برخی از هواداران عربستان سعودی با توجه به شرایط دشواری که لبنان اکنون در آن به سر می برد خود را موضع قدرت می بینند اما آیا این گونه است؟

 

به گزارش جماران، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب تحلیلی در روزنامه رأی الیوم نوشت: هواداران حزب«نیروهای لبنانی» دکتر«سمیر جعجع» رهبرشان را «حکیم» می نامند نه به خاطر آن که پزشکی خوانده است بلکه به دلیل سخنان حکیمانه اش و توان بالایش در مدیریت بحران و به طور خاص بحران های لبنان است ولی سخنانی که اخیرا روزنامه لبنانی «الاخبار» منسوب به وی فاش کرده است و آنها را روز جمعه در میهمانی با آقای «ولید جنبلاط» رهبر حزب سوسیالیست«ترقیخواه» در منزل«نعمه طعمه» نماینده پارلمان زده است،حکیمانه نیست و چه بسا بسیار متهورانه است و نشان دهنده ارزیابی بد است.

جعجع«حکیم» در این دیدار گفت:«با رویارویی با حزب الله تا آخر می رود» و تأکید کرده است که «15 هزار فرد مسلح دارم و قادر به این رویارویی هستیم زیرا حزب الله به دلیل اوضاع کنونی لبنان و منطقه از ضعف بزرگی رنج می برد».زمانی هم که آقای جنبلاط نسبت به خطرات این سخنان به وی هشدار داد، جعجع پاسخ داد« ما امروز بسیار قوی تر از دوران بشیر جمیل هستیم و حزب الله ضعیف تر از دورانی است که ابوعمار(یاسرعرفات)بوده است».

نمی دانیم این معیارهایی که دکتر جعجع برای مقایسه و ارزیابی اش از توان و امکانات حزب الله به آن تکیه کرده است چه هستند و به حکم دنبال کردن واقعیت ها روی زمین و همزیستی با آنها بر این باوریم و حتی یقین داریم که این مقایسه اش هرگز دقیق نیست زیرا هر گونه رویارویی نیروهای حزبش با نیروهای حزب الله نتایجی به ضرر وی و همپیمانانش به بار خواهد آورد حتی اگر از حمایت ایالات متحده آمریکا، عربستان،امارات و دیگر کشورها (همانطور که گفته است) برخودار باشد آن هم بنابراین دلایل:

نخست: حزب الله به لحاظ تسلیحاتی بسیار قوی تر است و در انبارهای مخفی اش در قلب کوه های سر به فلک کشیده جنوب لبنان بیش از 150 هزار موشک دارد که بیشتر آنها دقیق  و نقطه زن هستند که با توانایی بسیار بالا به اهداف خود اصابت می کنند و ده ها هزار موشک از نوع«کورنت» ضد زره پوش ها دارد و نیز زرادخانه ای از پهپادها دارد.

دوم:حزب الله مهارت های جنگی بسیار بالایی دارد که آنها را در نبردها سخت علیه گروه های جهادی انتحاری قوی که تا بن دندان توسط کشورهای بزرگی مانند ایالات متحده آمریکا  و ترکیه تسلیح شده اند، به دست آورده است و نیروهایش همچنان در چندین جبهه در سوریه می جنگند این در حالی است که آخرین نبردی که نیروهای جعجع در آن شرکت کردند تقریبا 35 سال پیش بود.

سوم: مقایسه « سید حسن نصرالله» با یاسر عرفات رئیس درگذشته فلسطین، دشمن اردوگاه جعجع در جنگ داخلی لبنان، مقایسه ای نا به جاست.تسلیح ائتلافی که فلسطینی ها در کنار برادران لبنانی خود در خندق آن بودند به اندازه ائتلاف مقابل یعنی نیروهای لبنانی نبود که از حمایت آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی مانند عربستان برخوردار بود.

چهارم: نقطه ضعف کشنده «محور مقاومت» طی جنگ داخلی لبنان که جرقه آن در سال 1975 زده شد دید طرف مقابل و هواداران منطقه ای و بین المللی اش بود و این بود که عرفات و مردانش لبنانی نیستند و در کشور بیگانه هستند اما این قاعده درباره سید حسن نصر الله و یارانش انطباق ندارد،اینها(فلسطینی ها) از آقای جعجع و هوادارانش دست کمی ندارند به عبارتی «مردم این کشور» هستند.

