را باز‌تر می‌کند.

این توافق اما به نوشته تحلیل‌گر سی‌ان‌ان ضمن برافروختن خشم فرانسوی‌ها مقامات اتحادیه اروپا را تا حدودی نسبت به آنچه باید در قبال چین انجام دهند دچار سردرگمی خواهد کرد.

قرارداد دفاعی آمریکا، انگلیس و استرالیا که از آن به عنوان پیمان «اوکوس» نام برده می‌شود روز چهارشنبه رونمایی شد و بلافاصله پس از انتشار خبر آن اعلام شد که تیم‌هایی راهبردی و فنی قرار است به زودی از سوی واشنگتن و لندن عازم کانبرا شوند تا نحوه در اختیار گذاردن زیردیایی‌های هسته‌ای به استرالیا را با مقامات این کشور مورد بررسی قرار دهند.

این اقدام به منزله آن است که دولت استرالیا به سادگی سفارش چند میلیارد دلاری خرید زیردریایی‌های هسته ای از فرانسه را لغو کرده‌ است.

اگر از غرور جریحه‌دار شده فرانسه در این میان بگذریم باید گفت که پیمان دفاعی و ژئوپولیتیک جدید میان سه کشور انگلیسی زبان دردسر تازه‌ای نیز برای اتحادیه اروپا خواهد بود.

سی‌ان‌ان به نقل از مقامات بروکسل اعلام کرده که زمان رونمایی از پیمان «اوکوس» شرایط را کمی مبهم و پیچیده کرده است زیرا مسئول بلند پایه سیاست خارجی اتحادیه اروپا همزمان بنا داشت عصر روز پنجشنبه در سخنانی استراتژی اتحادیه اروپا را در قبال هند و اقیانوس آرام تشریح کند.

به گزارش یورونیوز، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرانجام در سخنانی که با اعلام پیمان دفاعی مشترک میان آمریکا، انگلیس و استرالیا همزمان شده بود تاکید کرد که راهبرد منطقه‌ای این اتحادیه باید تقویت شود.

«جوزپ بورل» در این خصوص تصریح کرد که پیمان «اوکوس» نشان می‌دهد اتحادیه اروپا باید استراتژی‌های دفاعی و امنیتی خود را بویژه در هند واقیانوس آرام توسعه دهد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که بروکسل در خصوص توافق واشنگتن و کانبرا بر سر تامین یک ناوگان زیردریایی هسته‌ای برای استرالیا که مستلزم لغو توافق قبلی با فرانسه بود طرف مشورت قرار نگرفته است.

وی با اشاره به این نکته که می‌داند دولت فرانسه چقدر از این موضوع سرخورده است یاد آور شد: «ما باید همانند دیگران به خودمان متکی باشیم.»

آقای بورل که بنا بود راهبرد اتحادیه اروپا برای هند و اقیانوس آرام را در این سخنان تشریح کند سپس به طرح موضوع «خودمختاری استراتژیک» پرداخت که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش‌تر از آن دفاع کرده بود.

طرح راهبردی اتحادیه اروپا برای منطقه اقیانوس هند و آرام آنگونه که جوزپ بورل به آن اشاره کرد شامل بررسی راه‌هایی با هدف تقویت حضور دریایی کشورهای عضو به منظور کمک به حفاظت از خطوط دریایی و آزادی ناو‌بری است.

سایر محورهایی که این طرح به آن می‌پردازد تقویت همکاری با کشورهای منطقه در زمینه تجارت، بهداشت، تبادل اطلاعات، ارتقا زیرساخت‌ها و محیط زیست خواهد بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.