دولت کلمبیا پیشنهاد ارائه جایزه برای شناسایی عاملان حمله به بالگرد حامل رئیس‌ جمهور این کشور را مطرح کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از شبکه الجزیره، در حالی که یک مقام کلمبیایی ادعای پیدا شدن مسلسل‌ هایی با آرم «نیروهای مسلح ونزوئلا» در نزدیکی محل حمله به بالگرد رئیس‌ جمهور کلمبیا را مطرح کرد، بوگوتا برای ارائه اطلاعاتی که منجر به شناسایی عاملان این حمله شود، جایزه سه میلیارد پزویی (معادل حدود 800 هزار دلاری) تعیین کرد.

در این سفر وزیر دفاع و کشور هم همراه رئیس جمهور بودند.

اظهارنظرهای مقام‌ های کلمبیا درباره ادعای حمله روز جمعه به بالگرد «ایوان دوکه» رئیس‌ جمهور این کشور در نزدیکی منطقه مرزی با ونزوئلا ادامه دارد.

«دیِگو مولانو» وزیر دفاع کلمبیا خبر داد دولت برای اطلاعات منجر به شناسایی افراد مسئول در این حمله تروریستی به بالگرد رئیس‌ جمهور کلمبیا، جایزه سه میلیارد پزویی (معادل حدود 800 هزار دلاری) پیشنهاد داده است».

«خورخه وارگاس» رئیس پلیس ملی کلمبیا در اظهاراتی ادعا کرد: تیم اعزامی به نزدیکی محل حمله به بالگرد حامل رئیس‌جمهور یک مسلسل  AK-۴۷ و مسلسل کالیبر 7.62 پیدا کرد که برچسب نیروهای مسلح ونزوئلا روی آن بود».

اتهام‌ زنی این مقام بوگوتا به کاراکاس در شرایطی انجام شده که به فاصله کوتاهی بعد از روی کار آمدن ایوان دوکه به عنوان رئیس‌ جمهور کلمبیا در سال 2018، روابط این دو کشور قطع شد.

رئیس‌ جمهور کلمبیا بارها به «نیکلاس مادورو» رئیس‌ جمهور ونزوئلا درباره دادن پناه به شورشیان مسلح کلمبیایی اتهام‌ زنی‌ کرده اما کاراکاس ضمن بی اساس خواندن این اتهامات، اعلام کرد که دوکه و دولت او طی سال‌ های اخیر در حال حمایت از شبه نظامیان برای حمله به ونزوئلا بوده‌ اند.

ایوان دوکه رئیس‌ جمهور کلمبیا روز جمعه با انتشار یک فیلم مدعی شد که بالگرد حامل او و برخی دیگر از مقام‌ های ارشد این کشور در منطقه مرزی «کاتاتومبو» هدف چند گلوله قرار گرفت اما در این حمله به کسی آسیبی نرسید و فقط چند سوراخ در بالگرد ایجاد شد.

بوگوتا و کاراکاس اندکی پس از روی کار آمدن دوکه محافظه کار در سال 2018 روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

کلمبیا در سال های گذشته، به ویژه در مناطق روستایی از جمله منطقه مرزی، بدترین خشونت های خود را تجربه کرده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.