بر اساس برخی تحلیل های تحلیلگران نزاع جهانی اکنون« در مرحله نخست» خود قرار دارد.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، بر اساس گزارش سازمان اطلاعات نظامی جمهوری چک برای سال 2019 که روی وبسایت این سازمان منتشر شده است خطر وقوع جنگ جهانی جهان را تهدید می کند.

بر اساس تحلیل های تحلیلگران سازمان اطلاعات نظامی چک نزاع جهانی اکنون« در مرحله نخست» خود قرار دارد.

در این گزارش آمده است که رقابت میان ایالات متحده آمریکا،روسیه و چین به مثابه دلیل احتمالی نزاع است.

در این گزارش همچنین آمده است که اهمیت قوانین بین المللی کم شده است و مذاکرات مسالمت آمیز به عنوان وسیله ای برای حل تناقض های رو به رشد از بین رفته است و اعتماد به نظام جهانی نیز مورد تردید است.

به باور تحلیلگران به بازی گرفتن افکار عمومی و آگاهی مردم به افزایش تنش کمک می کند.

پیش از این مجله مصلحت ملی نیز احتمال وقوع جنگ میان روسیه و ناتو را مورد ارزیابی قرار داده بود.

«کریس اوزبورن» نویسنده گزارش این مجله با استناد به دیدگاه های کارشناسان نوشته بود که برتری در عملیات نظامی طولانی مدت از آن پیمان ناتو خواهد بود اما اگر ورسیه تصمیم به حمله به کشورهای بالتیک بگیرد ناتو خود را در موقعیت وحشتناکی می بیند و این پیمان در چنین حالتی هیچ کاری برای رویارویی با مسکو نمی تواند انجام دهد.

این در حالی است که سه روز پیش نیز فرمانده نیروهای مسلح انگلیس هم نسبت به وقوع جنگ جهانی سوم هشدار داده بود.

فرمانده نیروهای مسلح انگلیس هشدار داد، وضعیت بلاتکلیفی و نگرانی درباره بحران اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا ممکن است خطر وقوع یک جنگ جهانی را به دنبال داشته باشد.

«نیک کارتر» فرمانده نیروهای مسلح انگلیس در یک مصاحبه درباره احتمال تشدید سریع تنش‌های منطقه‌ای و تبدل آنها به یک جنگ جهانی و فراگیر هشدار داد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد ارتش انگلیس هشدار داد، وضعیت بلاتکلیفی و نگرانی درباره بحران اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا ممکن است خطر وقوع جنگ جهانی سوم را به دنبال داشته باشد.

«نیک کارتر» فرمانده نیروهای مسلح انگلیس در یک مصاحبه اعلام کرد، تشدید تنش‌های منطقه‌ای و اشتباه در قضاوت‌ها ممکن است در نهایت به یک درگیری گسترده منجر شود.

او به اسکای نیوز گفت: «به نظر من، ما در دوره‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که جهان در وضعیت بسیار بلاتکلیف و پر اضطرابی است و البته ساختار رقابت جهانی، خصیصه زندگی ما است و به نظر من خطر واقعی که ما با ان مواجهیم، این است که با توجه به تعداد بسیار منازعات منطقه ای  که در جریان هستند، احتمال آن وجود دارد که تشدید این تنشها سبب سوء محاسبه شود».

مجری این شبکه انگلیسی از کارتر سوال کرد که ایا منظور شما این است که تهدید واقعی درباره احتمال وقوع جنگ جهانی سوم وجود دارد؟

این مقام ارشد نظامی انگلیس در جواب گفت: «آنچه من می‌گویم این است که یک تهدید واقعی وجود دارد و ما باید درباره این خطرات آگاهی داشته باشیم».

طبق گزارش رویترز، کارتر که از سال ۲۰۱۸ فرمانده نیروهای نظامی انگلیس شده است، همچنین هشدار داد، باید کشته شدن افراد در جنگ‌های گذشته را به عنوان هشدار برای آنهایی که شاید به دنبال تکرار اشتباهات گذشته باشند، یادآوری کرد.

وی در این باره تصریح کرد: «اگر شما وحشت جنگ را فراموش کردید، در آن صورت خطر واقعی این است که افراد شاید فکر کنند رفتن به جنگ یک کار منطقی است. ما باید به خاطر بسپاریم که تاریخ شاید خودش را تکرار نکند اما یک ریتم دارد و اگر شما به وقایع قرن گذشته نگاه کنید منظور من قبل از آغاز دو جنگ جهانی، به نظر من این وضوع قابل جدل نیست که تشدید تنش سبب سوءمحاسبه شد و در نهایت همین موضوع به جنگی منجر شد که امیدوارم ما هرگز دوباره شاهدش نباشیم».

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی جنگ جهانی سوم
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.