فرایند واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» روز یکشنبه در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، در مجموع تاکنون ۱۶ کشور عضو این اتحادیه با استفاده از واکسن مشترک شرکت های داروسازی «فایزر» آمریکا و «بیون تک» آلمان موافقت کرده اند. کمیسیون اروپا پیش از این به دنبال موافقت اداره دارویی اروپا با استفاده از این واکسن از آغاز کارزار واکسیناسیون به طور مشترک در کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخن گفته بود.

آمریکا، انگلیس و برخی از کشورهای آمریکای لاتین پیش از این کارزار واکسیناسیون در مقابل ویروس کرونا را آغاز کرده بودند. روسیه نیز از روز پنجم دسامبر (۱۵ آذر) واکسیناسیون با واکسن «اسپوتنیک پنج» را که مرحله سوم آزمایش بالینی آن ادامه دارد آغاز کرده است.

اداره دارو و غذای آمریکا تاکنون علاوه بر واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» برای استفاده از واکسن شرکت «مدرنا» نیز مجوز صادر کرده است.

 

شناسایی اولین مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در فرانسه و اسپانیا

اولین محموله واکسن های ویروس کرونا روز شنبه در حالی وارد خاک فرانسه شد که اولین مورد ابتلا به نوع جهش یافته این ویروس در این کشور شناسایی شده است. شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در بریتانیا هفته گذشته منجر به بسته شدن مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این کشور شده بود.

اولین فردی که در فرانسه به نوع جهش یافته ویروس کرونا مبتلا شده فردی است که به طور معمول ساکن انگلیس است. او اکنون در شهر «تور» در غرب فرانسه به سر می برد. بنا به گزارش ها تست کرونای او در حالی مثبت اعلام شده است که وی علائم ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» ندارد.

مقامات فرانسه با وجود قرنطینه لندن و بخش هایی از انگلستان نگران شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در خاک این کشور هستند. تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه روز جمعه به بیش از ۲۰ هزار مورد رسید. این در حالی است که تنها ۱۰ روز از پایان قرنطینه سراسری در فرانسه می گذرد و مقررات منع تردد شبانه در سراسر این کشور همچنان اجرا می شود.

اولین مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در آلمان، ژاپن و لبنان نیز شناسایی شده است. اسپانیا آخرین کشوری است که به مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در آن مشاهده شده است.

نوع جهش یافته ویروس ۵۰ تا ۷۴ درصد بیشتر مسری است

نتیجه چند پژوهش در انگلیس نشان می دهد که نوع جهش یافته ویروس کرونا مسری تر از نوع اولیه آن است که از شهر ووهان در چین به سایر مناطق جهان سرایت کرد. بنا به نتیجه یکی از این پژوهش ها نوع جهش یافته ویروس کرونا بین ۵۰ تا ۷۴ درصد مسری تر از نوع اولیه آن است.

محققان انگلیسی به این نتیجه رسیده اند که شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا می تواند شمار افراد بستری در بیمارستان ها و همچنین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» را افزایش دهد.

اجرای قرنطینه‌های جدید در اروپا در آستانه آغاز واکسیناسیون

از سوی دیگر اتریش، اسکاتلند و ایرلند شمالی روز شنبه بار دیگر مقررات قرنطینه سراسری را به اجرا گذاشتند. مقررات قرنطینه در حالی به اجرا در می آید که تنها یک روز از جشن کریسمس می گذرد. مقامات کشورهای اروپایی طی روزهای گذشته بارها از احتمال شیوع گسترده ویروس کرونا در جریان گردهمایی های جشن کریسمس ابراز نگرانی کرده بودند.

تاکنون بیش از ۲۵ میلیون نفر در قاره اروپا به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.