در بحبوحه رشد تنش‌ ها میان پکن و واشنگتن، نیروی هوایی آمریکا در پیامی، شمار زیادی جنگنده اف 22 را به اقیانوس آرام اعزام خواهد کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از سی ان ان، نیروی هوایی آمریکا این ماه بیش از 12 جنگنده اف 22 را به یک رزمایش در غرب اقیانوس آرام می فرستد؛ استقرار غیرمعمول گسترده هواپیماهای قدرتمند که به گفته تحلیلگران پیام محکمی برای یک دشمن احتمالی در چین ارسال می کند.

این هفته نیروهای هوایی اقیانوس آرام در هاوایی اعلام کردند تقریباً 25 فروند هواپیمای اف 22 رپتور از گارد ملی هوایی هاوایی و پایگاه مشترک الماندورف-ریچاردسون آلاسکا، این ماه را برای عملیات «اقیانوس آرام آهنین 2021» در جزایر گوام و تنیس مستقر می کنند.

«ژنرال کن ویلزباخ» فرمانده نیروهای هوایی اقیانوس آرام به سی ان ان گفت: «ما هرگز این تعداد رپتور را در منطقه عملیاتی نیروهای هوایی اقیانوس آرام با هم مستقر نکرده ایم.»

اف 22 هواپیماهای جنگی نسل پنجم، پیشرفته ترین هواپیمای جنگنده جهان است که از فناوری های مخفی کاری و اتصال سیستم های حسگر درون با سیستم های اطلاعاتی خارج از هواپیما استفاده می کند تا به خلبانان خود نمای دقیقی از فضای نبرد بدهد. اف 35 های آمریکایی نمونه دیگری است.

«کارل شوستر» تحلیلگر دفاعی مستقر در هاوایی و مدیر سابق عملیات در مرکز اطلاعات مشترک فرماندهی اقیانوس آرام گفت: استقرار عادی اف 22 از شش تا 12 هواپیما تشکیل شده است.

وی گفت: نیروی هوایی اقیانوس آرام نشان می دهد که می تواند به همان اندازه یا بیشتر هواپیماهای نسل پنجم را در مدت کوتاهی برای نمایش قدرت به (چین) مستقر کند."

شوستر گفت، نیروی هوایی چین حدود 20 تا 24 جنگنده نسل پنجم عملیاتی دارد، اما وی خاطرنشان کرد که توانایی های پکن با سرعت بالایی در حال بهبود است.

نیروی هوایی آمریکا حدود 180 فروند اف 22 در ناوگان خود دارد، اگرچه طبق آمار نیروی هوایی ، فقط به دلیل نیاز به تعمیر و نگهداری در هر زمان فقط حدود نیمی از آنها مأموریت دارند. بنابراین ایالات متحده حدود 25٪ از جنگنده های اف 22  را به اقیانوس آرام می فرستد.

انتظار می رود اف 22ها به دلیل توانایی آنها در فرار از رادارگریزی، اولین سلاح های مورد استفاده در هر درگیری باشند که وظیفه آنها دفاع دفاعی هوایی یک دشمن در میان سایر مأموریت ها است.

«پیتر لایتون» یک افسر سابق نیروی هوایی استرالیا که اکنون تحلیلگر موسسه گریفیت آسیا است، گفت: آمریکا فعالانه اعزامی را که در صورت بروز یک بحران یا جنگ بزرگ رخ می دهد تمرین می کند. آمریکا چین را بسیار جدی می گیرد و در حال توسعه وضعیت خود است و نیروهای خود را آموزش می دهد تا بتوانند به سرعت به موقعیت خود برسند.»

برای عملیات اقیانوس آرام آهنین، 10 جنگنده اف 15 از پایگاه نیروی هوایی در آیداهو و دو هواپیمای هرکولز سی 130 جی حمل و نقل از پایگاه هوایی یوکوتا در ژاپن برای پر کردن ناوگان هوایی آمریکا، به اف 22 می پیوندند. 

در بیانیه ای آمده است: این رزمایش در حمایت از استراتژی دفاع ملی 2018 است که «ارتش را به نیرویی کشنده تر، سازگارتر و مقاوم تر دعوت می کند.»

