گفتگوی اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در گفت و گو با جماران؛

قهرمانپور: اگر دو سوم نمایندگان سنا به استیضاح ترامپ رای دهند او نمی تواند مجددا کاندیدای ریاست جمهوری شود/ استیضاح ترامپ می تواند به صورت مسالمت آمیز به عمر سیاسی او پایان دهد

تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: بخشی از جمهوری خواهان هنوز نمی دانند با ترامپ چه کار کنند. چرا که او بدنه حزب جمهوری خواه را علیه آنها شورانده است. اگر استیضاح اتفاق بیفتد آن بخش از جمهوری خواهان نیز می توانند با هزینه ای که دموکرات ها برای این کار می پردازند به خواسته خود برسند.

پایگاه خبری جماران: یک تحلیلگر حوزه بین الملل گفت: استیضاح ترامپ می تواند به صورت مسالمت آمیز به عمر سیاسی ترامپ پایان دهد و خطر ترامپ را هم برای دموکرات ها و هم جمهوری خواه ها از بین ببرد.

رحمن قهرمانپور در گفت و گو با خبرنگار جماران، درباره روند تحولات در آمریکا پس از اعتراضات موسوم به 6 ژانویه گفت: اینکه رئیس جمهوری در آمریکا از هواداران خود بخواهد روز تایید آرای الکترال دست به تظاهرات بزنند، بی سابقه است. پوشیده نیست که مسأله دموکراسی در آمریکا از سوی برخی ها «بحران دموکراسی» خوانده می شود و عده ای نیز از آن به عنوان «دل زدگی مردم از سیاست نام» می برند. این مسأله جدیدی نیست و از سال 2000 به این سو در دموکراسی های مختلف شاهد این قضیه بوده ایم.

سرخوردگی از نظام های دموکراتیک بسیار جدی شده است

وی افزود: در انتخابات 2015 بریتانیا دیدیم که دو حزب کارگر و لیبرال در مجلس عملکرد ضعیفی داشتند و در عین حال حزب استقلال اسکاتلند درخشش عجیبی پیدا کرد. یا برای اولین بار در اتریش نماینده حزب راست افراطی به قدرت رسید. از سوی دیگر طرفداران فرگزیت یا همان خروج فرانسه از اروپا بودند و خیلی از مسائل دیگر. بنابراین از سال 2000 به این سو بحثی جدی در میان لایه های سیاسی مطرح و اخیرا نیز دامنه دار شده است.

این تحلیلگر حوزه بین الملل ادامه داد: سرخوردگی بخشی از جوامع نسبت به عملکرد نظام های دموکراتیک بسیار جدی شده است. در آن بخش از سرخوردگان، ناسیونالیست ها، مذهبی ها و افرادی وجود دارند که از عملکرد اقتصادی نظام های دموکراتیک دچار فقر شدند. این طیف را در میان حامیان دونالد ترامپ به روشنی می بینیم. ناسیونالیست های سفیدپوست، فاشیست های نژادپرست و مردم فقیری که بسیار ساده و صمیمی هستند و گمان می کنند ترامپ برنده شده است.

 

حامیان ترامپ، سرخوردگان لیبرال دموکراسی بودند

قهرمانپور بیان کرد: آقای فوکویاما در کتاب «هویت» خود به صراحت گفته که حامیان ترامپ، سرخوردگان لیبرال دموکراسی بودند. هم سرخوردگان سیاسی و هم اقتصادی، این مسأله منحصر به آمریکا نیست و مشکلی است که سایر دموکراسی ها در دنیا نیز با آن مواجه هستند.

او درباره دلایل پیگیری استیضاح ترامپ تنها چند روز مانده به پایان دوره اش گفت: دو دلیل عمده برای این مساله وجود دارد. دلیل اصلی این است که دموکرات ها می خواهند به صورت قانونی به عمر سیاسی ترامپ پایان دهند و در 4 سال آینده مانع از این شوند که ترامپ بتواند چالش های جدی برای دولت بایدن ایجاد کند. از آنجا که ترامپ اعلام کرده همچنان در صحنه سیاست خواهد ماند و ممکن است شبکه ای تلویزیونی در نقد سیاست های بایدن ایجاد کند، دموکرات ها چنین اقدامی را مدنظر قرار داده اند.

