شب گذشته سرزمین های فلسطینی به ویژه قدس اشغالی شاهد درگیری های شدید میان فلسطینی ها و اشغالگران بود.

 

به گزارش جماران به نقل از رویترز، صبح امروز دوشنبه در پی حمله شهرک نشینان یهودی به محله«شیخ جراح» در قدس اشغالی و تلاش برای ورود به آن درگیری شدیدی میان فلسطینیان و اشغالگران به وقوع پیوست.

خبرگزاری فلسطینی «معا» گزارش داد که نیروهای اشغالگر  به شماری از ساکنان شهر قدس اشغالی که صبح امروز به سمت محله شیخ جراح در پی حمله شهرک نشینان به آن رفته بودند حمله کرد و به سمت آنها بمب های صوتی و گلوله های پلاسیتیکی شلیک کرد و با آبپاش ها تلاش کرد جلوی رفتن آنها به شیخ جراح را بگیرد.

جوانان فلسطینی نیز ورودی های اصلی محله شیخ جراح را با سطل زباله و سنگ بستند تا از ورود شهرک نشینان به آن جلوگیری کنند.

شهرک نشینان یهودی همچنین نیمه شب گذشته به محله «شعفاط» در قدس اشغالی حمله کردند اما جوانان فلسطینی با آنها مقابله کرده و از ورود آنها به این محله جلوگیری کردند.

قدس شرقی طی ماه مبارک رمضان شاهد درگیری های شدید فلسطینان با نیروهای اشغالگر و شهرک نشینان یهودی است.

در همین حال،  جمعیت هلال احمر فلسطین از زخمی شدن 14 فلسطینی در این درگیری ها خبر داد.

شایان ذکر است که انجمن های شهرک سازی رژیم صهیونیستی درصدد تبعید 500 فلسطینی ساکن 28 باب خانه در محله شیخ جراح هستند. 

در تحولی دیگر،در ادامه تحرکات و تظاهرات فلسطینیان ساکن شهرهای منطقه اشغالی 48 به نشانه حمایت از بیت المقدس و مسجد مبارک الاقصی و پشتیبانی از اهالی محله شیخ جراح واقع در قدس، فلسطینیان ساکن شهر حیفا تظاهرات کردند. 

شرکت کنندگان در تظاهرات با حمل پرچم های فلسطینی و سر دادن شعارهایی خواستار برچیده شدن اشغالگری و حمایت و پشتیبانی از فلسطینیان ساکن محله شیخ جراح شدند. 

در تقاطع البعنه و دیرالاسد تعدادی از تظاهرات کنندگان دست به نشانه حمایت از قدس و مسجد مبارک الاقصی تجمع کرده و پارچه نوشته هایی با محکومیت تجاوزات ارتش صهیونیستی علیه فلسطینیان در دست گرفتند.

برخی منابع محلی گزارش دادند که درگیریی هایی میان تظاهرات کنندگان و نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

در تقاطع الطیره ده ها تن از فلسطینیان با برپایی تظاهراتی همبستگی خود با فلسطینیان ساکن قدس و محله شیخ جراح را به نمایش گذاشتند. 

کمیته پیگیری امور فلسطینیان ساکن منطقه 48 پیشتر خواستار تظاهرات گسترده فلسطینیان ساکن شهرها و شهرک های مختلف منطقه اشغالی 48 و عزیمت فلسطینیان در قالب هیات ها به شهر قدس و محله شیخ جراح و حضور دایمی و گسترده در مسجد الاقصی شده بود. این درخواست پس از تشدید تجاوزات ارتش صهیونیستی علیه بیت المقدس صورت گرفت.

برخی منابع نیز گزارش دادند که نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیست شب گذشته بار دیگر به نمازگزاران و روزه داران فلسطینی در قدس اشغالی حمله کردند.

 هزاران فلسطینی از سرزمین های اشغالی 1948 و کرانه باختری روز شنبه برای اعتکاف در مسجد الاقصی و دفاع از آن در برابر اشغالگران اسرائیلی راهی قدس شریف شدند که بسیاری از آن ها با ممانعت نظامیان اسرائیلی مواجه شدند و اشغالگران اجازه ورود اتوبوس های حامل آنان به قدس را ندادند، اما با این حال آن ها پای پیاده خود را به مسجد الاقصی رساندند.

