نزدیک ترین دستیاران بوریس جانسون چند هفته پس از پیروزی وی در انتخابات 2019 به این نتیجه رسیده بودند که وی صلاحیت نخست وزیری را ندارد و توطئه برای برکناری وی را آغاز کرده بودند.

 

به گزارش جماران به نقل از گاردین، «دومینیک کامینگز» ادعا کرده است که نزدیک ترین دستیاران «بوریس جانسون»  چند هفته پس از پیروزی وی در انتخابات 2019 به این نتیجه رسیده بودند که وی صلاحیت نخست وزیری را ندارد و توطئه برای برکناری وی را آغاز کرده بودند.

کامینگز در اولین مصاحبه تلویزیونی خود پس از کناره گیری از سمت ارشد ترین مشاوران در ساختمان شماره 10، انتقادات مکرری از رئیس سابق خود را مطرح کرد و گفت دستیاران می ترسیدند که جانسون برنامه ای برای اداره کشور نداشته باشد و فقط درگیر پروژه های «احمقانه» زیرساخت بوده باشد.

وی «کری» همسر نخست وزیر را به تلاش برای تعیین «دلقک های کامل برای برخی مشاغل مهم» متهم کرد و ادعا کرد که او می خواهد برای از بین بردن محافظه کاران یک حزب سیاسی جدید ایجاد کند.

کامینگز  پس از ماه ها کناره گیری، حملات شدیدی را علیه دولت آغاز کرده و بارها جانسون را به عیاشی در زمان هرج و مرج، داشتن درک کمی از بیماری همه گیر کووید و بی توجهی به تماس ها برای اجرای قرنطینه دوم در سراسر انگلیس در پاییز گذشته، متهم می کند که منجر به مرگ های غیرضروری می شود.

وبلاگ های وی، مبادلات پیام واتس اپ که به توییتر ارسال شده و شهادت هفت ساعته به دو کمیته پارلمانی در مورد رسیدگی به بیماری همه گیر، همه برای توطئه علیه دولت جانسون فعال شده است. با این حال، برخی از چهره های محافظه کار با اعتماد به نقض بدنام قوانین کووید هنگام سفر به دورهام و قلعه بارنارد در اولین قرنطینه در بهار گذشته، اعتماد او را زیر سوال بردند.

کامینگز گفت که تا زمان انتخابات عمومی که در آن نخست وزیر اکثریت آرا عمومی 80 درصدی را به دلیل وعده «انجام برگزیت» بدست آورد، بوریس و کری از داشتن پیشکسوتان گروه مبارزات انتخاباتی طرفدار برگزیت خوشحال بودند.

اما پس از آن لحظه در دسامبر 2019، وی گفت که کری جانسون از اجرای برنامه در ساختمان شماره 10 ناامید شد.

کامینگز گفت با توجه به اینکه متحدانش از مواضع شان تا ژانویه 2020 می ترسیدند، گفت که افراد داخل دولت به طور خصوصی گمانه زنی می کنند که «یا همه ما از اینجا می رویم یا برای خلاص شدن از شر [جانسون] و آوردن کسی هستیم دیگر به عنوان نخست وزیر تلاش می کنیم».

وی گفت که آنها فکر می کردند جانسون «برنامه ای ندارد، او نمی داند چگونه نخست وزیر شود و ما فقط او را وارد آنجا کردیم زیرا ما مجبور شدیم یک مشکل خاص را حل کنیم ، نه به این دلیل که او فرد مناسبی برای اداره کشوراست.»

کامینگز با روشن کردن عزیمت خود به عنوان یکی از ارشد ترین مشاوران جانسون ، گفت که اختلافات بین وی و نخست وزیر در مورد چگونگی مقابله با کووید افزایش یافت و «یک بحث بزرگ» بر سر «دخالت»" کری جانسون در انتصابات در «روشی غیراخلاقی و غیرحرفه ای» در گرفت.»

کامینگز با تأمل در نقش خود در همه پرسی 2016 اتحادیه اروپا و سال ها پس از آن، گفت که او سعی کرد برخی از سیاستمداران باقی مانده را «تحریک» کند.

کامینگز در گفت و گو با بی بی سی گفت: «آیا ما به روش های مختلف به آن فکر کردیم و سعی کردیم افراد طرف مقابل را گمراه کنیم ، بله! اما این ... سیاست است.»

وی همچنین گفت هر کسی که در مورد پاسخ به سوالات مربوط به مسئله برگزیت اطمینان داشته باشد «فریب خورده است»، و افزود که «هیچ کس روی زمین نمی داند» اگر خروج از اتحادیه اروپا ایده خوبی هست یا خیر.

کامینگز از طرفداران برگزیت خواست تا یک حزب جدید برای محافظه کار کردن افراد را انجام دهد یا کاری را که او انجام داده انجام دهد و «یک حزب موجود را تصاحب کند و آن را به چیزی متفاوت تغییر دهد».

سخنگوی شماره 10 اصرار داشت که جانسون «برای حفاظت از زندگی و معیشت، با راهنمایی بهترین توصیه های علمی» اقدامات لازم را در سراسر بیماری همه گیر انجام داده است.

آنها تأکید کردند که انگلیس "سریعترین واکسیناسیون در اروپا" را داشته است ، میلیون ها شغل را از طریق طرح پس انداز انجام داده و «از تحت فشار قرار دادن» جلوگیری کرده است، آنها افزودند: «دولت کاملا متمرکز است که با احتیاط از بیماری همه گیر خارج شود.

دومینیک کامینگز ادعا می کند، دستیاران بوریس جانسون قصد داشتند او را به عنوان نخست وزیر برکنار کنند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.