 

دموکرات ها به دنبال خلاص شدن از دست ترامپ هستند

قهرمانپور گفت: فراموش نکنیم که ترامپ منابع مالی قابل توجهی در اختیار دارد و تا 6 ژانویه نیز برای طرح شکایت های انتخاباتی خود حدود 200 میلیون دلار از مردم پول گرفته است. بنابراین او می تواند از این منابع مالی و موقعیتی که در اختیار دارد به منظور ایجاد چالش برای دولت بایدن و دموکرات ها استفاده کند. لذا دموکرات ها به دنبال این هستند که از فرصت اتفاقات رخ داده در 6 ژانویه استفاده کنند تا از دست ترامپ خلاص شوند.

او اظهار داشت: فارغ از حزب دموکرات نیز بخشی از جامعه مدنی، حتی گروهی از جمهوری خواهان، دانشگاهیان و فعالان مدنی از چالشی که آقای ترامپ برای دموکراسی و لیبرال دموکراسی آمریکا ایجاد کرده، احساس نگرانی کرده اند. این چالش به حدی بوده که آرنولد شوارتزنگر، فرماندار سابق کالیفرنیا هم وارد کمپین پایان دادن به عمر سیاسی ترامپ شده است. نه تنها آرنولد، بلکه اشخاص دیگری نظیر همسر آقای مک کین، میت رامنی و برخی جمهوری خواهان برجسته دیگر هم معتقدند با اتفاقی که در 6 ژانویه افتاد ترامپ صلاحیت ماندن در عرصه سیاسی را ندارد و باید کنار گذاشته شود.

 

هزینه دفاع از ترامپ در آمریکا بالا رفته است

وی افزود: این دو جریان همدیگر را تقویت می کنند به این معنا که مخالفت با استیضاح ترامپ کار دشواری شده است. به هر حال اسنادی که برخی رسانه ها مانند CNN مدعی وجود آنها هستند نشان می دهند که ای بسا اتفاقات 6 ژانویه برنامه ریزی شده بوده و امروز نیز خبرهایی منتشر شده که ممکن است اعتراضات تا 20 ژانویه در آمریکا تکرار شود. این خبرها نهادهای امنیتی را نگران می کند و همچنین حمایت از ترامپ را دشوارتر می کند.

قهرمانپور گفت: نشریه پولیتیکو هم امروز گزارش داده که ترامپ در داخل کاخ سفید اعتمادی به مشاورین ندارد و رابطه اش با مایک پنس، معاون اولش قطع شده است و جوّ بی اعتمادی بر کاخ سفید حاکم شده است. می خواهم بگویم هزینه دفاع از ترامپ در آمریکا بالا رفته و دستگیری هایی که در فرودگاه های آمریکا انجام شده، ممکن است یادآور جریان مک کارتی در سال1960 باشد. همان جریانی که طی آن افرادی را به جرم حمایت از کمونیسم دستگیر کردند. لذا این بار هم ممکن است جریانی مشابه مک کارتی شکل بگیرد و طرفداران ترامپ را بازداشت کنند.

 

استیضاح ترامپ می تواند به صورت مسالمت آمیز به عمر سیاسی ترامپ پایان دهد

وی بیان کرد: اگر در روزهای آینده شاهد اعتراضات و به ویژه اعتراضات مسلحانه در آمریکا باشیم به وقوع پیوستن چنین امری دور از ذهن نیست. بنابراین استیضاح ترامپ می تواند به صورت مسالمت آمیز به عمر سیاسی ترامپ پایان دهد و خطر ترامپ را هم برای دموکرات ها و هم جمهوری خواه ها از بین ببرد. زیرا بخشی از جمهوری خواهان هنوز نمی دانند با ترامپ چه کار کنند. چرا که او بدنه حزب جمهوری خواه را علیه آنها شورانده است. اگر استیضاح اتفاق بیفتد آن بخش از جمهوری خواهان نیز می توانند با هزینه ای که دموکرات ها برای این کار می پردازند به خواسته خود برسند.

قهرمانپور در پاسخ به این سوال که آیا اگر ترامپ استیضاح شود دیگر نمی تواند چهارسال دیگر نامزد ریاست جمهوری شود، گفت: اگر دو سوم نمایندگان سنا به استیضاح او رأی دهند نمی تواند مجدد کاندیدا شود. پیش بینی این مساله سخت است و باید دید دلایل کنگره برای استیضاح او چیست؟ اگر مبنا ماده 25 قانون اساسی باشد مطابق آن کسی که صلاحیت جسمی و روانی برای ریاست جمهوری نداشته باشد نمی تواند مجددا کاندیدا شود. باید دید مبنای کنگره چیست؟ البته این روزها کنگره در تعطیلی به سر می برد و هنگامی که بازگشایی شود ممکن است دوره ترامپ پایان یافته باشد. از این رو، استیضاح او چندان مطرح نیست.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.