نماز تراویح شب گذشته با حضور بیش از 90 هزار فلسطینی در مسجد مبارک الاقصی برگزار شد.

نظامیان اشغالگر اسرائیلی به نمازگزارن فلسطینی در منطقه باب العامود، محله شیخ جراح و محوطه های مسجد الاقصی یورش برده و به طرز وحشیانه ای با شلیک گلوله، گاز اشک آور و نارنجک های صوتی اقدام به سرکوب آنان کردند.

هلال احمر فلسطین تا این لحظه شمار مجروحان را نزدیک به 100 نفر اعلام کرده که بسیاری از آن ها به بیمارستان انتقال داده شدند.

همزمان با قدس اشغالی، بسیاری از شهرهای کرانه باختری و نوار غزه نیز به صحنه درگیری شدیدی فلسطینیان با اشغالگران اسرائیلی در حمایت از ساکنان قدس تبدیل شده است.

در این درگیری ها نیز تاکنون ده ها نفر زخمی و عده ای هم بازداشت شدند..

روز گذشته نیز صدها اردنی  با برگزاری تظاهراتی بزرگ در نزدیکی سفارت رژیم صهیونیستی در منطقه «الربیه» واقع در غرب امان پایتخت این کشور خواستار اخراج سفیر رژیم اشغالگر و بسته شدن سفارت این رژیم شدند. این تظاهرات در پی حمله نظامیان رژیم اشغالگر به نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی و تخلیه فلسطینی ها از خانه های شان در محله الشیخ جراح در قدس اشغالی برگزار شد.

شرکت کنندگان در این تظاهرات شعارهایی در حمایت از قدس و قدسی ها سر دادند و خواستار اخراج سفر رژیم صهیونیستی از امان و نیز لغو معاهده صلح امضا شده میان اردن و رژیم صهیونیستی معروف به «وادی عربه»شدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات تأکید کردند که سفارت و معاهده با اردن پوششی برای اقدامات صهیونیست ها در قدس است.

اردنی ها در این تظاهرات، عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم اشغالگر را نیز به شدت محکوم کردند و از اتحادیه عرب خواستند که موضع روشنی درباره «توقف همه اقدامات عادی سازی روابط» با تل آویو شدند.

از سوی دیگر؛ وزارت خارجه اردن با اشاره به ارسال یادداشت اعتراضی برای رژیم صهیونیستی از ارائه اسناد و مدارک بیانگر بطلان احکام صادره از سوی دادگاه‌های اسرائیلی درباره محله شیخ جراح خبر داد.

وزارت خارجه اردن طی بیانیه‌ای تصریح کرد که این کشور به تلاش‌ها و اقدامات خود در بیش از یک سطح برای متوقف کردن تجاوزهای اسرائیل در مسجد مبارک الاقصی و بیت‌المقدس و ساکنان قدس در قدس شرقی ادامه خواهد داد.

«ضیف الله الفائز» سخنگوی رسمی این وزارت‌خانه طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «عمان نت» منتشر شد، اعلام کرد: «پادشاهی اردن به عنوان صاحب قیمومیت هاشمی بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس، تمام توانایی‌های خود را بر حمایت از مقدسات و هویت عربی، اسلامی و مسیحی و وضعیت تاریخی و قانونی موجود و توقف تجاوزهای اسرائیل متمرکز خواهد کرد.»

وی تاکید کرد که وزارت خارجه اردن هر روز با مقامات اسرائیلی و اشغالگران حاضر در قدس شرقی برای متوقف کردن تجازوها علیه مسجد مبارک الاقصی و نمازگزاران درگیر است و به طرف اسرائیلی درباره تداوم این تجاوزها هشدار داده و خواستار متوقف کردن آن و پایبندی به قانون بین‌الملل و حقوق بشر و احترام به وضعیت تاریخی و قانونی موجود در قدس شده است.

