در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جو بایدن کاندیدای دموکرات ها همچنان در نظر سنجی ها از ترامپ رقیب خود جلوتر است.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نظرسنجی ها نشان می دهد که «جو بایدن» کاندیدای دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا همچنان جلوتر است.

بر اساس نتایج نظرسنجی هایی که وبسایتRealClearPolitics گردآوری کرده است میزان حمایت آمریکایی ها از بایدن 51.3 درصد و میزان حمایت از ترامپ43.5 درصد است.

بر اساس ارزیابی های نظر سنجی میزان حمایت از ترامپ بین 40 تا 46 و میزان حمایت از بایدن 49 تا 54 درصد است.

ولی شبکه تلویزیونی«فاکس نیوز» که مورد علاقه ترامپ است اعلام کرد که ترامپ در هفته های اخیر توانسته است که جایگاه و عقب ماندگی از بایدن را جبران کند و آن را از 10 درصد به 8 درصد کاهش دهد.

از سوی دیگر، وبسایت  FiveThirtyEight که در زمینه نظرسنجی تخصص دارد فرصت پیروزی بایدن را 90 درصد ارزیابی کرد.

در همین حال، بیش از 87.7 میلیون نفر در انتخابات زودهنگام آمریکا شرکت کردند و رای خود را به صندوق رای گیری ریختند. این یعنی 60 درصد از همه رای دهندگان در این انتخابات شرکت کردند.

به رغم پیش بینی هایی صورت گرفته تا کنون نتایج انتخابات آمریکا همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد زیرا چهار سال پیش با وجود آن که همه پیش بینی ها و نظرسنجی ها حکایت از پیروزی«هیلاری کلینتون» کاندیدای دموکرات ها داشت اما ترامپ پیروزی ناگهانی به دست آورد.

گاردین نیز روز گذشته در گزارشی نوشت: تقریبا تمام نظرسنجی ‌ها از پیشتازی کاندیدای حزب دموکرات خبر می ‌دهند. مثلا در آخرین نظرسنجی «آی ‌بی ‌دی/تیپ» مربوط به همین امروز بایدن در سطح کشوری 51 به 45 از ترامپ پیش است، در حالی که «جو جورگنسن» کاندیدای حزب لیبرتارین، حدود یک درصد رای می‌ آورد و «هووی هاکینز» کاندیدای حزب سبز، زیر یک درصد.

در تمام نظرسنجی ‌های کشوری نیز بایدن از رقیب خود پیش است گرچه میزان پیش‌ بینی‌ ها با همدیگر تفاوت ‌های بسیاری دارد. 

از نظرسنجی «یو اس ‌ای تودی/سافولک» که در آن 52 به 44 پیش است (با اختلاف 8 درصد) تا نظرسنجی ‌های «هیل/هریس ایکس» و «راسموسن ریپورتز» که در آنها به ترتیب 49 به 45 و 48 به 47 پیش است. یعنی با اختلاف بسیار کمتر که (دست کم در مورد آخری) با توجه به نظام «کالج انتخاباتی» ضرورتا منجر به پیروزی او نمی ‌شود.

نظرسنجی روزنامه ایندیپندنت هم نشان می ‌دهد که 51 درصد آمریکایی ‌ها معتقدند که دونالد ترامپ به جایگاه کشورشان در دنیا لطمه زده است.

در ایالت‌ های چرخشی هم در روزهای گذشته اوضاع بیشتر به نفع بایدن بود. برای اولین بار در چند دهه اخیر نام ایالت تگزاس (دومین ایالت بزرگ کشور پس از آلاسکا که مساحت آن تقریبا اندازه کشور ترکیه است) به عنوان ایالت چرخشی مطرح شده است.

بعضی نظرسنجی‌ ها حتی نشان داده‌اند که رأی جمهوری ‌خواهان در ایالت «مونتانا» نیز نزدیک به دموکرات ‌ها خواهد بود. البته بسیار بعید است حزب آبی در این ایالت کوهستانی پیروز شود اما همین ‌که نتیجه انتخابات در آن ‌جا هم نزدیک است، خبر از اقبال غیرمنتظره بایدن در بعضی نقاط می‌ دهد. در ایالت نیوهمپشایر هم نظرسنجی ‌ها همه از پیشتازی تقریبا مطلق بایدن خبر می ‌دهند.

