با پیروزی دموکرات مسیحی‌ ها در شرق آلمان، امیدها به صدراعظمی «آرمین لاشت» متحد مرکل تقویت شد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزای آلمان، حزب دموکرات مسیحی با 36 درصد آرا موفق شد در انتخابات پارلمانی ایالت زاکسن-آنهالت بیشترین کرسی را به دست آورد. حزب راست‌ گرای «آلترناتیو برای آلمان» بخشی از آرای خود را از دست داد. 

آرای احزاب انتخابات زاکسن-آنهالتبدین شرح است: حزب دموکرات مسیحی بیش از 36 درصد، حزب آلترناتیو برای آلمان 22 درصد، حزب چپ 11 درصد، حزب سوسیال دموکرات حدود 8.5 درصد، حزب سبزها 6 درصد، حزب لیبرال 6.5  درصد و سایر احزاب 9.5 درصد.

برخلاف پیشی‌ بینی‌ ها که گفته می‌ شد رقابت نزدیکی میان حزب راست‌ گرای آلترناتیو برای آلمان و حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالت زاکسن‌-آنهالت در خواهد گرفت، نتایج اولیه شمارش آرا نادرست بودن این پیش‌ بینی را نشان داد. برنده و پیروز انتخابات محلی زاکسن-آنهالت حزب دموکرات مسیحی (حزب مرکل) بود. 

«راینر هازلوف» نخست‌ وزیر ایالت زاکس-آنهالت که 10 سال در این ایالت حاکم است اکنون می‌ تواند موقعیت حزبش را به عنوان قوی‌ ترین نیروی سیاسی تحکیم بخشد.

هازلوف از سال 2016 در ائتلافی با حزب سوسیال دموکرات آلمان و حزب سبزها در این ایالت دولت تشکیل داده است. او اکنون قادر است ائتلاف جدیدی را رهبری کند.

هازلوف پس از اعلام نتایج شمارش آرا مقابل خبرنگاران گفت: «ما در انتخابات پیروز شدیم. اکثر شهروندان در این ایالت گفتند که نمی‌ خواهند با راست افراطی همکاری کنند.»

این انتخابات، آخرین رای‌ گیری محلی پیش از انتخابات سراسری سپتامبر بود و شکست در آن می‌توانست ضربه‌ ای دیگر به امیدهای «آرمین لاشت» رئیس حزب دموکرات مسیحی برای جانشینی آنگلا مرکل در مقام صدر اعظمی این کشور باشد.

حزب راست‌ گرای آلترناتیو برای آلمان در جایگاه دوم قرار گرفته است. 

این گروه راستگرا در ایالت‌ های شرقی آلمان از جمله در ایالت زاکسن-آنهالت به طور کلی از استقبال بیشتری برخواردار است و حتی برخی نظرسنجی‌ ها پیش‌ بینی می‌ کردند که این حزب از حزب دموکرات مسیحی در انتخابات اخیر سبقت گیرد. اما این پیش‌ بینی نادرست از آب درآمدند و برعکس، آرای این حزب کاهش پیدا کرد.

حزب چپ آلمان با وجود از دست دادن بخشی از آرا موفق شد موقعیت خود را به عنوان سومین نیروی سیاسی در پارلمان ایالت زاکسن-آنهالت حفظ کند.

آرای حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز کاهش پیدا کرده و برای نخستین بار تک‌ رقمی شده است.  

حزب سبزها موفق شد دوباره وارد پارلمان ایالت زاکسن-آنهالت شود و موقعیت خود را حفظ کند.

یکی دیگر از احزاب پیروز انتخابات محلی زاکسن-آنهالت حزب دموکراتیک آزاد (لیبرال) بود. نمایندگان این حزب پس از 10 سال موفق شدند دوباره به پارلمان زاکسن-آنهالت برگردند. 

آنگلا مرکل که از سال 2005 میلادی کرسی صدراعظمی آلمان در اختیار دارد، قصد دارد پس از انتخابات سراسری سپتامبر از قدرت کناره‌ گیری کند؛ تصمیمی که در مجموع کار هم حزبی‌ های او را همزمان با افت محبوبیت دموکرات مسیحی‌ ها برای حفظ کرسی مرکل بسیار دشوار کرده است.

ایالت کوچک 2.2 میلیون نفری زاکسن-آنهالت سال‌ ها پس از اتحاد آلمان همچنان از مشکلات اقتصادی رنج می‌ برد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.