بر اساس این بیانیه، وزارت خارجه اردن همچنین مراتب اعتراض خود درباره حوادث دو شب اخیر در بیت المقدس را به مقامات صهیونیست ابلاغ کرده است.

الفایز افزود که وزارت خارجه اردن با برادران فلسطینی برای ایجاد هماهنگی و همسویی مواضع و تحرکات منطقه‌ای و بین‌المللی هدفمند با هدف مقابله با اقدامات و تجاوزهای اسرائیل در قدس اشغالی و تبلور مواضع بین‌المللی برای اعمال فشار بر مقامات اسرائیلی برای توقف تجاوزها علیه مسجدالاقصی در ارتباط و تماس مستمر است. اردن با جامعه بین‌الملل در تماس مستمر است تا آن را به انجام وظایفش و فشار بر اسرائیل ترغیب کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که کلیه تجاوزها علیه مسجد الاقصی و نمازگزاران از سوی پلیس و نیروهای ویژه اسرائیلی یک اقدام وحشیانه مردود و محکوم است.

درباره محله «الشیخ جراح»، الفایز توضیح داد که وزارت خارجه اردن در چارچوب تلاش‌های مستمر برای پشتیبانی از ساکنان این محله و دارایی‌های قانونی آنها، یک یادداشت رسمی برای وزارت خارجه اسرائیل ارسال کرده است و مخالفت خود با تلاش مقامات اسرائیلی برای کوچاندن اهالی این محله را اعلام و تاکید کرده است که به موجب قانون بین‌الملل و حقوق بشر بایداز فلسطینی‌ها حمایت شود. لذا مقامات اسرائیلی حق کوچ اجباری آنها از منازلشان را ندارند و این کوچ اجباری نقض آشکار حقوق بین‌الملل و حقوق بشر است.

اردن همچنین اعلام کرد که در این یادداشت، بر بطلان احکام دادگاه‌های اسرائیلی علیه قدس شرقی اشغالی با استناد به حقوق بین‌الملل و بشر تاکید کرده است.

وی تاکید کرد که به همراه این یادداشت، اسناد و مدارک لازم که حقانیت مالکیت خانواده‌های فلسطینی در محله شیخ جراح را ثابت می‌کند در اختیار صهیونیست‌ها قرار داده شده است.

الفایز گفت که وزارت خارجه اردن از همان آغاز درگیری‌های به سفرای خود در کشورهای مختلف جهان ابلاغ کرده که تا با برادران در دولت فلسطین و کشورهای عربی هماهنگ باشند و به اقدام و تلاش برای تماس با دولت‌ها و مقامات مسئول، شورای امنیت، شورای حقوق بشر، نهادهای اتحادیه اروپا و ...برای ترغیب آنها به اتخاذ مواضع مورد نیازبه منظور جلوگیری از اقدامات صهیونیست‌ها در بیت‌المقدس ادامه دهند.

از سوی دیگر، «أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن در گفت‌وگوی تلفنی با «ریاض المالکی» همتای فلسطینی‌ خود، اوضاع قدس و مسجدالأقصی را بررسی کرد و هر دو تاکید کردند که قدس و اماکن مقدس خط قرمز است و تجاوزات اسرائیلی‌ها نقض آشکار قانون بین‌المللی، تحریک احساسات دو میلیارد مسلمان و جنایتی است که باعث شعله‌ور شدن درگیری می‌شود و منطقه را به سمت بحران بیشتر سوق می‌دهد.

در تحولی دیگر،«احمد عباسی» عضو جنبش فتح از منطقه قدس به شبکه خبری العالم گفت: سیاست نتانیاهو شکست خورده است و حوادث امروز شیخ جراح و البلد و قدس برای این است که کنترل اوضاع را دوباره به دست بگیرد اما مردم دیگر تحمل شگردهای آنها را ندارد. اما امروز در شیخ جراح ایستاده ایم تا به نتانیاهو بگوییم که تو خواهی رفت و نخواهی توانست قدس را به کنترل خود درآوری.