تنها مورد استثناء در میان ایالت ‌های چرخشی، ایالت آریزونا است که در آخرین نظرسنجی ‌ها بیشتر و بیشتر به سوی جمهوری‌ خواهان می ‌رود.

اختلاف درصد محبوبیت بایدن در مقایسه با ترامپ در میشیگان – ایالتی که ترامپ در انتخابات سال 2016 بر رقیب خود هیلاری کلینتون پیروز شد – اکنون به 7.3 درصد رسیده است. 50.6 درصد پرسش ‌شوندگان در میشیگان گفته‌اند به بایدن، و 43.3 درصد گفته ‌اند به ترامپ رای می ‌دهند.

رقابت این دو در پنسیلوانیا نزدیک ‌تر است و تعداد کسانی که گفته ‌اند به بایدن رای می ‌دهند، تنها 5.7 درصد از طرفداران ترامپ بیشتر است. اما رقابت اصلی در ایالت «چرخشی» فلوریدا است، که رای ‌دهندگان معمولا به دور از وابستگی‌ های سیاسی به کاندیدای مورد انتخاب خود رای می‌ دهند.

همه‌ گیری ویروس کرونا در ماه ‌های اخیر در آمریکا و نحوه مقابله دولت با آن، از میزان مقبولیت دونالد ترامپ، که برای ماندن در کاخ سفید برای چهار سال دیگر مبارزه می‌ کند، کاسته است و پیروزی در فلوریدا برای او از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

47.2 درصد پرسش‌ شوندگان در اوهایو گفته ‌اند به ترامپ ، و 46.4 درصد گفته‌ اند به بایدن رأی می ‌دهند. در میشیگان، 50.6 درصد به بایدن و 43.3 درصد به ترامپ رای خواهند داد. در فلوریدا 48.6 درصد آرا به نفع بایدن، و 46.7 به نفع ترامپ است.

یکی از مهم ترین نظرسنجی ‎های انتخاباتی که با دامنه 50 هزار نفری، حمایت دانشگاه هاروارد و مدیریت موسسه یوگاو انجام شده است، به جمع ‎بندی رسیده و نتایج آن اعلام شده است. جزئیات نتایج این نظرسنجی، حاکی از بهبود جدی موقعیت بایدن در میان سفیدها، در مقایسه با دستاورد هیلاری کلینتون در سال 2016 و افزایش حمایت لاتین‎تبارها از ترامپ است که برای او در ایالت هایی مانند فلوریدا و تگزاس می ‎تواند تعیین کننده باشد.

در نظرسنجی فاکس نیوز هم بایدن در میان مستقلان، در این نظرسنجی، 54 به 32 درصد برتر است. ترامپ در سال 2016، عملا در میان مستقلان بیشتر از رقیبش رأی آورد. برتری بایدن در میان سالخوردگان، 10 درصد است. ترامپ 9 درصد بیشتر از هیلاری کلینتون در سال 2016 از این ها رای گرفت.

وب‌ سایت 538 که چهار سال پیش 30 درصد شانس پیروزی برای ترامپ قائل شده بود، امسال شانس پیروزی مجدد رئیس ‌جمهور را تنها 11 درصد می‌ داند.

جو بایدن در میان برخی اقشار کلیدی جامعه از مقبولیت بالایی برخوردار است؛ از جمله در میان افراد با سن بالا، رای دهندگان مستقل که رسما به هیچ‌ یک از دو حزب دموکرات یا جمهوری‌ خواه وابستگی ندارند، و نیز رأی‌ دهندگانی که در حومه شهرها زندگی می ‌کنند.

اما بیشتر شرکت‌ های نظرسنجی چهار سال پیش نیز خبر از پیروزی هیلاری کلینتون می ‌دادند. همین باعث شده است که خیلی ‌ها این سوال را مطرح کنند که آیا نظرسنجی ‌ها امسال هم اشتباه می ‌کنند؟

چند عامل به نفع دموکرات ‌ها وجود دارد: بایدن نه فقط در نظرسنجی‌ های کلی که در میان گروه‌ های کلیدی مثل زنان ساکن حومه ‌های شهر خوب عمل می ‌کند و از نظر شخصی او بسیار محبوب ‌تر از هیلاری کلینتون است که حتی بین برخی رای‌ دهندگان خودش هم محبوب نبود.

با این همه تیم بایدن می ‌دانند که باید تا دقیقه 90 برای پیروزی تلاش کنند.

 

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.