پنجم: ائتلاف جعجع در آن زمان«محور مقاومت» را شکست نداد و راه حل نظامی که آن را منفجر کرد جنگ داخلی را به نفعش به پایان نرساند بلکه حمله رژیم اشغالگر اسرائیل به لبنان در سال 1982 با مقابله اسطوره ای مواجه شد و نیروهای مقاومت فلسطین به واسطه عربستان و آمریکا به قبرس و تونس رفتند تا حزب الله بعد از آن پرچم مقاومت را به دست بگیرد و اسرائیلی ها را شکست خورده و تحقیر شده وادار کند که در سال 2000 از اراضی لبنان بیرون بروند.

ششم: حزب الله تحت رهبری سید حسن نصرالله در همه نبردهایی که وارد شد پیروز شد و ارتش اسرائیل را دو بار یعنی در سال های 2000 و 2006 شکست داد؛ حالا «حکیم» جعجع و نیروهایش از زمان جنگ داخلی در کدام نبرد پیروز شدند؟

هفتم: حزب الله تنها نیست و وابسته به محور مقاومت در منطقه است که ده ها هزار مبارز عقیده ای قوی دارد که گرد رهبران خود جمع شده و از بستر مردمی برخودارند که میلیون ها نفر را شامل می شود.

این سخن درباره جنگ و رویارویی با حزب الله که بر زبان دکتر جعجع جاری شد و هیچ گونه تکذیب یا نفی تا کنون نشده است بسیار خطرناک است هم از حیث محتوا و هم از حیث زمان آن و حکایت از آن دارد که طرحی برای منفجر کردن جنگ داخلی دوم در لبنان توسط آمریکا و اسرائیل و عرب هایی که روابط خود را با رژیم اشغالکر عادی سازی کرده اند تهیه شده است و مهمترین اهداف آن از بین بردن حزب الله و سلاح اش است که تهدیدی وجودی برای دولت اشغالگر اسرائیل به شمار می رود.

آقای جنبلاط «حکیم» بود زیرا پیشنهاد دکتر جعجع را برای استعفای نمایندگانش از پارلمان لبنان به مانند استعفای نمایندگان نیروهای لبنانی برای ایجاد بحران سیاسی و قانونی و خلأ سیاسی رد کرد و هر شخص یا طایفه ای که به فکر ورود به ماجراجرویی نظامی  است را «دیوانه» توصیف کرد.

ما در این جا در روزنامه رأی الیوم بر خود لازم می دانیم که به دکتر جعجع یادآوری کنیم که حمایت امارات و آمریکا و عربستان هرگز ضمانتی برای پیروزی نیست بلکه ضمانتی برای شکست و ویرانی است  این مثلث وارد جنگ در یمن شد و قبل از آن وارد جنگ در سوریه و عراق شد ولی هرگز پیروز نشد، بلکه در همه جبهه ها شکست خورد و امیدواریم که دکتر جعجع فصل های جنگ یمن که از شش سال پیش  شروع شد و تا کنون ادامه دارد و موازنه های قدرت در زمین را و شکست هواپیماهای «اف 16» و «اف15» پیشرفته آمریکای را در تعیین سرنوشت جنگ به نفع عربستان و امارات را آن هم علیه چه کسی؟ علیه جنبش« انصار الله» حوثی که در غارهای استان «صعده» به سر می برد را بررسی کند. بماند که انصار الله یک بیستم توان حزب الله را اگر نگوییم کمتر، ندارد.

حزب الله ضعیف نیست و اگر این روزها امتیازاتی را می دهد برای این که از رویارویی و خونریزی لبنانی ها ، همه لبنانی ها، به ویژه حزب نیروهای لبنانی و همپیمانانش اجتناب کند، این کار را می کند. سخن مان را با این حکمت و اندرز به پایان می رسانیم که« از خشم بردباران پرهیز کنید».

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.