با وجود آن که بسیاری از پست ها از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید خالی مانده اند و او افرادی برای این پست ها معرفی نکرده است اما اکنون و در اوج بحران کرونا در آمریکا وی کنگره را متهم به مانع تراشی برای تعیین افراد برای این پست ها می کند.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آلمان، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نمایندگان حزب دموکرات را به تعلل در تائید گزینه‌های مورد نظر او برای پست‌های مدیریتی دولت متهم کرد. او می‌گوید به همین دلیل ممکن است با استفاده از اختیارات قانونی کنگره آمریکا را به طور موقت تعطیل کند.

به دلیل گسترش شیوع ویروس جدید کرونا در ایالات متحده، کنگره آمریکا (متشکل از سنا و مجلس نمایندگان) نشست‌های حضوری خود را برگزار نمی‌کند.

ترامپ می‌گوید به این ترتیب ده‌ها هزار پست مدیریتی دولت که انتخاب آنها نیاز به تائید کنگره دارد، بلاتکلیف مانده‌اند. او اعضای حزب دموکرات که اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در اختیار دارند مسئول این بلاتکلیفی و ناکارآمدی دستگاه دولتی می‌داند.

رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در جمع خبرنگاران تهدید کرد که می‌تواند با استفاده از اختیارات قانونی فعالیت کنگره آمریکا را برای مدتی به حالت تعلیق درآورد.

ترامپ تصریح کرد، برای مقابله با بحران کرونا ضرورت دارد که هر چه سریع‌تر افرادی برای پست‌های مدیریتی بلاتکلیف انتخاب شوند. در صورت به تعلیق درآمدن فعالیت کنگره، رئیس جمهور آمریکا می‌تواند بدون نیاز به تائید سنا و مجلس نمایندگان گزینه‌های مورد نظر خود را منصوب کند.

منتقدان می‌گویند بسیاری از این پست‌ها از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ تا کنون بلاتکلیف بوده‌اند و او برای بسیاری از آنها حتی گزینه‌ای نیز پیشنهاد نکرده است.

بر این پایه دونالد ترامپ متهم شده است که برای دور زدن مجلس نمایندگان بحران شیوع کرونا را بهانه می‌کند. به نوشته رسانه‌های آمریکایی قانون اساسی به رئیس جمهور اجازه می‌دهد در دوران بحرانی فعالیت کنگره را برای مدت مشخصی به حالت تعلیق درآورد، اما چنین اتفاقی تا کنون رخ نداده است.

سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل وضعیت بحرانی شیوع کرونا دست‌کم تا ابتدای ماه مه نشست حضوری برگزار نخواهند کرد، اما کنگره کار خود را به شکل رسمی تعطیل اعلام نکرده است.

دونالد ترامپ خودداری اعضای کنگره از برگزاری جلسات حضوری و رسیدگی به وضعیت گزینه‌های پیشنهادی او برای پست‌های مدیریتی را مسئولیت‌گریزی و «خیانت» در دورانی عنوان کرده که به گفته او مردم آمریکا با بحران شیوع کرونا درگیر هستند.

انتظار می‌رود در صورتی که ترامپ فرمان تعلیق موقت کنگره را صادر کند، اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان علیه این تصمیم شکایت کنند. دونالد ترامپ می‌گوید از چنین اقدامی تقریبا مطمئن است، اما «خواهیم دید چه کسی در دادگاه برنده می‌شود».

دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید اعلام کرد که آمار موجود نشان می‌دهد تدابیر سخت‌گیرانه دولت برای مقابله با گسترش بیماری کووید- ۱۹ موثر بوده و تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در تمام کانون‌های اصلی شیوع بیماری رو به کاهش است.

مطابق فهرست دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا بامداد پنج‌شنبه ۲۸ فروردین (۱۶ آوریل) بیش از ۶۳۹ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده شناسایی شده و ۳۰ هزار و ۹۲۵ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

موارد ابتلا و تلفات بیماری کووید ۱۹ در آمریکا، با فاصله زیادی بیشتر از هر کشور دیگر در جهان است. بنا بر اظهارات دونالد ترامپ در حال حاضر در آمریکا به ۴۸ روش مختلف آزمایش تشخیص کرونا انجام می‌شود و بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار آزمایش انجام شده است.

تا بامداد پنج‌شنبه در ۱۸۵ کشور جهان بیش از ۲ میلیون و ۶۴ هزار مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا شناسایی شده و اندکی فراتر از ۱۳۷ هزار نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان سپرده‌اند.


 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.