رژیم صهیونیستی در سایه اختلافات حزبی و کش و قوس های انتخاباتی و بی ثباتی سیاسی، چاره ای جز تسلیم شدن در مقابل خواست مردم فلسطین و پایان دادن به تروریسم نظامی خود و شهرک نشینان ندارد.

این رژیم می کوشد سلطه خود را بر قدس تحمیل کند اما این آرزو در شرایط کنونی و در سایه مبارزات و پایداری ملت فلسطین، دست نیافتنی است.

مسجد الاقصی جمعه شب نیز صحنه درگیری های شدید بین نمازگزاران فلسطینی و اشغالگران اسرائیلی بود.

 نظامیان اشغالگر اسرائیلی شامگاه جمعه به مسجد الاقصی حمله کرده و اقدام به سرکوب نمازگزاران و روزه داران فلسطینی کردند.

صهیونیست ها برای سرکوب نمازگزاران اقدام به شلیک نارنجک های صوتی و گاز اشک آور به داخل محوطه های مسجد الاقصی کردند که طی آن ده ها نفر زخمی شدند.

هلال احمر فلسطین شمار مجروحان درگیری های جمعه در مسجد الاقصی را 205 نفر (از جمله چند خبرنگار و شماری از نگهبانان این مسجد) اعلام کرده که ده ها نفر از آن ها برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند و اکنون بستری هستند.

حال چند نفر از مجروحان نیز وخیم اعلام شده است.

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که بیشتر مجروحان از ناحیه صورت و چشم هدف قرار گرفته اند.

صهیونیست های اشغالگر حتی به داخل مصلای قبلی حین اقامه نماز فلسطینیان نارنجک های صوتی و گاز اشک آور شلیک کردند و برق آن را هم قطع کردند.

  در همین حال، گردان‌های مقاومت ملی فلسطین شاخه نظامی جبهه دموکراتیک آزادی‌بخش فلسطین روز شنبه از رزمندگان خود در غزه خواست تا در حالت آماده‌باش کامل باشند.

«ابوخالد» سخنگوی «گردان‌های مقاومت ملی» شاخه نظامی جبهه دموکراتیک آزادی‌بخش فلسطین در یک کنفرانس خبری در غزه ضمن اعلام حالت آماده باش کامل گفت که موشک‌های نیروهای مقاومت آماده شلیک و به ساعت صفر نزدیک است.

وی از اراده فلسطینی های ساکن کرانه باختری و قدس اشغالی که رژیم صهیونیستی از طریق سیاست ترور خود و قتل عمد فلسطینیان سعی در از بین بردن آن به هر بهانه‌ای را دارد، تمجید کرد.

ابوخالد افزود: فرماندهی گردان‌های مقاومت ملی از نزدیک همه حوادث و رویدادهای جاری در شهر قدس اشغالی و تعرض های روزانه علیه ساکنان این شهر مقدس و اهالی محله الشیخ جراج و همچنین حملات صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی را دنبال می‌کند.

سخنگوی گردان های مقاومت ملی از همه فلسطینی ها خواست تا رهبری ملی واحدی برای مقاومت مردمی فلسطین در برابر جنایات رژیم صهیونیستی و رویارویی در یک جبهه فراگیر طبق تصمیم هایی که در نشست‌های ملی فلسطینیان گرفته شده است، تشکیل دهند.

وی در پایان به رژیم اشغالگر درباره ادامه تجاوزاتش علیه مردم فلسطین و مقدسات آنها و ادامه سریال آوارگی و یهودی سازی و سرکوب روزانه در مناطق مختلف قدس اشغالی از جمله الشیخ جراح هشدار داد.

سخنگوی «گردان‌های مقاومت ملی» تاکید کرد که صبر ما رو به پایان است و زیاد ساکت نخواهیم نشست و رژیم اشغالگر نیز به توانایی‌ها و امکانات نظامی ما واقف است و می‌توانیم زندگی شهرک نشینیان را به جهنم تبدیل کنیم. لذا سران رژیم اشغالگر باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند و بازی با آتش را متوقف کنند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.