کیوانان با انتشار عکسی باز هم بر تئوری های توطئه خود صحه گذاشت.

 

به گزارش جماران به نقل از نیوزویک، شماری از طرفداران نظریه توطئه کیوانان ادعا می کنند که دونالد ترامپ را می توان در انعکاس پنجره ای در عکس منتشر شده در صفحه اینستاگرام ریاست جمهوری آمریکا از رئیس جمهور جو بایدن در داخل دفتر بیضی شکل کاخ سفید مشاهده کرد.

مدافعان تأثیرگذار این جنبش رادیکال این تصویر اینستاگرامی را به اشتراک گذاشتند که بایدن را در حال مکالمه تلفنی با «چاک شومر» رهبر اکثریت سنا نشان می داد؛ در حالی که مردم را ترغیب می کردند تا به تصویری که پشت آن در بازتاب پنجره دیده می شود، نگاه کنند.

 

NINTCHDBPICT000662464606

 

حساب کاربری تلگرامی کیوانان (We The Pepe)، که بیش از 75000 دنبال کننده دارد، نوشت: «آیا دیدید چه کسی در بازتاب است؟ برو خودت ببین.»

حساب کاربری دیگری متعلق به یکی دیگر از چهره های مهم کیوانان در تلگرام (MelQ) با 140،000 دنبال کننده پس از اشتراک یک پست مشابه از یک حساب دیگر با بیش از 88000 مشترک در برنامه، به مردم گفت که به انعکاس عکس نگاه کنند.

این پست ها با صدها پاسخ موافق همراه بودند که شخص دیده شده به نوعی ترامپ است، شخصیتی «منجی مانند» برای طرفداران کیوانان که به اعتقاد آنها دوباره به عنوان رئیس جمهور برمی گردد. دیگران گفتند که این عکس احتمالاً تصویری ویرایش شده از دوران ترامپ در کاخ سفید است.

کاربر تلگرام (MySearchfor Truth) نوشت: «اثبات این که میهن پرستان این نمایش را اجرا می کنند... با استفاده از عکس قدیمی ترامپ، بایدن را وارد کرده ، بازتاب ترامپ را در پنجره گذاشته تا به پست کیوانان متصل شود.»

کاربر دیگری گفت: «آیا آنها فقط فتوشاپ بایدن را در تصویری که هنگام حضور دونالد ترامپ در دفتر کار گرفته شده، ارائه می کنند. »

«باربارا لیماندری» کاربر تلگرام اضافه کرد: «این سر / شانه های بایدن نیست. این دونالد جونیور ترامپ است ... رئیس جمهور واقعی !!»

همانطور که معمولاً در بسیاری از ادعاهای آنها وجود دارد، طرفداران محبوب کیوانان برای توجیه آخرین توطئه خود به پست های قدیمی رهبر مرموز خود معروف به «کیو» اشاره کردند.

کیوانان جنبشی حاشیه‌ ای و غیرمتعارف است که در فضای مجازی شدیدا سر و صدا کرده است، مخصوصا در آمریکا.

 

gettyimages-1294968117

 

کیوانان در کنه خود یک تئوری توطئه فراگیر و بی‌ اساس است که می‌ گوید دونالد ترامپ دارد مخفیانه با نخبگان شیطان‌ پرستی که کودکان را مورد آزار جنسی قرار می دهند و در دولت، بازار و رسانه‌ ها رخنه کرده‌ اند، می‌ جنگد.

پیروان کیوانان باور دارند که این مبارزه نهایتا به روز حسابی ختم خواهد شد که در آن افراد سرشناسی نظیر «هیلاری کلینتون» دستگیر، و اعدام می‌ شوند.

خلاصه داستان این است، اما تعداد شاخه‌ ها، انحرافات و مباحث داخلی چنان زیاد است که کل ادعاهای کیوانان سر به فلک می‌ گذارد، و اغلب هم متناقض است. طرفداران کیوانان با در نظر گرفتن اتفاقات خبری، حقایق تاریخی و علم‌ الاعداد به نتایج خیره‌کننده‌ ای می‌ رسند.

کیوانان از کجا شروع شد؟

در اکتبر 2017، کاربر ناشناسی یک سری مطلب در تالار گفت‌ و گوی 4چن منتشر کرد. او مطالبش را با امضای «کیو» کار کرده بود و مدعی بود که در آمریکا به سطحی از اطلاعات محرمانه دسترسی دارد که مستلزم داشتن »اجازه کیو» است.

این پیام‌ ها به «محموله کیو» یا «پودر سوخاری» معروف شدند و اغلب زبانی مرموز داشتند که پر از شعار، وعده و موضوعاتی بودند که برای ترامپ مثبت تلقی می‌ شد.

 

مگر کسی هم این حرف‌ ها را باور می‌ کند؟

بله. هزاران نفر. میزان ترافیک مرتبط با این تئوری در شبکه‌ های اجتماعی معروف مانند فیس بوک، توئیتر، ردیت و یوتیوب از سال 2017 به بعد شدیدا افزایش پیدا کرده است، و به نظر می‌ رسد که این مراجعات در جریان همه‌ گیری ویروس کرونا بیشتر هم شده باشد.

اگر شبکه‌ های اجتماعی را معیار قرار دهیم، صدها هزار نفر هستند که حداقل بعضی از تئوری‌ های عجیب و غریب ساخته کیوانان را باور کرده‌ اند.

محبوبیتش نیز با اتفاقاتی که قاعدتا باید کل تئوری را زیر سوال می‌ برد کم نشده است. برای مثال، نخستین مطالب کیو روی تحقیقات «رابرت مولر» دادستان ویژه، تمرکز داشتند.

طرفداران کیوانان مدعی بودند که تحقیقات رابرت مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا در واقع سرپوشی استادانه برای پژوهش درباره «پدوفیلیا» (آزار جنسی کودکان) بود. وقتی این تحقیقات بدون چنین کشفیاتی به پایان رسید، توجه تئوری‌ پردازان توطئه جلب موضوعات دیگر شد.

مومنان واقعی استدلال می‌ کنند که پیام‌ های کیو عمدا حاوی اطلاعات غلط است که به نظرشان رد این تئوری توطئه را غیرممکن می‌ کند.

چه تاثیراتی داشته است؟

طرفداران کیوانان ید طولایی در هشتگ‌ زنی دارند و در آزار هر کسی که به نظرشان دشمن است، همکاری می‌ کنند؛ از جمله سیاستمداران، خبرنگاران و چهره‌ های شناخته‌ شده‌ ای که به گمانشان در مخفی کردن افرادی که میل جنسی به کودکان دارند، نقش دارند.

البته کار به پیام‌ های تهدیدآمیز اینترنتی خلاصه نمی‌ شود. توییتر می‌ گوید که تصمیمش به اقدام علیه کیوانان احتمال رساندن «آسیب در فضای واقعی» بود.

تعدادی از حامیان کیوانان به دلیل تهدید و دست زدن به اقدامات مختلف در فضای واقعی دستگیر شده‌ اند.

یک مورد قابل توجه در سال 2018 به مرد مسلحی به نام «متیو رایت» مربوط بود که یکی از پل‌ های سد هوور را مسدود کرد. او بعدا اتهام دست زدن به اقدامات تروریستی را پذیرفت.

بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که بیشتر آمریکایی‌ ها چیزی درباره کیوانان نشنیده‌ اند. اما کیوانان شالوده حمایت خیلی از پیروان این جنبش از دونالد ترامپ است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.