اخبار مرتبط

به گفته برخی منابع، رای گیری برای استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس نمایندگان این هفته برگزار می شود. در عین حال رئیس کمیته قضایی گفته مدارک قطعی دارد که اگر به دادگاه ارائه شود،​ حکم محکومیت ترامپ در 3 دقیقه صادر می‌ شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، سی ان ان گزارش داد منابعی به این شبکه گفته اند رای گیری برای استیضاح دونالد ترامپ در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا این هفته برگزار می شود. 

در حالی که دموکرات‌ ها خود را آماده می‌ کنند تا از امروز دوشنبه مرحله بعدی استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را پیش ببرند، رئیس جمهور آمریکا همچنان همه این کار‌ها را جنجال آفرینی بی جا می‌ داند. اکثر نمایندگان جمهوری خواه هم در کنار ترامپ ایستاده‌ اند و می‌ گویند که هیچ مدرک و شواهد مستقیمی که نشان دهد وی اوکراین را برای منافع شخصی تحت فشار قرار داده است وجود ندارد.

دموکرات‌ ها بیانیه استیضاح را آماده کرده اند و می‌ خواهند آن را پیش ببرند و بر این امر اصرار دارند که رئیس جمهور این کشور باید از مقام خود کنار برود.

در همین حال کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گزارشی را منتشر و دلایل خود را برای استیضاح ترامپ در آن مطرح کرده است. اگر چه این کمیته به صورت مستقیم رئیس جمهور را به موردی متهم نکرده است، ولی رئیس این کمیته می‌ گوید رئیس جمهور ترامپ از مقام خود سوء​ استفاده کرده،​ به امنیت ملی آمریکا خیانت کرده و فرایند انتخاباتی را برای منفعت شخصی به فساد کشانده است.

«جری نادلر» در گفت و گو با سی ان ان​ درباره این سوال که آیا دموکرات‌ ها این اطمینان را یافته اند که متوقف شدن کمک‌ های نظامی به اوکراین به منظور اهداف سیاسی بوده و مهم‌ تر از آن، اینکه این اقدام با دستور مستقیم شخص رئیس جمهور صورت گرفته است، گفت: این مساله حتی تحقیقاتی که برای کاری انجام بشود، ​نبود. وی حتی به مساله تحقیقات هم اهمیتی نمی‌ داد.​ چیزی که برای ترامپ اهمیت داشت اعلام تحقیقات بود، زیرا وی به دنبال بهره برداری سیاسی بود. وی می‌ خواست اوکراینی‌ ها انجام این تحقیقات را اعلام کنند.

وی درباره سوال خبرنگار سی ان ان مبنی بر اینکه آیا اطمینان دارید که شخص رئیس جمهور دستور این تحقیقات را داده است یا نه گفت: قطعا؛ ما موارد کاملا قطعی و محکمی در اختیار داریم؛ ​ در صورتی که مواردی که در دست داریم به دادگاه ارائه شود، حکم محکومیت رئیس جمهور در 3 دقیقه صادر خواهد شد.

سه کارشناس قانون اساسی آمریکا گفته اند تخلفاتی که ترامپ متهم به انجام آن‌ هاست، مشمول قانون استیضاح است. طبق ارزیابی آنان؟، تلاش ترامپ برای امتیازگیری سیاسی از اوکراین جرم محسوب شده و او را مستوجب برکناری از ریاست‌ جمهوری می‌ کند.

کنگره آمریکا طبق قانون اساسی این کشور اجازه برکناری رئیس جمهور پیش از پایان دوران چهار ساله را دارد؛ مشروط بر آن که به اعضای کنگره ثابت شود که او خیانت کرده، رشوه دریافت کرده یا از قدرت خود سوء استفاده کرده است.

مورد سوم، یعنی سوء استفاده از قدرت موردی است که در حال حاضر در کانون تحقیقات و بررسی‌ های مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفته است.

در صورتی که مجلس نمایندگان آمریکا به طرح استیضاح دونالد ترامپ رای بدهد، این موضوع آنگاه برای تصمیم‌ گیری نهایی به مجلس سنای این کشور ارائه خواهد شد. این در حالی است که اکثریت کرسی‌ های مجلس سنا در اختیار سناتورهای وابسته به حزب جمهوری خواه قرار دارد.

