ترامپ دیشب در سکوت خبری و در سفری از پیش اعلام نشده به پایگاه نیروهای نظامیان آمریکایی در بگرام رفت و با سربازان آمریکایی دیدار کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، وب سایت تحلیلی خبری الوقت در گزارشی نوشت: به طور دقیق یک سال پس از ورود غیرمنتظره ترامپ به عراق و حضور در پایگاه نظامیان آمریکایی، حال این بار ترامپ به صورت غیرمنتظره وارد پایگاه نظامیان آمریکایی در افغانستان شد.

در این ارتباط گفته شده، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنج‌ شنبه برای دیدار از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به صورت سرزده وارد این کشور شد و نشستی دو جانبه با «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور این کشور داشت.

جالب اینجا است که لحظاتی قبل از ورود ترامپ به بگرام، غنی از آمدن رئیس جمهور آمریکا مطلع شد.

کاخ سفید اعلام کرده که ترامپ حدود دو ساعت در افغانستان بود و اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هم در کنار  ترامپ حاضر شده است. این نخستین سفر دونالد ترامپ به افغانستان بود.

طبق اعلام کاخ سفید، هواپیمای رئیس جمهور آمریکا در حالیکه چراغ های داخلی اش خاموش بود پرواز خود را آغاز و فرود آمد. «استفانی گریشام» دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در این سفر به افغانستان به خبرنگاران گفت: «این منطقه ای خطرناک است و ترامپ می خواهد از نظامیان حمایت کند.»

وی افزود: «آقا و خانم ترامپ می دانند که افراد بسیاری در زمان تعطیلات از خانواده هایشان دور هستند و ما فکر کردیم که این اتفاق یک غافلگیری خوب باشد.»

گریشام در پاسخ به سوالی درباره پیام سیاسی سفر ترامپ و اشاره رئیس جمهور آمریکا به کاهش شمار نیروهای نظامی در افغانستان گفت: «این سفر واقعا فقط درباره تعطیلات عید شکرگزاری و حمایت از نیروهای نظامی است.»

نقض آداب کنسولی و دیپلماتیک، عادت ترامپ

مسئله قابل توجه در سفر ترامپ به افغانستان، سرزده بودن آن و به نوعی عجولانه برگزار شدن این دیدار بوده است.

هنوز مشخص نیست که ارگ ریاست جمهوری افغانستان تا چه اندازه از انجام این سفر مطلع و در جریان کار بوده است، اما آن چه مشخص است این که ترامپ با هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا از واشنگتن عازم افغانستان شده و پس از نشستن در پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، موسوم به «بگرام»، با نظامیان آمریکایی دیدار کرده است و رئیس جمهور افغانستان، اشرف غنی نیز خودش عازم پایگاه نظامیان آمریکایی شده و در آن جا با ترامپ دیدار کرده است.

تا این جای کار همه چیز حاکی از نقض تمام پروتکل‌ های دیپلماتیک و رسمی در روابط دو دولت مستقل است. گویی ترامپ به جای وارد شدن به افغانستان به یکی از مناطق آمریکا وارد شده که بدون تشریفات دیپلماتیک با نظامیان آمریکایی در کشور خارجی دیگری دیدار کرده است.

این در حالی است که براساس تعهدات دیپلماتیک کشورها، لازم بود تا ترامپ هنگام ورود به افغانستان نخست با مسئولان و مقامات افغانستان دیدار کرده و بعد از آن به پایگاه بگرام وارد شود، اما رئیس جمهور آمریکا با نقض تمام این شرایط در عمل مبادرت به  نقض حاکمیت ملی افغانستان نموده است.

البته ترامپ سال گذشته نیز در همین روزها و در اقدامی مشابه وارد پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق شد که با واکنش مخالفت آمیز و محکومیت گروه‌ ها، مقامات و احزاب سیاسی عراق روبرو شد.

زمینه چینی بازگشت به مذاکرات صلح

اظهارات صورت گرفته از سوی ترامپ در جریان سفر به افغانستان نشان می‌دهد که یکی از اهداف  سفر ترامپ به این کشور، ایجاد زمینه چینی برای بازگشت به مذاکرات صلح با طالبان بوده است.

دونالد ترامپ به هنگام ورود به افغانستان به خبرنگاران گفت طالبان خواهان دستیابی به توافق هستند و ما با آنها دیدار می‌ کنیم، ما خواهان آتش بس هستیم.

ترامپ در حالی می گوید مذاکرات با طالبان از سر گرفته می شود که در شهریور ماه سال جاری گفته بود، مذاکرات با گروه طالبان «مُرده» است.

