اخبار مرتبط

منتقدان می‌گویند این قانون به دلیل آن که در مورد مسلمانان خارجی تبعیض قائل شده و آنها را شامل نمی‌شود، ماهیت سکولار قانون اساسی هند را زیر سؤال برده است.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، به دنبال تصمیم دولت هند به اعطای شهروندی به برخی اقلیت‌ها، اعتراض و درگیری بخش‌هایی از این کشور را فرا گرفت.

گروه‌هایی از مسلمانان معترض در چند شهر در ایالت «آسام» واقع در شمال شرقی هند در شامگاه چهارشنبه ۲۰ آذر به خیابان آمده و لاستیک و خودرو آتش زدند و در مواردی با مخالفان مسلمانان درگیر شدند.

دولت هند روز پنج‌شنبه برای آرام کردن اوضاع هزاران تن از نفرات ارتش را از ایالت‌های دیگر از جمله ایالت بحران‌زده «کشمیر» به آسام گسیل داشت.

اعتراض‌ها در هند ساعاتی پس از آن آغاز شد که مجلس سنا اصلاحیه قانون تابعیت را برای تسهیل روند اعطای شهروندی به اقلیت‌هایی که از کشورهای همسایه به این کشور آمده‌اند، تصویب کرد. این قانون شامل پیروان شش دین یعنی هندو، مسیحی، بودایی، جینز، پارسی (زرتشتی) و سیک است، اما شامل اقلیت مهاجر مسلمان نمی‌شود.

دولت هندو و ملی‌گرای «نارندرا مودی» نخست وزیر هند اعلام کرد قانون جدید به منظور حمایت از برخی مهاجرانی است که در افغانستان، پاکستان و بنگلادش تحت نظر و زیر فشار و آزار بوده و تا پیش از سال ۲۰۱۵ به این کشور آمده‌اند.

606x427_cmsv2_c115bf75-2fe2-5920-aa30-947b735bb978-4361356

منتقدان می‌گویند این قانون به دلیل آن که در مورد مسلمانان خارجی تبعیض قائل شده و آنها را شامل نمی‌شود، ماهیت سکولار قانون اساسی هند را زیر سؤال برده است. اما طرفداران قانون جدید می‌گویند که در صورت گنجاندن اقلیت مسلمان در این قانون، سیل مهاجران خارجی به سوی ایالت‌های شمالی هند سرازیر خواهد شد.

در ایالت چای‌خیز آسام که جمعیتی عمدتا بودایی دارد در ده‌های اخیر جنبشی علیه مهاجران مسلمان بنگلادشی که به شکل غیرقانونی وارد هند می‌شوند، شکل گرفته است. در سال‌های اخیر نیز در برخی شهرهای غربی این ایالت، تا کنون درگیری‌های خونینی میان «بودوها» و اقلیت مسلمان بنگلادشی در گرفته است.

شامگاه چهارشنبه دولت با اعلام مقررات منع رفت و آمد در شهر «گواهاتی» مرکز آسام تلفن و اینترنت را از بامداد پنج‌شنبه در ده شهر این منطقه قطع کرد. اما گروه‌هایی از مسلمانان بدون توجه به مقررات دولتی در این شهر و نیز در بخش‌های دیگر آسام مانند «مورگاون» به خیابان آمده و ضمن شعار دادن علیه مودی، لاستیک آتش زدند.

از سوی دیگر معترضان به مهاجرت غیرقانونی مسلمانان از بنگلادش به آسام، در طول چهارشنبه شب در گواهاتی به منزل «سرباناندا سونوال» سروزیر و نیز خانه دیگر اعضا حزب حاکم بهاراتی آسام حمله کرده و علیه آنها شعار سر دادند. آنها مسئولان این منطقه را به باز کردن درها به روی سیل مهاجران متهم می‌کنند.

قانون جنجالی هند اکنون پس از تصویب در مجلس سنا برای اجرایی شدن باید به امضای رئیس جمهور برسد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.