اکنون اما سوال اصلی آن است که ساز و کار قانونی برای برکناری دونالد ترامپ چیست؟ قانون اساسی به کنگره اجازه داده است علیه مقامات رسمی این کشور که مرتکب جرائم بزرگ و خائنانه مثل خیانت، دریافت رشوه، جرائم سنگین اجتماعی، ادای شهادت دروغ و هر عملی که مغایر با سوگند مربوط به آن سمت باشد می‌ شوند، اقامه دعوا کرده و در صورت محکوم شدن، آنان را از کار برکنار کند. استیضاح به دو شکل در آمریکا انجام می‌ شود؛ در یک حالت دیوان‌ عالی فدرال آمریکا علیه یکی از مقامات رسمی آمریکا اعلام جرم می‌ کند و از کنگره می‌ خواهد که فرآیند استیضاح را اجرایی کند. در حالت دوم، خود کنگره مستقیما علیه آن مقام رسمی اعلام جرم می‌ کند. در هر دو حالت، ابتدا باید موضوع استیضاح به تصویب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا برسد. در صورت تصویب استیضاح در مجلس نمایندگان، مجلس سنا با تشکیل دادگاهی متهم را محاکمه خواهد کرد. به این ترتیب مجلس سنا در مقام دادگاه استیضاح را بررسی می‌ کند و هر کدام از سناتورها به‌ عنوان دادستان ایفای نقش می‌ کنند. ریاست دادگاه نیز بر عهده رئیس دیوان عالی فدرال خواهد بود.

مطابق رویه معمول پس از شنیدن اتهامات متهم و دفاع متهم از خود، اتهام به رای گذاشته می‌ شود و اگر اکثریت سناتورها رای به مجرمیت بدهند، مقام دولتی از کار برکنار خواهد شد. استیضاح صرفا به رئیس‌ جمهور آمریکا یا اعضای کابینه محدود نمی‌ شود و از این شیوه می‌ توان علیه نمایندگان مجلس، سناتورها، قضات دیوان عالی فدرال و قضات دادگاه‌ های بخش و به عبارتی هر مقام رسمی استفاده کرد و وی را به دادگاه کشاند.

به عقیده ناظران و تحلیلگران، جلسه استیضاح ترامپ که قرار است در چند روز آینده برگزار شود، یکی از جنجالی‌ ترین جلسه‌ های مجلس نمایندگان تاریخ آمریکا خواهد بود، زیرا در این مجلس فضا کاملا دوقطبی خواهد بود؛ تمام دموکرات‌ ها در مقابل تمام جمهوری خواهان. اتفاقی که برای هر دو حزب در زمانی که کمتر از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 مانده، بسیار خطرناک است. البته همه دموکرات‌ ها و جمهوری خواهان و در راس آنها «نانسی پلوسی» و رئیس جمهور می‌ دانند که استیضاح ترامپ در سنا که اکثریت با جمهوری خواهان است، شکست خواهد خورد.

در واقع به نظر می رسد پرونده استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان به دو دلیل باز شده است؛ خود پلوسی در ابتدا خواستار باز شدن این پرونده نبود چرا که می‌ داند احتمال همراهی سناتورهای جمهوری‌ خواه با این طرح چیزی نزدیک به بعید است اما او تحت فشار اکثریت هم‌ حزبی‌ هایش این پرونده را مطرح کرد. اینکه چرا دموکرات‌ ها به‌ رغم آگاهی از این وضعیت به استیضاح اصرار دارند، تحولاتی است که ممکن است در مسیر استیضاح به وقوع بپیوندد. نمونه این امر هم پرونده‌ ای است که برای «بیل کلینتون» در حوزه املاک مطرح شد و سرانجام در ادامه تحقیقات موضوع «مونیکا لویسنکی» و مسائل غیر‌اخلاقی رئیس‌ جمهور مطرح شد.

ضمن اینکه تحلیل دموکرات‌ ها این است که در فاصله یک سال مانده به انتخابات 2020 می‌توان با تحت فشار قرار دادن ترامپ و برجسته کردن اتهامات وی، آرای تعیین‌ کننده در برخی ایالت‌ ها را به نفع حزب دموکرات تغییر داد.

نکته قابل تامل در این روزها، موافقت افکار عمومی آمریکا با این روند است. براساس نظرسنجی مشترک «ایپسوس» و «رویترز»، که در روز‌های 2 و 3 دسامبر  انجام شد، 45 درصد مردم آمریکا از استیضاح ترامپ حمایت می‌ کنند. نظرسنجی مشترک «اکونومیست» و «یو گاو» در بازه زمانی 1 تا 3 دسامبر نیز از حمایت 47 درصدی افکار عمومی از استیضاح ترامپ حکایت داشت.

نکته مهم نظرسنجی‌ های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری 2020 در آمریکا، تقویت موضع «جو بایدن» رقیب اصلی ترامپ و معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا در میان هم حزبی‌ های خود و نیز در برابر ترامپ است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.