با وجود سرکوب شدید مخالفان توسط طالبان اما معترضان افغانستانی به ویژه زنان باز هم تظاهرات کردند.

به گزارش جماران، با وجود تیراندازی‌های شدید در تظاهرات روز گذشته در کابل پایتخت افغانستان، امروز چهارشنبه ۱۷ شهریور (سنبله) بار دیگر زنان و معترضان مخالف طالبان در دشت برچی کابل به خیابان‌ها آمدند و شعار دادند.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از تظاهرات امروز منتشر شد، برخی از نیروهای طالبان دیده می‌شوند که برای متفرق کردن زنان به آن‌ها شلاق و چوب می‌زنند. با این حال زنان معترض شعار «آزادی، آزادی» سر دادند. در این تجمع که یک روز پس از اعلام کابینه جدید افغانستان انجام شد، زنان در شعار دیگری می‌گفتند که «کابینه بدون زن ناکام است».

طالبان روز گذشته فهرست کابینه جدید افغانستان را اعلام کرد که همه اعضای آن از نیروهای طالبان هستند. تعدادی از وزرای جدید در حکومت قبلی طالبان بسیار تاثیرگذار بوده‌اند و در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند. چهار نفر از آن‌ها از زندانیان سابق گوانتانامو هستند.

این زنان همچنین پوسترهایی را با خود حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود: «دنیا چقدر بی رحمانه تماشایمان می‌کند.»

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه زنان در تجمع امروز پس از تهدیدهای طالبان متفرق شدند.

بازداشت و آزادی خبرنگاران

نیروهای طالبان در جریان پوشش تظاهرات زنان معترض در کابل، چندین خبرنگار را بازداشت کرد. تعدادی از آن‌ها ساعاتی بعد آزاد شدند.

سردبیر و چهار گزارشگر روزنامه «اطلاعات روز» از جمله این افراد بودند که از سوی نیروهای طالبان بازداشت و سپس رها شدند.

برخی از رسانه‌ها با استناد به سخنان تظاهرکنندگان اعلام کردند که شمار خبرنگاران بازداشتی در تظاهرات امروز بسیار بیشتر است. خبرگزاری فرانسه از بازداشت و سپس آزادی ۱۴ خبرنگار افغان و خارجی در تظاهرات امروز خبر داد.

به گزارش یورونیوز، طالبان می‌گویند که این نوع تظاهرات غیرقانونی است و آشوبگری و «فتنه» محسوب می‌شود.

پس از فراخوان احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان برای قیام عمومی، تظاهرات متعددی در چندین شهر افغانستان انجام شد.

روز گذشته در جریان اعتراض‌ها در هرات در غرب افغانستان دو نفر کشته شدند.

از سوی دیگر خبرگزاری افق افغانستان اعلام کرد شماری از زنان که اغلب از مسئولان و دانش‌آموزان مدارس مذهبی دخترانه در قندوز و هوادار طالبان هستند صبح امروز در یک راهپیمایی خواهان استقرار نظام اسلامی در افغانستان شدند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.