کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهوری در اولین جلسه تحقیقات برای استیضاح که قرار است روز چهارشنبه توسط کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور در اولین جلسه تحقیقات برای استیضاح که قرار است روز چهارشنبه توسط کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. با این وجود اعلام کرد که ممکن است در جلسات آینده رسیدگی به این پرونده شرکت کند.

«پت سیپولون» مشاور کاخ سفید در نامه‌ای که خطاب به «جرولد ندلر» نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان فرستاد، این تحقیقات را «ناعادلانه» توصیف کرد.

او اعلام کرد که مشخص نیست چه کسی قرار است در این جلسه شرکت کند، علاوه بر این آقای ترامپ در این روز برای شرکت در نشست ناتو در لندن خواهد بود.

در این نامه همچنین تاکید شده که «همۀ» حقوق آقای ترامپ در موضوع گفتگوهای او با رئیس جمهور اوکراین، از سوی کمیته تحقیقات استیضاح نقض شده است.

کمیته تحقیقات برای تعیین ضرورت انجام استیضاح در ماه سپتامبر با دستور «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا آغاز به کار کرد.

وظیفه انجام این تحقیقات ابتدا به «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات این مجلس واگذار شد. آقای شیف پس از انجام تحقیقات لازم و شنیدن سخنان بسیاری از افراد مطلع در این باره، گزارشی نهایی خود را تهیه و در آن اعلام کرد که بر اساس «شواهد قاطعی» که به دست آمده، دونالد ترامپ از مقام خود سوء استفاده کرده است.

کاخ سفید به این گزارش آقای شیف نیز انتقادات کرد و آن را تهیه شده بر اساس «روایتهای دوروغین» خواند.

پت سیپولون، مشاور کاخ سفید همچنین در نامۀ خود خطاب به جرولد ندلر نوشته است که چنانچه آقای ندلر در کمیته قضایی مجلس «در اتخاذ یک روند منصفانه دادرسی جدی باشد» آنگاه ممکن است رئیس جمهوری آمریکا در جلسات آینده آن شرکت کند.

«جرولد ندلر» هفته گذشته از دونالد ترامپ و وکلایش دعوت کرده بود تا در پروسه رسیدگی به این پرونده شرکت کنند. او در نامه‌ای از رئیس جمهور خواست تا «از شکایت درباره این پرونده دست بردارد» و به جای آن برای پیشبرد آن مشارکت کند.

آقای ندلر اعلام کرده بود: «امیدوارم که او تصمیم بگیرد که مستقیم یا از طریق مشاورانش در این تحقیقات شرکت کند؛ کاری که رؤسای جمهور پیش از او نیز انجام داده بودند.»

هنوز کمیته قضایی مجلس نمایندگان به نامه کاخ سفید واکنشی نشان نداده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.