مذاکرات صلح با گروه طالبان که بخشی وسیعی از افغانستان را در اختیار دارند،‌ در بهار و تابستان امسال در جریان بود و «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا برای گفت‌ و گو با طالبان، با مقامات طالبان در دوحه قطر دیدار کرده بود، اما به یکباره در اواخر تابستان و در آستانه مذاکرات نهایی به صورت یکجانبه از سوی ترامپ لغو شد و از آن زمان این گفت و گوها با بن بست مواجه شده است.

حال ترامپ در سفر خود به افغانستان در تلاش است تا باردیگر پل صلح با طالبان را که خودش چند ماه پیش خراب کرده بود، دوباره بازسازی کند، اگرچه با توجه به سیاست‌ های آمریکا مشخص نیست که آیا واقعا این مذاکرات به نتیجه خواهد رسید یا خیر؟

چرا ترامپ به دنبال بازگشت به مذاکرات صلح است؟

همان گونه که گفته شد، تا همین چندماه پیش گفت و گوها و مذاکرات صلح با طالبان جریان داشت که به یکباره و ناگهانی از سوی ترامپ لغو و متوقف شد.

حال تلاش دوباره ترامپ برای بازگشت به گفت و گوهای صلح که در سفرش به افغانستان نیز بازتاب یافته، نشان می‌ دهد که کاخ سفید به تداوم این گفت و گوها و مذاکرات نیازمند است.

ترامپ در سفر خود به افغانستان از کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان هم خبر داده و گفته است که آمریکا نیروهایش در افغانستان را به طور عمده کاهش خواهد داد است، اما همان گونه که همگان آگاهند، کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان بدون دستیابی به یک نتیجه مشخص در وضعیت آینده طالبان، شکست حضور آمریکا در افغانستان را بسیار برجسته‌ تر و حتی گسترده‌ تر خواهد ساخت.

آمریکا تلاش دارد تا با ازسرگیری گفت و گوها صلح با طالبان به این اطمینان خاطر دست یابد که در صورت خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از افغانستان، تهدیدات کمتری متوجه باقی مانده نظامیان آمریکایی خواهد شد. با این حال این محاسبه رهبران واشنگتن نمی‌ تواند چندان درست از آب درآید، چون پیش از این نیروهای طالبان خواستار خروج کامل همه نظامیان خارجی و آمریکایی از افغانستان شده بودند.

دولت ترامپ از سوی دیگر همزمان با نزدیک به شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا، نیاز مبرم دارد تا بتواند از سیاست خارجی خود دفاع کند، اما حقیقت این که سیاست خارجی ترامپ تاکنون دستاوردی نداشته و از جمله در موضوع کره شمالی، وضعیت مذاکره مبهم و دچار نوعی بن بست است و در مورد خاورمیانه و خلیج فارس نیز قریب به اتفاق کارشناسان خارجی، دولت ترامپ را به دلیل سیاست‌ هایش در تشدید تنش در خاورمیانه مورد سرزنش قرار می‌ دهند. در آمریکای لاتین با تداوم دولت «مادورو» در ونزوئلا، کاخ سفید چیزی به عنوان دستاورد ندارد و از سوی دیگر چالش‌ های عمده واشنگتن با مسکو همچنان ادامه دارد. لذا تنها روزنه باقی مانده برای کاخ سفید، امید به بازگشت به گفت و گوهای صلح افغانستان است، همان گونه که مذاکرات با چین در جریان جنگ تجاری نیز با سرعت از سوی ساکنان کاخ سفید دنبال می‌ شود تا دولت ترامپ حداقل بتواند موضوع صلح افغانستان و احتمالا توافق با چین را به عنوان دستاوردهای خود در سیاست خارجی ارائه دهد.

اما حقیقت آن که چشم انداز فعلی برای دستیابی به یک توافق میان آمریکا و طالبان بسیار مبهم و ناروشن است.

طالبان اگرچه آمادگی خود را برای از سرگیری مذاکرات صلح اعلام کرده، اما با توجه به یک بار تجربه شکست خورده و لغو گفت و گوها از سوی ترامپ، حال نمایندگان طالبان نیز با احتیاط و بدبینی بیشتری در این گفت و گوها حاضر خواهند شد و احتمال به بن بست رسیدن این گفت و گوها با توجه به تجربه ناموفق اخیر بسیار زیاد است.

از سوی دیگر، نیروهای طالبان همان گونه که پیش از این نیز اعلام کرده‌ اند، هرگونه دستیابی به یک توافق نهایی صلح را منوط به خروج کامل نظامیان خارجی و آمریکایی از افغانستان اعلام کرده‌ اند و در شرایطی که هنوز وضعیت خروج کامل همه نظامیان خارجی از افغانستان نامشخص و مبهم است، دستیابی به یک توافق صلح نیز مبهم تر خواهد بود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.