سناتور آمریکایی پیشنهاد کرد آمریکا سامانه «اس-400» را از ترکیه بخرد.

 

به گزارش جماران، به گزارش اسپوتنیک با استناد به سند منتشره در سایت کنگره، «جان تیون» سناتور جمهوری خواه  پیشنهاد کرد آمریکا سامانه «اس-400» را از ترکیه بخرد.

متن سند مربوط به لایحه طرح قانونی مربوط به بودجه دفاع ملی برای سال 2021 منتشر شده است.

در این سند پارلمانی به اینکه آیا آنکارا از حق فروش این سامانه بدون اجازه مسکو و یا تمایل انجام این کار اشاره ای نشده است.

«جیم ریش» رئیس کمیته سنا آمریکا در امور روابط بین ‌الملل پیشنهاد کرد در رابطه با ترکیه تحریم هایی مطابق با قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از راه تحریم» وضع شود.

تحویل سامانه های دفاع هوایی روسی اس400  به آنکارا باعث ایجاد بحران در روابط بین ترکیه و آمریکا شد.

به گفته رئیس جمهور ترکیه، اس 400 در آوریل 2020 به طور کامل عملیاتی خواهد شد. واشنگتن خواستار امتناع آنکارا از این معامله در ازای به دریافت سامانه های آمریکایی پاتریوت است و تهدید می کند در غیر این صورت فروش جدیدترین جنگنده های اف -35 به ترکیه را به تأخیر انداخته یا حتی این معامله را لغو خواهد کرد.

آمریکا همچنین تهدید می کند ترکیه را مطابق با CAATSA (قانون «مقابله با مخالفان آمریکا از طریق تحریم ها») مورد مجازات قرار دهد اما آنکارا تا به حال از عقب نشینی در برابر آمریکا خودداری کرده است.

سامانه اس400 (Triumf) نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که توسط مرکز طراحی «الماس» طراحی شده و به عنوان نوع بهبود یافته از خانواده پدافند هوایی اس-300 به‌شمار می ‌رود.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 «تریومف» برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی ـ عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.