در عملیات اقیانوس آرام آهنین، نیروها از فرودگاه های کوچک تر توسعه یافته مانند فرودگاه بین المللی تینیان در جزیره در ماریانای شمالی، فرودگاه بین المللی وون پت در گوام یا میدان شمال غربی تمرین می کنند.

این امر باعث افزایش تعداد اهدافی می شود که موشک های دشمن برای از بین بردن آنها و داشتن شانس بیشتری برای توانایی مقابله با آنها به نیروی هوایی آمریکا نیاز دارند.

شوستر گفت: «نشان دادن توانایی جنگنده چابک نیروی هوایی آمریکا  یک سیگنال بازدارنده قوی به چین می فرستد و به شرکای (آمریکا) اطمینان می دهد.»

وی گفت: «چین سعی می کند آن را از نزدیک دنبال کند.»

لایتون، تحلیلگر استرالیایی، گفت که اف 22 یکی از دشوارترین هواپیماها برای این نوع تمرین استقرار از نظر مأموریت و پشتیبانی نگهداری است. اگر می توانید این کار را با اف 22 انجام دهید، انجام آن با هر هواپیمای جنگنده تاکتیکی دیگر آمریکایی باید ساده باشد.

ویلزباخ، فرمانده نیروهای هوایی اقیانوس آرام، عملیات اقیانوس آرام آهنین را «یکی از پیچیده ترین اعزام هایی که تاکنون سازمان داده ایم» خواند.

ژنرال گفت: «ما می توانیم به دلخواه خود نیروها و توانایی ها را به دور دنیا جابجا کنیم، اما بیشترین اهمیت این کاری است که آنها انجام می دهند.»

لایتون گفت: یک تمرین موفق برای بازدارندگی چین ارزش دارد.

تشدید تنش ها

تنش ها میان پکن و واشنگتن هر روز بیشتر می شود.

آمریکا روز جمعه هفت مقام چینی را به بهانه آنچه «سرکوب دموکراسی در هنگ‌ کنگ» خوانده شده به فهرست تحریم‌ های خود اضافه کرد.

بر اساس فهرستی که توسط وزارت خزانه‌ داری آمریکا منتشر شده، این تحریم‌ ها افرادی را که در دفتر ارتباطی چین در هنگ‌ کنگ هستند هدف قرار داده است.

پیشتر دو منبع مطلع گفتند که آمریکا تحریم‌ هایی را برای اعمال علیه تعدادی از مقام‌ های دولت چین به بهانه‌ های حقوق بشری درخصوص هنگ‌ کنگ آماده کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز توصیه‌ نامه تجاری جدیدی منتشر کرده که در آن به شرکت‌ های داخلی و خارجی هشدار داده شده به دلیل وضعیت وخیم و قوانین پارلمان چین، در هنگ‌ کنگ فعالیت نکنند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به تحریم‌ های روز جمعه آمریکا علیه تعدادی از مقام‌ های چینی گفت که پکن در مخالفت با مداخله آمریکا در امور هنگ‌ کنگ هیچ تردیدی نخواهد داشت.

پیش از این، ژائو لی‌ جیان با دفاع از قانون مرتبط با هنگ‌ کنگ در پارلمان این کشور با هر گونه دخالت آمریکا در امور داخلی این منطقه مخالفت کرده بود.

سال گذشته در پی مطرح شدن قانون استرداد مجرمین به سرزمین اصلی، مخالفان دولت هنگ‌ کنگ با تحریک دولت‌ های غربی دست به تظاهرات گسترده زدند. رفته رفته این اعتراضات به تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای پلیس کشیده شد.

پس از آن قانون امنیت ملی هنگ‌ کنگ توسط کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین به تصویب رسید و اجرایی شد که بر اساس آن، پکن می‌ تواند با اعمال این قانون جرائم مربوط به ایجاد جدایی، براندازی، تروریسم و تبانی با نیرو‌های خارجی را مجازات کند. این مجازات می‌ تواند شامل حکم حبس ابد نیز باشد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.